Bakandan kaçırılan astsubaya" Bahse konu kişi"

Bakandan kaçırılan astsubaya" Bahse konu kişi"
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Balyoz davasında öne sürülen iddiaları, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın soru önergesine verdiği yanıtla çürüttü.

2003 yılında Ege Denizi üzerindeki uçuşlarda aşırı bir artışın olmadığını belirten Yılmaz, iddianamede halkı galeyana getireceği öne sürülen Türk Yıldızları Akrobasi Timi için “Türk Yıldızları tarafından İstanbul üzerinde izinsiz gösteri yapılmamış olup, mevcut havacılık kurallarına uygun olarak da yapılması mümkün değildir” dedi. Oran, Bakan Yılmaz’ın, terör örgütünce kaçırılan ve 10 aydır haber alınamayan Astsubay Başçavuş Abdulah Söpçeler’den, “Bahse konu kişi” diye söz etmesini ise sert bir dille eleştirdi.

CHP’li Umut Oran’ın kendisine yönelttiği soru önergesini yanıtlayan İsmet Yılmaz, Balyoz davasındaki iddiaların birçoğunu çürüttü. Balyoz iddianamesindeki iddiaların, TSK'nın yapılanmasıyla ilgili olmadığını ifade eden Bakan Yılmaz, şu noktalara dikkat çekti:
"İstanbul/Levent semtindeki Harp Akademileri Komutanlığında, Hava Harekat Merkezi bulunmamaktadır. Türk Yıldızlarının uçuşları, Hava Harekat Merkezlerinden takip ve komuta edilmektedir. Gizli ve örtülü uçuş planlama imkanı bulunmamaktadır."

“BAHSE KONU KİŞİ DEĞİL, ASTSUBAY!"

Umut Oran, Bakan Yılmaz'ın yanıtı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Bakanlık tarafından sorularıma verilen yanıtlar, açıkça 2003 yılında Ege Denizi'nde aşırı bir uçuş artışı olmadığını,Türk Yıldızlarının da izinsiz gösteri yapamayacağını ortaya koymaktadır. Terör örgütünün kaçırdığı Astsubay Başçavus Abdulah Söpçeler’den 10 aydır haber alınamıyor, ama kendisini ‘bahse konu kişi’ diye tanımlayan Sayın Bakanı buradan kınıyorum” dedi.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz’ın yanıtının Balyoz davasındaki bazı iddiaların temelsizliğini ortaya koyduğunu vurgulayan Oran, şöyle konuştu:
“Türk Yıldızlarının izinsiz gösteriler yaparak halkı galeyana getireceği iddia ediliyordu ancak Bakanlık bile böyle bir durumun mümkün olamayacağını ifade ediyor. Oraj planında yer aldığı iddia edilen 'Ege denizi üstündeki uçuşların arttırılması', 'Türk uçaklarının Yunanistan tarafından engellenip taciz edildiğinin gündeme getirilmesi' gibi hususların da gerçekle bir bağlantısı bulunmadığı Milli Savunma Bakanı'nın verdiği yanıtla ortaya çıktı."

BAKANIN YANITI

Bakan İsmet Yılmaz'ın, CHP'li Oran'ın soru önergesine verdiği yanıt şöyle:

"1. İstanbul/Levent semtindeki Harp Akademileri Komutanlığı'nda, Hava Harekat Merkezi bulunmamaktadır.

2. İstanbul'da Hava Harekat Merkezi bulunmamakta olup, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki hava harekat merkezleri;
- l'inci Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi/Eskişehir,
- 2'nci Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi/Diyarbakır,
- Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi/Ankara'dadır.

3. Ege ve Doğu Akdeniz'de uluslararası sularda icra edilen Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçuşları, ilgili Hava Harekat Merkezlerinden takip ve komuta edilmektedir. Gizli ve örtülü uçuş planlama imkanı bulunmamaktadır.

4. Ege Denizi'ndeki uçuşlar yıllara sari olarak incelendiğinde, 2000-2001 yılları arasındaki uçuşlar sayısal olarak dalgalı bir seyir izlemekte olup, 2003 yılı diğer yıllarla mukayese edildiğinde aşırı bir artış görülmemiştir. Planlanan uçuşlar ilgili komutanlıklara bildirilmektedir.

5. İstanbul şehri üzerinde yapılan/yapılacak tüm uçuşlar ilgili sivil hava trafik üniteleri ile koordine edilerek icra edilmektedir.

6. Türk Yıldızları tarafından İstanbul üzerinde izinsiz gösteri yapılmamış olup, mevcut havacılık kurallarına uygun olarak da yapılması mümkün değildir."

"BAHSE KONU KİŞİ"

Bakan İsmet Yılmaz, terör örgütünün 9 Temmuz 2011 tarihinde kaçırdığı Astsubay Başçavuş Abdullah Söpçeler’in arama kurtarma faaliyetlerinin hangi aşamada olduğu sorusuna verdiği yanıtta Başçavuş Söpçeler’den “bahse konu kişi” diye söz etmesi şaşkınlık yarattı.

Yılmaz’ın yanıtı şöyle:

“5442 sayılı İl İdaresi Kanununa istinaden Valilerin kuvvet talebi üzerine görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri tüm bölgede, hava keşfi ve yetkili birimlerce sağlanan istihbarat bilgilerine bağlı olarak operasyonel faaliyetler icra etmiş ve önümüzdeki dönemde de bu faaliyetlere devam edecektir. Şu ana kadar icra edilen operasyonel faaliyetlerde, bahse konu kişi hakkında herhangi bir bulguya rastlanılmadığı belirtilmiştir.”  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com