Bakanın uçağı neden indirilmedi?

Bakanın uçağı neden indirilmedi?
Bakan Taner Yıldız’ın uçağının Irak’a indirilmemesiyle ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı.

Bakan Taner Yıldız’ın uçağının Irak hava sahasından geri dönüşünü araştıran Washington Post gazetesi, “Kürtlerle Türkler bir petrol anlaşması yapacaktı. Bu da Irak’ın bütünlüğünü tehlikeye atacak bir gelişme olacaktı. ABD bundan çekindi” diye yazdı.
 
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, 4 Aralık tarihinde Erbil’e gitmek üzere yola çıkan Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın uçağına Irak hava sahasını kapatarak, bakanın uçağının Kayseri’ye inmesine neden olmuştu.
 
Olayın perde arkasını araştıran Amerikan The Washington Post gazetesi, Bakan Taner Yıldız’ın Erbil ziyaretinde yapmaya hazırlandığı bir petrol anlaşmasının bu rota değişikliğine neden olduğunu yazdı.
 
Gazetenin 4 Türk üst düzey yetkiliye doğrulattığı habere göre, devlet destekli Türk şirketleri, Kuzey Irak’ta petrol ve doğalgaz, arama çıkarma ve bu petrol ve doğalgazı boru hatlarıyla Türkiye üzerinde uluslararası pazara ulaştırma konusunda görüşmelere başladı. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani de Türkiye ile yapılacak petrol anlaşmasını doğrulayarak, “Türk şirketleri ile çok ciddi görüşmeler yapıyoruz. Umarım bizim bölgede ortağımız olurlar” diye konuştu.
 
Washington Post’un haberine göre Maliki gibi ABD yönetimi de Türkiye ve Bölgesel Kürt Yönetimi arasında imzalanacak olan bir petrol ve doğalgaz anlaşmasının Irak’ın bütünlüğünü tehlikeye atmasından endişe duydu.
 
Konunun hassaslığı yüzünden adının gizli tutulmasını talep eden üst düzey yetkili, “Bölgesel Kürt Yönetimi ile yapılacak her türlü iki taraflı enerji anlaşması Irak’ın birlik ve beraberliğini, tehdit edecek nitelikte olacaktır ve (Başbakan) Maliki’nin İran’a yanaşmasına yol açacaktır. Olaya bu gözle bakmak gerekir” şeklinde açıklama yaptı.
 
FT’den benzer iddia: Türkiye’ye kritik uyarı
 
ABD, boru hattı projesi konusunda Kuzey Irak ile Türkiye’yi uyardı. Dışişleri Sözcüsü, “Merkezi hükümetin onayını almayan petrol ihracatını desteklemiyoruz” dedi.
 
Irak’ta Başbakan Nuri el-Maliki ile Kuzey Irak Kürt Yönetimi arasında tartışmalı bölgeler nedeniyle yaşanan gerilim tırmanırken ABD’den Türkiye ve Kürtlere uyarı geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, günlük basın toplantısı sırasında bir gazetecinin, “Türkiye, Kürt Yönetimi ile petrol anlaşması müzakere ediyor veya müzakereyi tamamladı. Türkiye’ye bu yönde gitmemesi çağrısı yapıyor musunuz” sorusu üzerine “Irak hükümetinin onayı olmadan Irak’ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatını desteklemiyoruz. Komşu ülkelere, tansiyonu artırmaya katkıda bulunacak herhangi bir yorum veya eylemden kaçınmaları çağrısı yapıyoruz” dedi.
 
Bölgedeki rezervlerin kontrolü konusunda Bağdat ile Erbil uzun süreden beri ihtilaf halinde. Nisanda Kürt Yönetimi, merkezi hükümetin bölgedeki yabancı şirketlere ödeme yapmadığı gerekçesiyle Bağdat tarafından kontrol edilen altyapıdan petrol ihracatını durdurmuştu.
 
Financial Times gazetesinin haberi şöyle devam ediyor: “Bağdat ile artan gerginliklere rağmen, Ankara Irak’ın toprak bütünlüğünü korumak istiyor ve bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasının Türkiye’nin güneydoğusundaki istikrarı bozmasından ve bağımsızlık talebini yükseltmesinden endişe ediyor. Ancak Türkiye aynı zamanda petrol ve doğal gaz konusunda Rusya ve İran’a bağımlılığını azaltmak için enerji kaynaklarını çeşitlendirmek ve artırmak istiyor”.
 
Irak’ın kuzeyinde 45 milyar varil petrol olduğu tahmin ediliyor ve bölgedeki küçük grupların yerini giderek büyük işletmeler alıyor.
 
Gazeteye göre, ABD’nin karşı çıkmasına rağmen, Türkiye ve Kuzey Irak anlaşmanın Irak’ın bütünlüğüne zarar vermeyeceğini söylüyor. Her ne kadar Türk yetkililer Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini söyleseler de, Bağdat anayasa uyarınca sınır ötesi bir boru hattı için izninin alınması gerektiğini söylüyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com