Bakan Yıldırım: Otoyolun İstanbul-Bursa çevre yolu arası yıl sonuna kalmadan açılacak (2)

Bakan Yıldırım: Otoyolun İstanbul-Bursa çevre yolu arası yıl sonuna kalmadan açılacak (2)
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmit Körfezi Asma Köprüsü'nden geçişlerin pahalı olduğuyla ilgili eleştirilere, "6 dakika...
"EN PAHALI HİZMET OLMAYAN HİZMETTİR"
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmit Körfezi Asma Köprüsü'nden geçişlerin pahalı olduğuyla ilgili eleştirilere, "6 dakika köprüden geçiş olacak. Bunun alternatifi 40 dakika arabalı vapur veya 90 dakikalık Kocaeli Gölcük trafiği ile geçiştir. En pahalı hizmet olmayan hizmettir. Takdir eder ki vatandaşlarımız, buraya 30 katrilyon para yatıran işletmeci de bu parasını belirli bir süre içerisinde toplaması lazım" dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul ile İzmir arasındaki 433 kilometrelik Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi'nin en önemli ayağını oluşturan İzmit Körfezi Asma Köprüsü'nde ve Orhangazi'de bulunan tünellerde incelemede bulundu. Binali Yıldırım, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal ve Karayolları yetkilileri ile birlikte ilk olarak 3 bin 591 metre uzunluğundaki Samanlı tünelinde incelemede bulundu.

DÜNYADA DÖRDÜNCÜ

Bakan Yıldırım daha sonra bin 550 metre orta açıklığı ile dünyanın en büyük orta açıklığa sahip asma köprüleri arasında 4'üncü olan 2 bin 682 metre uzunluğundaki köprüde incelemelerde bulundu. Köprünün orta açıklığına tabliyeler konulurken, bugün ise yağışlı hava nedeniyle tabliye montajına ara verildi. 35 metre 93 santim genişliğinde ve yaklaşık 25 metre uzunluğundaki 113 tabliyeden oluşan köprünün Mayıs ayı sonunda trafiğe açılması hedeflenirken, Binali Yıldırım şöyle konuştu:

"Bu önemli projeyi tamamen Türk mühendisleri, Türk işçileri ve Karayolları'nın fedakar çalışanları gerçekleştiriyor. Yüklenici firma olarak Japonlar var. Türkiye AK Parti iktidarında öyle bir mesafe aldı ki, dünyanın en büyük projelerini kendi insanımızın aklı ve gücü ile gerçekleştirir duruma geldi. Bu o örneklerden en güzelini teşkil ediyor."

MARMARA VE EGE BİRLEŞMİŞ OLDU

İzmit Körfezi Asma Köprüsü'nün Mayıs ayı sonunda trafiğe açılacağını, proje tamamlandığında İstanbul- İzmir arasının 2 saat 50 dakikada gidileceğini belirten Binali Yıldırım şunları söyledi:

"Mayıs ayının sonu itibariyle, İstanbul'dan köprü kesimi de dahil İznik çıkışına kadar açılmış olacak. Bu senenin sonuna kalmadan da İstanbul ile Bursa arası çevre yolu da tamamen bitirilerek hizmete açılacak. Ancak, İstanbul ile İzmir arasında toplam 433 kilometrelik bölümdeki çalışmalar devam ediyor. Yıl sonunda da 22 kilometrelik İzmir Kemalpaşa otoyol otogar çıkışına kadar da bitmiş olacak. Geri kalan bölümler ise peyder pey tamamlanmış olacak. Bu otoyol ve köprü finansman dahil 9 milyar dolar. Bugüne kadar kamulaştırma artı yapım olarak harcanan kısım 12 milyar TL. İşin üçte birlik bölümü tamamlanmıştır. İstanbul- İzmir Otoyolu tamamen bittiğinde İstanbul'dan İzmir'e 2 saat 50 dakikada gelmek mümkün olacak. Bu şu anlama geliyor; Marmara ve Ege bölgesi artık birbiriyle birleşmiş oldu."

EN PAHALI HİZMET OLMAYAN HİZMETTİR
Binali Yıldırım köprüden geçişlerin pahalı olacağıyla ilgili eleştirilere ise şöyle cevap verdi:
"Köprüden ilk geçiş mayıs ayı sonunda olacak. 6 dakika köprüden geçiş olacak. Bunun alternatifi 40 dakika arabalı vapur veya 90 dakikalık Kocaeli Gölcük trafiği ile geçiştir. Bazen, "Köprüden geçiş pahalı, bu kadar pahalı olur mu?" diye haberler çıkıyor. En pahalı hizmet olmayan hizmettir. Bu tamamen yap- işlet- devret modeli ile gerçekleştirilen bir projedir. Bir yol, köprü olmazsa, o zaman pahalı yada ucuz olmasını konuşamayız. Muhteşem bir eser, muhteşem bir iş var. Bunun ücretleri üzerinden tartışmaya devam etmek bu eser üzerinden haksızlık olur. Köprü ücretleri Bursa ile İstanbul arasında diğer yollardan gittiğinizde daha pahalı. İstanbul'dan çıktınız ister deniz, ister feribotla gittiniz veya İzmit Körfezi'ni dolaştınız 1,5 saat. Buradan da 6 dakikada geçtiniz. Zaman vakittir ve vakitte nakittir. İstanbul Bursa arasını dikkate aldığımızda buranın geçişi diğerlerinden daha ucuza gelecektir. Takdir eder ki vatandaşlarımız buraya 30 katrilyon para yatıran işletmeci de bu parasını belirli bir süre içerisinde toplaması lazım. Bu projenin yapılış şekli peşin yaptırıyoruz. Taksitle ödüyoruz. Burada geçen trafik garantisi eksik kalırsa devlet olarak farkını biz vereceğiz. Eksik kalmazsa bir şey yapmak gerekmiyor. Diğer yollara göre burası çok daha cazip. Diğer bir durum ise Avrupa'daki buna benzer yollarla ile kıyasladığımızda burası geçiş ücretleri bakımından en ucuz otoyol olarak anlaşılması gerekir."

BAKANIN KÖPRÜ İNCELEMSİNE BARİYER ENGELİ

Bakan Yıldırım, köprüye giriş yapacağı bölge bariyerle kilitli olunca bir süre açılmasını bekledi. Anahtarın getirilmesini beklemeyen Yıldırım bariyerin üzerinden atlayarak köprüyü incelemek için beraberindekilerle birlikte yürüdü. Köprünün kedi yolu denilen bölümüne çıkan ve burada çalışan mühendis ve işçilerle görüşüp bilgi alan Yıldırım yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"3 yıl önce temeli attığımızda bunların hepsi hayaldi. Şimdi köprü şekillendi, otoyolun 40 kilometresi bitti ve az önce otoyolda İznik'e kadar gidip geldik ve muhteşemdi. 1 milyon civarında ağaç dikildi otoyolun her iki tarafına. 3 gidiş ve 3 geliş, Türkiye'nin en uzun viyadüğü otoyol üzerinde yer alacak. Her yönüyle tam bir sanat eseri olarak bu köprüyü, otoyolu ülkemize milletimize kazandırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyor ve açılış gününü iple çekiyoruz. Memleketimize hayırlı olsun."

İSİM KONUSU

Köprüye ne isim verileceğiyle ilgili soru üzerine Yıldırım, "Biz işimizi, köprümüzü, yolumuzu yaparız gerisine bakmayız ve elbet bir isim verilir. Bu köprünün en layık olduğu ismini vatandaşımız düşünecektir. Gerekirse bir yarışma açılır ve ona göre karar verilir. Önemli olan eserin kendisidir. İsmi öyle bir isim olmalı ki ülkemizin geleceğine ışık tutan, kalkınmamıza yön veren şahsiyetlere göre yön verilir" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Bakan Yıldırım: Otoyolun İstanbul-Bursa çevre yolu arası yıl sonuna kalmadan açılacak (2)

Bakan Yıldırım: Otoyolun İstanbul-Bursa çevre yolu arası yıl sonuna kalmadan açılacak (2)

Bakan Yıldırım: Otoyolun İstanbul-Bursa çevre yolu arası yıl sonuna kalmadan açılacak (2)

Bakan Yıldırım: Otoyolun İstanbul-Bursa çevre yolu arası yıl sonuna kalmadan açılacak (2)

Bakan Yıldırım: Otoyolun İstanbul-Bursa çevre yolu arası yıl sonuna kalmadan açılacak (2)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com