Bakan'dan emeklilik açıklaması

Bakan'dan emeklilik açıklaması
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, emeklilikte yaşa takılanların durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2013 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler sırasında CHP milletvekilleri, emeklilikte yaşa takılanların durumunu gündeme getirip, bu konuda çalışma yapılmasını istedi.
 
Bunun üzerine söz alan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaş ve prim gün sayısı kriterleri olduğunu belirterek, şunları kaydetti: 
 
''Bu bahsettiğiniz kişiler, büyük ihtimalle genç insanlar. Neden, 20 yıl prim günü dolmuş, yaşı 41-42. Diyorsunuz ki bu vatandaşı 42 yaşında emekli edin. Emekli etmesek ne oluyor, en geç 49 yaşında emekli oluyor. 1-5 yıl arasında değişen bekleme süreleri vardır bunların büyük ihtimalle. Bizim sistemimizden şikayet ettiğimiz konu zaten buydu. Şu anda arkadaşların söyledikleri 1999 yılında çıkan yasa gereği kademelendirme dönemiyle ilgili tartışmalar yapılıyor ya, kamuoyunda. 'Efendim yaş yükseltilecek mi' falan diye. Bu tartışmalar neden yapılıyor? Bu kademelendirilme süresi Anayasa Mahkemesi'ne götürülmüş ve bu şekilde tescil edilmiş. Bu şekilde 20 yıla sabit. Belki 2036'ya kadar devam edecek 60 yaş emekliliğini bugünden yine 40 yaşa çekecek olursak, yani zar zor kurduğumuz, dünyanın hiçbir yerinde olmayan 40 yaş emekliliğini tekrar ikame edecek şekilde düzenleme yapacak olursak, inanın bırakın iktidarı, muhalefet olarak da kamuoyunda söyleyecek bir şeyimiz olmaz. Açık söylüyorum. Bu konuları Meclis'te de konuşurken ben diyorum ki, suskunluğumuz oradan kaynaklanıyor. Bu konuları biz politika konusu, tartışma konusu yapmayalım.''
 
Emekli olmak isteyenlerin taleplerini siyasilere iletmesinin doğal olduğuna işaret eden Çelik, ''Ama bunların tümünün gerçekleşeceği gibi bir durum da söz konusu değil. Sosyal güvenlikte sistemin düzeltilmesi ile ilgili alınması gereken kararlar varsa, o konulara daha fazla açık olursak, Türkiye'de torunlarımıza söyleyeceğimiz çok şey olur diye düşünüyorum'' dedi.  
 
Emeklilik yaşı yükseltilmeyecek
 
Çelik, 48 yaş emekliliği 53'e çıkarma yönünde bir çalışmanın söz konusu olmadığını bildirdi.
 
Kıdem tazminatı konusu
 
TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, ''Kıdem tazminatı fonunu rafa koysanız da koyamıyorsunuz. Taşeronu görüşüyorsanız, bu konu konuşulacak'' dedi.
 
Bakan Çelik, ''Kıdem tazminatı gündemi yok, o rafta. Ama siz, alt işvereni konuşacaksanız tazminatı konuşmak durumundasınız. Böyle sıkıntılı bir konu var'' şeklinde konuştu.
 
İstismara müsaade etmeyeceklerini belirten Bakan Çelik, 'Nasıl olsa belediye sözleşmelileri 3 ay sonra kadroya alınacak, şu anda sözleşmeli eleman alalım' gibi bir durum olmayacak. Bir tarih koyacağız'' ifadelerini kullandı.
 
Bakan Çelik, diğer sözleşmelilerin kadroya alınması talebinin Bakanlar Kurulu'nda ve Meclis'te konuşulacağını kaydederek, ''Bizim çalışmamızda sadece belediyede çalışan 17 bin 800 sözleşmeli personel var'' dedi.
 
Türkiye'de işsizlik yok
 
Türkiye'de işsizliğin olmadığını söyleyen Bakan Çelik, ''Varsa Şanlıurfa'da 1200 kişiyi istihdam edecek iş var. Son 10 ayda 345 bin işi İŞKUR olarak karşılayamadık'' dedi.
 
Özellikle ev hizmetlerinde, mevsimlik tarım işçileri açısından birçok kayıtdışı alan olduğunu belirterek, ''Bunları ortadan kaldıracak olan, kısmi süreli çalışmalarla ilgili sorunu ortadan kaldıracak olan istihdam bürolarıdır'' şeklinde konuştu.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com