Bakanlar İçin Soruşturma Komisyonu Kuruldu

Bakanlar İçin Soruşturma Komisyonu Kuruldu
TBMM Genel Kurulu'nda dört eski bakan hakkında verilen soruşturma önergelerinin görüşmesi yapıldı.

BAKANLAR İÇİN KOMİSYON KURULDU

Genel Kurul'da eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında Meclis Araştırma komisyonu kurulması oylandı. Oylamada önerge 9 ret oyuna karşılık 453 oyla kabul edildi. 6 millletvekili çekinser kaldı. 1 oy ise  boş kullanıldı.

Bakanlar hakkında, resmi belgede sahtecilik, rüşvet, nüfuz ticareti ve görevi kötüye, gümrük kaçakçılığı gibi iddialar araştırılacak.  

KOMİSYON RAPORU EKİM'E KADAR TAMAMLANAMAYABİLİR!

Komisyonun çalışma süresi iki ay. Meclis 1 Temmuz’da tatile girecek ve komisyon da çalışmalarına mecburi olarak ara verilecek. Ağustos ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar komisyondan bir sonuç çıkması beklenmiyor. İçtüzük gereği komisyon iki aylık çalışma süresine, iki ay da ek süre ekleyebiliyor. Yani çalışmaların Ekim'e kadar devam etmesi olası...

MUHALEFET KOMİSYONA ÜYE BULMAKTA ZORLANACAK

Komisyon, yargı görevini üstleneceği için, komisyonda görev yapacak milletvekillerinin 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu hakkında  açıklama ve  yorum yapmamış olması gerekiyor. Muhalefet bu nedenle komisyona üye bulmakta zorlanacak AKP'liler muhalefet milletvekilleri hakkında kimin demeç verip vermediğini tespit için araştırma bile yaptı. 

Komisyonun hazırladığı raporda bakanlar suçlu bulunur ve  Genel Kurul'da raporu kabul ederse, bakanlara Yüce Divan yolu açılacak. 

(BEE)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com