Bakana 'Orangutan' benzetmesi

Bakana 'Orangutan' benzetmesi
İtalya Entegrasyon Bakanı'na Senato Başkan Yardımcısı'ndan ağır benzetme

İtalya'nın Kongo asıllı Entegrasyon Bakanı Cecile Kyenge göreve geldiğinden beri ırkçı söylemlere hedef oluyor. Başbakan Enrico Letta'nın merkez sağ hükümetinde Entegrasyon Bakanlığı'nı üstlenen Bakan Cecile Kyenge ayrılıkçı, ırkçı söylemleriyle bilinen, göçmen ve İslam karşıtı Kuzey Birliği Partisi üyesi Roberto Calderoli tarafından 'Orangutan'a  benzetildi.

Roberto Calderoli Bergamo'da düzenlenen bir etkinlikteki konuşmasında Kyenge'ye atıfta bulunarak, "Onu gördüğüm zaman bir orangutanı anımsamadan edemiyorum. İyi bakanlık yapıyor ama bunu ülkesinde yapmalı, burada değil" dedi. Hayvanları çok sevdiğini söyleyen Calderoli, "Ancak internette gezindiğimde hükümetin aile fotoğrafını gördüğümde, hayvanları sevsem bile Kyenge'ye gözüm takıldığında orangutana benzetmekten kendimi alıkoyamıyorum" diye hakaretini sürdürdü.

Bu sözler İtalya'da şok etkisi yaratırken, geniş tabanlı hükümetin büyük partisi Demokrat Parti (PD) başta olmak üzere özellikle siyasi çevrelerden 'Calderoli istifa' sesleri yükselirken, Bakan Kyenge'ye destek mesajları yağdı.

Başbakan Enrico Letta, her türlü limiti aşan Calderoli'nin sözlerinin kabul edilemez olduğunu bildirerek, "Cecile ile dayanışma içindeyiz. Görevine devam et Kyenge" diye açıklama yaptı. Cumhuriyet Senatosu Başkanı Piero Grasso, şöyle dedi: "Bu aşağılamalar kabul edilemez. Ancak ülkemin vatandaşlarının, açık ve net bir şekilde bu tür davranışları dışlaması beni mutlu etti. Calderoli derhal resmi olarak bakandan özür dilemeli" dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini ise, "Bakan Kyenge ile dayanışma içindeyiz. Calderoli'nin kurumları değersizleştiren açıklamaları, kaba ve medeniyetsizdir" sözlerini Twitter hesabından paylaştı.

Puglia Bölgesi Valisi, Sol ve Ekoloji Partisi lideri Nichi Vendola da "Rezilce İslam karşıtı tişörtlerin yaratıcısı, şimdi de utanç verici şekilde Bakan Kyenge'yi hedef alıyor. Calderoli'nin, senatonun zirvesinde artık görev yapamayacağı açıktır" diye tepkisini ortaya koydu.

ÖZÜR DİLEDİ

Tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine Radio Capital'e konuşan Calderoli, "Sadece sempatik bir şaka yapmıştım. Belki biraz talihsiz oldu ama eğer Kyenge'yi gücendirdiysem özür dilerim" dedi. Irkçı suçlamaları kabul etmediğini dile getiren Calderoli, istifayı aklından bile geçirmediğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com