Bakanlar Hakkari'de

Bakanlar Hakkari'de
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Dilimli barajında inceleme yaptı.

Van'dan askeri helikopterle Yüksekova ilçesine gelen Bakanlar, Hakkari Valisi Muammer Türker ve kurum amirleri tarafından karşılandı. Dilimli Barajı şantiyesinde, basına kapalı brifing alan bakanlar, daha sonra inşaatta incelemede bulundu.

Bakan Eroğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, projenin 2013 yılında tamamlanacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu baraj o kadar önemli ki, Yüksekova'ya hayat verecek. Bir defa Yüksekova'da su yok. Son talepleri dikkate alarak sayın Başbakanımızın da talimatıyla Yüksekova'ya buradan 16 milyon metreküp su verilecek. Ayrıca Yüksekova'daki verimli toprakları sulayacak. Böylece hem sulama hem de içme suyu maksatlı önemli bir baraj bu. Bu barajın adı Dilimli. Buraya özellikle geldik. Sürekli takip ediyoruz. Hatta yatırımı hızlandırmak için müteahhit firmaya, şantiye şefine ve DSI'mize gerekli talimatı verdik. Herhangi bir para sıkıntısı yok. Yani Yüksekova'ya hakikaten havaalanı yapılınca, bu baraj yapılınca ve aynı zamanda sulama tesisleri yapılınca, vatandaşın gelirli seviyesi de artacaktır. Dolayısıyla bunu Hakkari'de başlatan hükümetimizdir. "

-BAKAN ŞAHİN-

Bakan Şahin ise terörle mücadelenin değişik şekilleri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Terörle mücadele sadece silahlı mücadele değildir. Terörle mücadelede, bu bölgede terörün etkisiyle zaman zaman aksayan devlet ve millet arasındaki normal ilişkilerin tekrar sağlık zemine oturtulması lazım. Silahlı mücadelemiz devam edecek, ediyor. ve çok etkin bir şekilde devam ediyor, edecek. Ama onun yanında devletin bu bölgeye olan bakışını ve bu bölgeye olan değer verme duygusunu ve bu bölge insanına olan sevgisini, şefkatini göstermek için her türlü hizmet, başka bölgelerden daha fazla bir şekilde buralara yapılıyor. Şu anda bulunduğumuz baraj sahası bunun bir örneği. "

Yarın Şemdinli ilçesindeki Aslandağı ve Beyyurdu baraj inşaatlarını gezeceklerini anlatan Şahin, şöyle devam etti:

"Şimdi bu barajımız Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi öncelikle Yüksekova'nın tarımsal alanını sulama amaçlı planlanmıştır. İnşaatı devam eden, yaklaşık 1, 5 yıl içinde hizmete alınacak bir barajımız. Ama zamanla büyüyen Yüksekova ilçesinin, şehircilik hizmetleri açısından eksiği var. Maalesef bu bölgedeki yerel yönetimlerimiz, yerel yönetim hizmetleriyle ara sıra ilgileniyorlar. Asıl hizmetleriyle ilgilenecek akla, bazen paraya, bazen tecrübeye sahip değiller. ve büyüyen Yüksekova ama suyu olmayan, kanalizasyonu hiç olmayan bir Yüksekova. Katı atık depolama sistemi olmayan Yüksekova. Bunlar ana şehircilik hizmetleridir. Devlet burada, başka yerde yapmadığı şekilde, bu barajda revizyon yaptı. Projede sulama amaçlı olarak belirlenen barajın bir kısım suyunu, şehrin içme suyuna tahsis etme değişikliğini yaptı. Önümüzdeki dönemde buradan ishale hattını da götürmek suretiyle şehrin suyu verilecek. Bu da 2014 yılında olacak. Bölgenin kanalizasyonu ve katı atık depolama projesi de ilgili bakanlık tarafından projelendirilmiş durumda. "

-"AKSAYAN DEVLET VE MİLLET İLİŞKİLERİNİ, YENİDEN SEVGİ ZEMİNİNE OTURTACAĞIZ"-

Bu yapılanların, aslında belediye yönetimleri tarafından yapılması gereken hizmetler olduğunu vurgulayan Bakan Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunu halkımızla paylaşmak istiyorum. Birebir paylaşacağız. Hem medya aracılığı ile hem de birebir kahvehanelerde ve kıraathanelerde bunu paylaşacağız. Her yerde belediyeler modern şehirler yaparken, nedense buralara gönderdiğimiz paralarımız, ne yola ne de suya dönüşüyor. Suyu olmayan bir Hakkari merkez. Suyu ve kanalizasyonu olmayan bir Yüksekova merkez. Dolaysıyla terör bağlamında devlet bu bölgeye pozitif bir ayrımcılık yaparak, daha fazlasını hızlı bir şekilde getirmenin kararlığı ve gayreti içerisinde. İnanıyoruz ki terör hadiselerinden dolayı aksayan devlet ve millet ilişkilerini yeniden sağlıklı bir şekilde sevgi zeminine oturtacağız. Bu ülkede en batıdan en doğuya kadar her yerde Türkiye Cumhuriyeti devleti vardır ve bu topraklarda yaşayan herkes Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu birer vatandaşıdır. Bu duyguyu yeniden ayağa kaldıracağız. Başka da çaremiz yoktur. Devletle savaşmak isteyen akılsızlar, beyinsizler, insafsızlar, izansızlar da bunu anlayacaklardır. Anlayıp, anlamamak onların işi. Ama burada işinde gücündeki masum vatandaşımızın, bizim saygı duyduğumuz insanımıza layık olduğu hizmeti her şeye rağmen buraya getireceğiz. Bu bölgedeki belayı def edeceğiz. Bunu sadece silahlı mücadeleyle değil güvenlik hizmetleri ile değil yatırımlarla, suyla, kanalizasyonla, işsizliği önleyici tedbirlerle yapacağız. "

Bakan Şahin ve Eroğlu daha sonra şantiye şeref defterini imzaladı. Bu sırada Bakan Şahin'in yanına gelen Metin Dursun isimli vatandaş, geçmiş yıllarda geçirdiği bir kazadan dolayı kendisine para cezası geldiğini belirterek, yardım istedi.

Bakan Şahin, vatandaşın sorununu dinledikten sonra, gömlek cebinden görülen sigara paketini alarak, sigarayı bırakması durumunda kendisine yardımcı olabileceğini söyledi. Metin Dursun'dan sigarayı bırakma sözü alan Bakan Şahin, paketi de yanına alarak bölgeden ayrıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com