Bakan Yıldırım'dan şok tehdit!

Bakan Yıldırım'dan şok tehdit!
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3. Havalimanı ihalesi ile ilgili soruları NTV/CNBC-e ortak yayınında yanıtladı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 15 Mayıs’ta THY ve bağlı işyerlerinde greve çıkacaklarını duyuran Hava-İş Sendikası’nı uyararak, “Sendikaların daha sorumlu davranması lazım. Greve gittiniz ne olacak? Başka havayolu şirketleri sizin elinizdekileri alacak. Ondan sonra daha çok işçi çıkarmak zorunda kalınacak. Bu şirket hepimizin şirketi, ona en başta çalışanların sahip çıkması gerekir. Hala anlaşma yolu vardır” dedi.
 
Bakanı Yıldırım, NTV’de yaptığı açıklamada, 3. havalimanı ihalesi ile ilgili Bakanlık onayı tamamlandıktan sonra firmaların sözleşmeye davet edileceğini ve sürecin önünde hiçbir engelin bulunmadığını söyledi. İhalenin tamamen şeffaf gerçekleştirildiğini belirten Yıldırım, “Bundan sonraki süreci kısaltmak gerekiyor. Bir an önce inşaatı başlatmak lazım. Bu ihale, ‘İstanbul’un taşı toprağı altın’ sözünün ispatıdır” dedi.
 
“PROJELER, İMZALAR ATILDIKTAN SONRA 42 AY İÇİNDE İŞLETMEYE AÇILACAK”
 
Bakan Yıldırım, Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından İstanbul’a yapılacak 3. havalimanının 25 yıllık kira bedeli için 22 milyar 152 milyon euro verecek olmasına ilişkin, “Bu kadar para şan olsun diye verilmez, yüklenici firmalar bunun hesabını kitabını mutlaka yapmışlardır. Proje kendi içinde karlılığı olan rahatlıkla bu rakamları karşılayabilen bir proje” dedi.
Projelerin, imzalar atıldıktan sonra 42 ay içinde işletmeye açılacağını söyleyen Yıldırım, “Türkiye, bugün dünyanın en büyük havalimanları seviyesinde bir havalimanına sahip olacak. Altyapı olarak dünyanın en büyük havalimanlarına eş bir proje olacak. 2008 krizden sonra dünyanın merkezi Ortadoğu’ya özellikle Türkiye’ye doğru kaydı. Türkiye konumu itibariyle tam bir aktarma merkezine dönüşüyor. Türkiye hava trafiğinin merkezine dönüşecek, son 10 yıl bunun göstergesi. Bu projeye devletin bütçesinden bir kaynak aktarılmayacak” diye konuştu.
 
“2.5 MİLYON AĞACIN 1.8 MİLYONU TAŞINACAK”
 
Bakan Yıldırım, inşaatın çevreye vereceği tahribata ilişkin eleştirilere ise, “Biz o alanı rehabilite ediyoruz, yapılan eleştiriler haksız. Bence haksız bir tenkit var. Bunu söyleyenler önce gidip oraya bir baksınlar. Karadeniz sahilini İstanbul’a kazandıracağız. Mevcut havalimanı ile bunun arasındaki mesafe 20 km. Bunun içerisinde rüzgar yönü ne kadar değişir? Zaten kullanılan bir mesafe. O tür değerlendirmeler bize göre dayanaktan yoksun. Kesilecek ağaçlar küçük makilikler 2.5 milyon ağacın 1.8 milyonu taşınacak. Çevreye dikkat edeceğiz ama ihtiyaçlarımızı da gidereceğiz” yanıtını verdi.
 
“ESERİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI HER ZAMAN OLUR”
 
Yıldırım, 3. havalimanının isminin ne olacağına ilişkin soruya ise, “Biz işi yapıyoruz, önemli olan eser. İsmini koyacak biri çıkar. Eserin isimsiz kahramanları her zaman olur” yanıtını verdi.
 
Üçüncü köprünün temelinin 29 Mayıs’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını söyleyen Yıldırım, Kanal İstanbul Projesine ilişkin olarak ise, “Bu konunun adımlarını attık. Zannediyorum önümüzdeki Haziran ayından itibaren daha somut adımlar atmış olacağız. Sadece gemilerin geçeceği bir kanaldan ibaret değil. Büyük bir proje. Kanalın etrafında yaşam alanları oluşturmak da projenin bir parçası. Maliyeti karşılamak için yaşam alanları ve ticari alanlar yapılması gerekiyor” dedi.
 
THY GREVİ
 
Yıldırım, konuşmasında 15 Mayıs’ta THY ve bağlı işyerlerinde greve çıkacaklarını duyuran Hava-İş Sendikası’nı uyararak, “THY’nin iç işleyişine biz karışmıyoruz. Karışsak bu kadar gelişmez herhalde. Bırakalım işlerini yapsınlar. 10 yıllık süreye baktığımızda da iyi iş yaptılar. Dünyanın en çok yerine uçan havayolu şirketi haline geldiler. Bayrağımızı dalgalandıran bir şirket oldu. Buna sahip çıkmamız lazım. Sendikaların daha sorumlu davranması lazım. Greve gittiniz ne olacak? Başka havayolu şirketleri sizin elinizdekileri alacak. Ondan sonra daha çok işçi çıkarmak zorunda kalınacak. Bu şirket hepimizin şirketi, ona en başta çalışanların sahip çıkması gerekir. Hala anlaşma yolu vardır” diye konuştu. (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com