Bakan Yıldız, LPG sektör temsilcilerini kabul etti

Bakan Yıldız, LPG sektör temsilcilerini kabul etti
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

ANKARA (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) sektörünün 7,5 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olduğunu ve sektörün 2,5 milyar dolarlık bir vergi verdiğini belirtti.

Yıldız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Meclisi Başkanı Yağız Eyüboğlu ve meclis üyelerini kabul etti.

Toplantıda karşılıklı olarak sektörün sorunlarını ele alıp, ilerleme ve gelişme yönündeki konuları değerlendireceklerini dile getiren Yıldız, Türkiye'de 3,8 milyon tonluk bir LPG pazarı olduğunu, bunun 2,7 milyon tonluk kısmını otogaz tüketiminin oluşturduğunu söyledi.

Sektörün doğrudan 150 bin, dolaylı olarak 450 bin kişiyi istihdam ettiğini dile getiren Yıldız, Türkiye'de yaklaşık 11 bin tüp bayisi bulunduğunu, bunların doğal gaz dağıtımının bulunmadığını, 7,5 milyon konuta hizmet verildiğini anlattı. Yıldız, bunun da 1,1 milyon tonluk bir portföye karşılık geldiğini ifade etti.

Sektörün 7,5 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olduğuna dikkati çeken Yıldız, sektörün 2,5 milyar dolarlık bir vergi verdiğini kaydetti. Bakan Yıldız, Türkiye'de 75 lisanslı dağıtım şirketinin faaliyet gösterdiğini, 10 binin üzerinde istasyonun, 4 milyon LPG'li araca hizmet verdiğini söyledi.

Yağız Eyüboğlu ise Bakan Yıldız'ın sektörün sorunlarını yakından takip ettiğini belirtti.

LPG'nin kullanım alanlarının genişletilmesi ve Türkiye'nin enerji politikalarında daha fazla yer alması için birtakım hedefleri ve önerileri olduğunu dile getiren Eyüboğlu, dünyada LPG pazarının 269 milyon ton büyüklüğünde olduğunu ve yüzde 47'sinin evsel tüketimden oluştuğunu, otogazın da giderek arttığını anlattı.

Çevresel duyarlılıklar dolayısıyla LPG'nin en fazla tercih edilen enerji alternatifleri arasında yer aldığına değinen Eyüboğlu, LPG pazarının bütünüyle Türkiye'nin enerjideki arz güvenliğini sağlaması açısından önemli bir yakıt olduğunu vurguladı.

Eyüboğlu, yapılacak mevzuat değişikliğiyle alternatif kullanım alanlarının tanımlanmasıyla LPG'nin öneminin enerji politikaları içerisinde daha da artacağını ümit ettiklerini söyledi.

- Ceyhan'daki Irak petrolü

Bakan Yıldız, Irak'tan Türkiye'ye nakledilen petrole ilişkin sorular üzerine, Ceyhan'da Kuzey Irak'tan gelen 1 milyon 350 bin varil civarında petrol bulunduğunu, bu miktarda bir değişiklik olmadığını söyledi.

Irak tarafındaki teknik arızalar ve patlamalar yüzünden sevkıyatta sorunlar yaşandığını dile getiren Yıldız, daha sonra bir değişiklik olmazsa Irak Petrol Bakanı Abdulkerim Luaibi'nin bir toplantı için Türkiye'ye geleceğini ifade etti. Bakan Yıldız, çarşamba günü kendisiyle yapacakları toplantıda bu konuları enine boyuna değerlendireceklerini kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com