BAKAN YILDIZ: "HAM PETROL İTHALATIYLA İLGİLİ SUUDİ ARABİSTAN'LA UZUN DÖNEMLİ KONTRAT GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANDI"

BAKAN YILDIZ: "HAM PETROL İTHALATIYLA İLGİLİ SUUDİ ARABİSTAN'LA UZUN DÖNEMLİ KONTRAT GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANDI"
BAKAN YILDIZ: "HAM PETROL İTHALATIYLA İLGİLİ SUUDİ ARABİSTAN'LA UZUN DÖNEMLİ KONTRAT GÖRÜŞMELERİNE BAŞLANDI"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, alternatif ham petrol için Suudi Arabistan'la uzun dönemli kontrat görüşmelerine başlandığını açıkladı. Bakan Yıldız ayrıca TÜPRAŞ'ın Libya ile 1 milyon tonluk bir bağlantı yaptığını da belirtti. -Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız petrokok ithal edip yerine Venezüella'da TOKİ'nin önderliğinde bir yapılanmaya gidildiğini belirterek, "Bir müteahhidimiz bin 500 konutu 6 ayda gerçekleştirdi. Havaalanı yakınlarında bir inşaat yaptılar ve Türk müteahhitler adına artıydı bu. Arkasından belki de 350 bin konuta kadar gidebilecek" dedi.

ANKARA(ANKA)- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, alternatif ham petrol için Suudi Arabistan'la uzun dönemli kontrat görüşmelerine başlandığını açıkladı. Bakan Yıldız ayrıca TÜPRAŞ'ın Libya ile 1 milyon tonluk bir bağlantı yaptığını da belirtti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından düzenlenen Çimento Sektöründe Enerji Verimliliği paneline katıldı. Bakan Yıldız panel öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Dün Amerikan yönetiminden gelen bir açıklama var İran'dan alınan petrol miktarının azaltılmasına paralel olarak Türkiye'nin İran'a yönelik yeni yaptırımlardan muaf tutulduğuna dair" açıklamalarını değerlendirme istemesi ve "TÜPRAŞ yüzde 20 miktar azaltımına gideceğini açıklamıştı. Libya'yı siz telaffuz etmiştiniz onun peşinde ihtiyacın nereden karşılanacağına dair somutlaşan ülke ve miktar var mı?" sorusu üzerine Bakan Yıldız şöyle yanıt verdi:
"Ön bir liste yayınlandığında Türkiye'nin bu listede olmaması olmayacağı anlamına gelmez diye söylemiştim. Nitekim bununla alakalı listede Türkiye'nin ismi var. Ama bundan daha önemlisi Türkiye'nin kendine has, kendine özgü politikaları çerçevesinde temel hedefleri var. Bu hedeflerimiz uluslararası arenada zaman zaman örtüşür zaman zaman örtüşmeyebilir. Biz 5 olan doğalgaz aldığımız ülkelerin sayısını 6'ya, 7'ye mümkünse sayısını 8'e çıkartmayı, 11 olan ham petrol aldığımız ülkelerin sayısını da 12, 13 mümkünse 14'e çıkartmayı hedefliyoruz. Hedefler konusunda en önemlisi Türkiye'nin çıkarlarıyla ilgili hususlardır. Biz Libya'yı alternatif bir ülke olarak 12'nci sıraya almıştık. Oradaki ticaret hacmi ve karşılıklı ilişkinin artması adına da bunun doğru olacağını söylemiştik ve TÜPRAŞ 1 milyon ton civarında bağlantı yaptı. Aynı zamanda Suudi Arabistan'dan da spot alımlar belki de bu görüşmelerimizden sonra uzun dönemli kontratlarla beraber bunu portföyüne eklemiş olacak. ABD'nin aldığı kararların hukuken bir bağlayıcılığı yok ama stratejik ortağımızdır. Bu manada bir kısım kararları karşılıklı konuşuyor olmamız, temel stratejimiz ve politikalarımızla zaman zaman örtüşmektedir. Bizim önceliğimiz büyüyen Türkiye'nin artan ihtiyacın zamanında ve olabildiğince ucuz kaynaklardan karşılanmasına yönelik olacaktır. Bu listeler değişebilir ama bizim önceliğimiz bizim yaptıklarımızla alakalıdır."
"Suudi Arabistan ile uzun dönemli kontrat bunun görüşmeleri başladı mı?" şeklindeki bir soru üzerine de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız görüşmelerin başladığını, bunun sadece Türkiye'nin ve TÜPRAŞ'ın taraf olduğu bir konu olmadığını, aynı zamanda Suudi Arabistan'ın da taraf olduğu bir konu olduğunu kaydetti.

-"İRAN'LA HERHANGİ BİR SIKINTI YAŞAMAMIZ ŞU ANDA SÖZ KONUSU DEĞİL"-

Bir gazetecinin "ABD'nin muafiyet listesinde yer alması Türkiye ile İran arasındaki ilişkileri etkiler mi?" şeklindeki bir soru üzerine Bakan Yıldız, Türkiye'nin İran'la ticaret hacmi en yüksek olan ülkelerin başında geldiğini vurguladı. Yıldız, İran'ın Türkiye için sıradan bir ülke olmadığını, İran için de Türkiye'nin sıradan bir ülke olmadığını belirterek, "Bu muafiyet listesinde yer almamız tamamen bizim ihtiyarımız olan bir konu değildir. Biz doğru politikaları uygulamaya çalışıyoruz. İran'la ilişkilerimiz son derece köklü ve bundan sonraki ticaret hacmini artırmaya dönüktür. O yüzden İran'la herhangi bir sıkıntı yaşamamız şu anda söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.
Ham petrol fiyatlarının düşmesinin ardından doğalgaz fiyatlarının inip inmeyeceğinin sorulması üzerine ise Bakan Yıldız, doğalgaz fiyatlarının istedikleri düzeye inmediğini ve hala yüksek olduğunu belirterek, "O açıdan kendi içerisinde maliyetlerimize bakıyoruz ve her ay sonu kamuoyu ile paylaşıyoruz" dedi.

-"VENEZUELLA'DA 350 BİN KONUT YAPILABİLİR"-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız paneldeki konuşmasında Venezuella'da yapılan çalışmalara değindi. Bakan Yıldız, Venezuella'da yapılan çalışmaların son aşamasına geldiğini belirterek, "Biz petrokok ithal edip yerine TOKİ'nin önderliğinde bir yapılanmaya gidiyoruz. Bir müteahhidimiz bin 500 konutu 6 ayda gerçekleştirdi. Havaalanı yakınlarında bir inşaat yaptılar ve Türk müteahhitler adına artıydı bu. Arkasından belki de 350 bin konuta kadar gidebilecek. Çimento ne kadar oraya sevk edebilir bunu bilemem ama petrokokla beraber takas yapıldığı bir yapıya gideceğiz. Petrokokunda en fazla kullanıldığı sektör olarak yerli kömürümüzü ikam edecek, onu güçlendirecek yapıyı inşallah burada gerçekleştirmiş olacağız" şeklinde konuştu. (ANKA)
(EBR/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com