Bakanlar Ala ve Eker, Siirt'te

Bakanlar Ala ve Eker, Siirtte
İçişleri Bakanı Ala: ''Kardeşliğimizi, dostluğumuzu, tarihimizi yeniden inşa edecek medeniyet projesi ortaya koyuldu. Bundan dolayı bu saldırılar meydana geliyor. İlk saldırı buna yönelik, MİT üzerinden çözüm sürecinin başlatıldığı andadır. Bu milli irade

SİİRT (AA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Kardeşliğimizi, dostluğumuzu, tarihimizi yeniden inşa edecek medeniyet projesi ortaya koyuldu. Bundan dolayı bu saldırılar meydana geliyor. İlk saldırı buna yönelik, MİT üzerinden çözüm sürecinin başlatıldığı andadır. Bu milli iradeye yapılan saldırıdır'' dedi.

Silvan'dan helikopterle Baykan ilçesine geçen İçişleri Bakanı Ala, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bitlis Caddesi'ndeki AK Parti seçim bürosunun açılışına katıldı.

Açılış töreni öncesi Taner Özbenli Caddesi'nde konuşma yapan Bakan Ala, partilileri Kürtçe selamladı.

Bakan Ala, Türkiye'de uygulanmaya başlanan çözüm sürecine saldırı gerçekleştirildiğini ifade ederek, ilk saldırının çözüm sürecin başında MİT'e yapıldığını söyledi.

Kardeşliğin bozulması için çok ciddi projelerin uygulandığını ancak iktidarın bunun farkına vardığını kaydeden Ala, şöyle konuştu:

"Kardeşliğimizi, dostluğumuzu, tarihimizi yeniden inşa edecek medeniyet projesi ortaya koyuldu. Bundan dolayı bu saldırılar meydana geliyor. İlk saldırı buna yönelik, MİT üzerinden çözüm sürecinin başlatıldığı andadır. Biz aracıları aradan çıkardık, memlekette bir problem mi var? Bu problem, Türk'ün, Kürt'ün, Acem'in ve Çerkez'in hepimizin problemidir. Biz etnik kökeni tanımlayan bir medeniyetten gelmiyoruz ki... Biz 'kardeşliğimizi kendimiz inşa edeceğiz' dedik ve bir çözüm süreci başlattık. Aracıları aradan çıkardık ve 'kendi problemimizi kendimiz çözeceğiz' dedik ve bir saldırı ile karşılaştık. Bu milli iradeye yapılan saldırıdır."

- "Size çözüm süreci değil, sorun süreci getiriyorlardı"

Bakan Efkan Ala, açılışı yaptıkları seçim bürolarının demokrasinin kaynağı olduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Burada sizler çalışıyorsunuz ve sizler yetki veriyorsunuz sandığa gidip oy kullanıyorsunuz ve ülkeyi kimin yöneteceğine karar veriyorsunuz. Eskiden de bu oluyordu. Eskiden siz burada tercih yapıyorsunuz sandıkta tercihinizi ortaya koyuyordunuz sonra Ankara'ya gidenler sizleri unutup orada kurdukları ittifakların ve müttefiklerin dediklerini yapıyorlardı. Size çözüm süreci değil, sorun süreci getiriyorlardı. Biz sorunlardan değil, çözümlerden destek anlayışını ortaya koyuyoruz."

- "Bu saldırıların sebebini en iyi Kürt kardeşlerim biliyor"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise Kürtçe yaptığı konuşmada, geçen haziran ayında İstanbul'da başlayıp çeşitli yerlerde bir şekilde devam eden Gezi olayları ile 17 Aralık ve ardından gerçekleşen hadisenin arkasında çözüm sürecini engellemek olduğunu söyledi.

Çözüm süreci sayesinde bir yıldır kan akmadığını ve birilerinin bundan rahatsız olduğunu dile getiren Eker, "Türkiye'de Türk ve Kürt vatandaşlarımızın arasında tesis edilmesi hedeflenen barışın bozulması için de çabalar var.  Bunu herkesten daha iyi idrak edebilecek durumda olan Doğu ve Güneydoğu'daki Kürt kardeşlerimizdir. Bu saldırıların sebebini en iyi Kürt kardeşlerim biliyor" ifadelerini kullandı.

- "Çözüm süreci birilerini fena halde rahatsız ediyor"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay ise Türkiye'de bugüne kadar şahit olmadıkları bir darbe girişiminin yaşandığını dile getirerek, şunları söyledi:

"Kalktılar 17 Aralık'ta şimdiye kadar şahit olmadığımız yeni bir darbe şekliyle bizi tanıştırmış oldular. Bu darbe meselesi aslında meğer Türkiye'deki çözüm sürecinden duyulan rahatsızlığında bir ifadesiydi. Demek ki çözüm süreci birilerini fena halde rahatsız ediyor, bu rahatsızlık uğruna bu rahatsızlıktan kurtulabilmek için Türkiye'de darbeleri göze alabiliyorlar."

AK Parti İstanbul Milletvekili ve eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da Türkiye'nin güçlenmesinden, zenginleşmesinden ve bölgeye kardeşlik dokusunu aşılamasından rahatsız olan birtakım küresel güçlerin, geçmişte cübbeli hakimlerle zulüm yaptıklarını dile getirerek, "Şimdi ise başka cübbelilerle zulüm yapmak istiyorlar. Biz de diyoruz ki 'Çıkarın cübbelerinizi yüreğiniz yetiyorsa siyasette buyrun'" diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Belediye Başkan adayı Faruk Okulevin ile belediye meclis üyeleri tanıtıldı.

Bakanlar Ala ve Eker, esnafı ziyaretinin ardından Bitlis Caddesi üzerindeki seçim bürosunun açılışını yaptı.

Siirt'ten kara yoluyla ilçeye bağlı Veyselkarani beldesine geçen Ala ve Eker, burada AK Parti seçim bürosunun açılışına katıldıktan sonra Veysel Karani Türbesini ziyaret etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com