Bakan'dan Emniyet'e Balyoz Talimatı!

Bakan'dan Emniyet'e Balyoz Talimatı!
Turktime Balyoz Operasyonu'yla ilgili çok kritik bir bilgiye ulaştı..

Kabinenin önemli bir bakanının Emniyet teşkilatına talimat vererek, yakalama kararının uygulanmamasını istediği Ankara kulislerine bomba gibi düştü.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen yakalama emri sonrası en tepeden başlayan yakalama operasyonları, ilk olarak Org. Çetin Doğan'ı vurmuştu. Ancak sonrasında yakalama operasyonları adeta bıçak gibi kesildi. Önemli bakandan gelen emir sonrasında frene bastırıldı.

İçişleri Bakanı Atalay'ın yakalama kararlarına ilişkin tavrı da önceki gün medya önünde ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Atalay, hakkında yakalama kararı bulunan Korgeneral Nejat Bek'le yan yana yürüyerek ve elini sıkarak medyaya görüntü ve fotoğraf verdi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI DEVREDE

Olayları en yakından yaşayan isim ise Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül. Medyada pek sık görünmeyen Vecdi Gönül, son günlerde Cumhuriyet Gazetesi başta olmak üzere gazetelere demeç vermeye başladı. Gönül son olarak, Taraf'a konuştu ve “Generaller Serbest Kalırsa terfi ederler” açıklamasını yaptı. Gönül'ün gönlünde, Balyoz'dan sanık olanlardan sadece “paşa” rütbesindeki isimlerin terfi ettirilmesi olduğu kulislere yansımış durumda. Bu amaçla TSK Personel Yönetmeliği'nin 65. Maddesi ve Subay Sicil Yönetmeliği'nin 82. maddesinden yol aranıyor…

Diğer yandan, haklarında 5 yıldan fazla hapis gerektiren suçtan dava açılan TSK ve Jandarma personeliyle ilgili görevden alma yetkisi Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı'nda.

İki bakan bu yetkiyi kullanıp, Ergenekon/Balyoz/Kafes/Poyrazköy gibi süreçlerde yargılanan personeli açığa alırsa, bu personelin terfisi otomatikman devre dışı kalıyor. Açığa alınan personelin terfisi yasal olarak mümkün değil.

Ankara'da masaya yatırılan konulardan biri de bu. Ancak iki bakanın da bu formüle sıcak bakmadığı öğrenildi. İçişleri Bakanı Atalay özellikle birden fazla müebbetle yayınlanan Jandarma Albay Cemal Temizöz konusunda açığa alma yetkisini kullanmamakla eleştirilmişti. Atalay, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları hakkında dava açılınca açığa alma yetkisini hızla kullanmıştı.

Turktime

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com