Bakandan bütçe açığı itirafı

Bakandan bütçe açığı itirafı
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mal ve hizmet alım giderlerindeki artışın bütçe açığındaki sapmada etkili olduğunu belirtti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk bütçe açığının neden meydana geldiğini ve yapılan zamların gerekçesini sordu.
 
Soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012-2014 Dönemi Orta Vadeli Programında 2012 yılı bütçe açığının 21 milyar 104 milyon TL, bütçe açığının GSYH'ye oranı ise yüzde 1,5 olarak öngörüldüğünü ifade etti. 2013-2015 Dönemi Orta Vadeli Programda bütçe açığının bazı gider kalemlerindeki beklenilmeyen artışlar ile büyümeye bağlı olarak gelir performansında ortaya çıkan bozulma nedeniyle 33 milyar 472 milyon TL, GSYH oran olarak ise yüzde 2,3 olarak güncellendiğini kaydetti.
 
BÜTÇE AÇIĞININ NEDENLERİ
 
2012 yılı bütçe açığının öngörülenin 0,8 puan üstünde gerçekleşecek olmasına neden olan harcama kalemlerinin başında Karayolları Genel Müdürlüğünün hızlanan yatırım çalışmaları nedeniyle ortaya çıkan ödenek ihtiyacındaki artışa bağlı sermaye giderlerinin geldiğini belirten Maliye Bakanı, ikinci olarak mal ve hizmet alım giderlerinde artışın bütçe açığındaki sapmada etkili olduğunu vurguladı.M

aliye Bakanı Şimşek, mal ve hizmet alımlarındaki bu artışta kurumlardaki hizmet genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan ihtiyaçlar, özürlü eğitiminden faydalanacak kişi sayısındaki artış, okul sütü projesinin uygulamasından doğan ihtiyaçlar, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanuni düzenlemenin etkisi, Karayolları Genel Müdürlüğünün yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarında kullanılan bitüm alımlarındaki artışın önemli rol oynadığını açıkladı.
 
Şimşek, bütçe açığında meydana gelen bu sapmada rol oynayan önemli faktörlerden birinin de personel giderleri olduğunu ifade etti.
 
Bakan Şimşek, Van ilinde meydana gelen deprem nedeniyle evlerini kaybeden vatandaşlar için yapılan deprem konutlarının yarattığı ek maliyetin de sermaye transferleri kaleminde artış yaratarak bütçe açığındaki artışta etkili olduğunu vurguladı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com