Bakan Yazıcı soruları yanıtladı:

Bakan Yazıcı soruları yanıtladı:
"(Cumhurbaşkanlığı seçimi) Türkiye'ye kazandırdığımız siyasi performans çerçevesinde o süreçler yürütülür. Dolayısıyla bir sorun yaşanacağı kanısında değilim"

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin, "Bizim Türkiye'ye kazandırdığımız siyasi performans çerçevesinde o süreçler yürütülür. Dolayısıyla bir sorun yaşanacağı kanısında değilim" dedi.

Yazıcı, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Rize Tanıtım, Kültür ve Sanat Günleri etkinliğinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"Ergenekon davasında gerekçeli karar yayınlandı. Değerlendirmeleriniz neler?" sorusu üzerine Yazıcı, bu sürecin çok uzadığını ve geciktiğini belirterek, "8 ay kadar uzadı. Demek ki yazımı süre aldı. Kararı irdeleyeceğiz. Bunun ötesinde bir değerlendirme yapacak veriye sahip değiliz. İddianameleri okumuştum ama esas olan gerekçeli karardır" diye konuştu.

Bakan Yazıcı, Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'e erişim engelinin kaldırılması yönündeki kararını da değerlendiren Yazıcı, mahkeme kararlarının uygulanmasının zaman alabileceğini söyledi. "Mahkeme kararı çıktı, hemen otomatikman devreye girecek diye bir şey yok" diyen Yazıcı, kesinleşmiş mahkeme kararlarına, başka bir prosedür yoksa uyulmak zorunda olduğunu, dolayısıyla ilgili kurumların gereğini yapacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin soruya da Yazıcı, "Adaylık sürecine ilişkin bizim partimizin çok kurumsal bir yapısı var. Kolektif akıl egemendir. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediklerine katılıyorum. Oturulup, konuşulur. Bizim Türkiye'ye kazandırdığımız siyasi performans çerçevesinde o süreçler yürütülür. Dolayısıyla bir sorun yaşanacağı kanısında değilim" yanıtını verdi.

-"Hırsızsa 'hırsız' diyecek"

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ için Ergenekon davasının gerekçeli kararında yer alan "Terörist değil ama terör suçlusu" ifadesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de Yazıcı, şunları kaydetti:

"Hiç bir hakim ve savcı kanunun öngörmediği bir sözcüğü şüpheli için kullanamaz. Dolayısıyla kanıtlar itibariyle öyle bir ayrım yapılmış. Bir örnek vereyim, birinin mal varlığından rızası dışında bir miktarını almanın ismi hırsızlıktır. Şimdi böyle bir fiili işleyen kişiye 'Hırsız demeyelim, bu çok kötü. Başka bir şey diyelim' diyebilir mi? Hırsızsa 'hırsız' diyecek. Onlar uygun görülmüyorsa, kanun koyucu o nitelemeleri değiştirir, o zaman yargı da başka şekilde değerlendirme yapar."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com