Bakana 1 milyon dolar verildi mi?

Bakana 1 milyon dolar verildi mi?
Tanrıkulu, vatandaşlığa geçirme karşılığında para alınıp alınmadığını sordu

Büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalı’yla birlikte Rıza Sarraf’ın (Reza Zarrab) yabancıları rüşvet karşılığı Türk vatandaşlığına geçirmesi de gündemi sarsmıştı. Yabancıların Türk vatandaşlığına geçmesinde devlet kademelerinde de hangi işbirlikçilerin olduğu akıllara takılan sorular arasında kalmıştı.

Bu konuda CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Mohammad Zarraf, Shahram Mohaghegh Orami, Aresh Miangoggian, Raja Mohammad Reza ve Hoossein Zarraf adlı kişilerin Bakanlar Kurulu Kararı ile istisnai yolla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alındığı iddiaları doğru mudur?" diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

"Anılan iddialar doğru ise hangi gerekçelerle anılan işlem gerçekleştirilmiştir?

İstisnai yolla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanılmışsa ilgili kişiler için 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 12'nci maddesi kapsamında hangi bakanlık gerekçeli bir teklif hazırlamış ve gerekçesinde ne yazmıştır?

Eğer Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul zaruri görülmüşse, bu zaruret nedir?

Bu kişiler istisnai olarak Türkiye Cumhuriyet vatandaşlığına kabul edilmişse, Bakanlar Kurulu kararına imza atarken adı geçen kişileri tanıyor muydunuz?

Bu kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınmalarında hükümetinizdeki bir bakana 1 Milyon dolar para verildiği iddiaları doğru mudur?

Bu kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına alınması için ilgili bakan ve bürokratlara menfaat sağlandığı iddiaları doğru mudur?"  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com