Bakan'ın ziyaretini Maliki engelledi

Bakan'ın ziyaretini Maliki engelledi
Irak meclisi'ndeki Kürdistan Listesi yetkilisi Sadun, "Taner Yıldız'ın Erbil ziyaretini Başbakan Maliki engelledi" dedi.
Irak meclisindeki Kürdistan Listesi'nin Grup Başkanı Yardımcısı Muhsin Sadun, "Irak Dışişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Erbil'deki Petrol ve Gaz Konferansı'na katılmak için yapacağı ziyarete onay vermişti. Aynı şekilde Bakanlık, sivil havacılık idaresine, Yıldız'ın uçağının Irak hava sahasına girmesine ve Erbil'e inmesine izin vermesini bildirmişti. Ancak Başbakan Nuri el-Maliki son anda müdahale etti ve Yıldız'ın Erbil ziyaretini engelledi" dedi.
 
Sadun, konuyla ilgili bilgileri Irak makamlarından doğrulattığını kaydetti. 
 
Irak Türkmen Demokratik Hareketi Başkanı Kahri Altıparmak da, Bakan Taner Yıldız'ın uçağına uçuş izni verilmemesi konusunda, "Türkiye Cumhuriyeti gibi büyük bir devletin bölgede saygı duyulan bakanının uçağının Irak topraklarına inişine izin verilmemesi diplomatik kurallara aykırıdır" değerlendirmesinde bulundu.  
 
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) milletvekili Aso Kerim ise, "Irak'ın komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurması gerekiyor. Diplomasi kurallarının iyi bilinmesi lazım. Bu konuda (uçuş izni yasağı) verilen kararı doğru bulmuyorum. Irak'ın komşu ülkelerle arasının bozulması iyi bir durum değil" diye konuştu. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com