Bakanlar Kurulu Toplantısı

Bakanlar Kurulu Toplantısı
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç: ( 4)

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi için hükümetin talepte bulunduğuna yönelik iddialara ilişkin, "Sayın Gülen ile ilgili olarak Türkiye'den hükümetin, böyle bir talepte şu an için bulunmadığını ben şahsen biliyorum" dedi.

Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Yeni Bina'da düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Doğu Perinçek'in bazı açıklamaları basına yansıdı. Özellikle 'cemaatin bitirilmesi noktasında Erdoğan'ın yanındayız' şeklinde basında yer aldı. Sizin bu açıklamalara yorumlarınız  ne olacak?" sorusu üzerine Arınç, "Doğu Perinçek'in sözlerini bana yorumlatmaya kalkıyorsunuz, doğrusu yakıştıramadım. Ben, Doğu Perinçek'in ne söylediğini, ne anlamda söylediğini ciddiye alan, bunun üzerine söz söyleyecek bir adam değilim" diye konuştu.

Perinçek'in henüz içeriden yeni çıktığını belirten Arınç, "Ama bu yaşına kadar geldiği süre içerisinde Türkiye'de ne yaptığını, ne ile meşgul olduğunu çok iyi biliyorum. Onun sözü, bizim için hiçbir zaman delil noktasında değildir. Bana bu soruyu keşke hiç sormasaydınız" değerlendirmesinde bulundu. 

-Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi talebi iddiaları

Arınç, "Sayın Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi de tartışılıyor. ABD Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, hükümetten böyle bir talep geldiğini de açıklamıştı. Bu yönde resmi bir talebiniz oldu mu, olduysa bunun dayanağı nedir?" sorusuna karşılık, "ABD Büyükelçisi'nin bugün bir gazetede çıkan yazısından mı bahsediyorsunuz? Onun içerisinde 'Gülen hakkında bizden iade istediler' şeklinde bir cümle mi var? Ben de okudum ama sizin söylediğiniz gibi cümleye rastlayamadım" ifadesini kullandı. Soruyu yönelten gazetecinin, "Öyle bir talep geldi ancak ülkesinde yaşayan insanların da hukuklarına saygı duyacağına ilişkindi, bu mealde açıklamalardı" demesi üzerine Arınç, şöyle konuştu:

"Bu mealde bir açıklama yok. Bir büyükelçi bunları söylemez. ABD Büyükelçisi çok akıllı bir insandır ve ülkesini de gayet iyi temsil ediyor. Bazı düşüncelerine katılmasak da nihayet bir büyükelçinin her konuda bildiği kadarıyla birşey söylediğini düşünebiliriz.

Bugün Mehmet Ali  Şahin Bey, Genel Başkan Yardımcımız, bir televizyon kanalında kendisine bu soru soruldu. O da çok güzel cevaplar verdi. O cevapları ben tekrarlamış olayım. Sayın Gülen ile ilgili olarak Türkiye'den hükümetin böyle bir talepte şu an için bulunmadığını ben şahsen biliyorum. Ama ABD Büyükelçisi bunu söylemişse, bunu ayrıca inceleyeceğim. O çok uzun röportajında ben doğrusu böyle bir cümleye rastlamadım."

Danışmanlarına, ABD'nin Ankara Büyükleçisi ​Ricciardone'nin söz konusu röportajında böyle bir cümlesi olup olmadığını sorması üzerine Arınç, "Danışmanlarım da böyle bir cümlenin olmadığını belirtiyor. Böyle bir cümle varsa, bana lütfen iletin" dedi.

-Yurt dışındaki Türk okullarının durumu

Bir gazetecinin, "Yurt dışındaki Türk okullarının kapatılması yönünde hükümetin böyle bir talimatı var mı? Varsa gerekçesi nedir, siz buna taraftar mısınız?" sorusu üzerine, Arınç, kişisel yorumunu söylemeyeceğini belirtti. 

"Benim bu konudaki düşüncelerimi çok iyi biliyorlar ama istismar ediyorlar" diyen Arınç, şunları söyledi:

"Bir hukuk varsa bu hukukun istismar edilmemesi lazım ama ellerinden gelen bütün kötülükleri yapanlar sonda da bir soru sorup bize başka şeyleri tasdik ettirmeye çalışıyorlar. Artık bu işleri birazcık öğrendik. Önce iyi niyetli ve samimi olacaklar ve yaptıklarından dolayı nadim olacaklar ve yaptıklarını düzeltme imkanını kendilerine tanımamızı isteyecekler. Yoksa her  gün ateşe benzin döker gibi bu işlerde hükümeti suçlamaya devam edenlerin 'siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, şahsi kanaatiniz nedir.' Sorulmasa daha iyi olur." 

Arınç, Dışışleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, 2015-2016 BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine Türkiye'nin ikinci adaylığı dolayısıyla, 80 ülkenin yetkilileriyle görüşmek üzere New York'ta yaptığı görüşmede kendisine bu yönde soru sorulduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Okulların kapatılmasını sormadan önce, şunu bana söyleyin, bir ülkede yaşayanların kendi ülkelerini mektup yazarak, araya hatırlı insanları koyarak şikayet etme hakkı var mı? 'Bu hükümet çok kötüdür, tam bir diktatör oldu, bunlar bizim kökümüzü kazımak istiyorlar, Türkiye ile ilişkilerinizi gözden geçirin, artık bundan sonra Türkiye güvenli bir ülke değildir.' Böyle bir mektup yazma hakkını kim nereden alıyor? Sayın Dışışleri Bakanımızın bu sorusuna cevap versinler, ondan sonda ben de bu soruyu rahatlıkla cevaplayayım."

Başka bir gazetecinin, "Risaleleri basan yayınevlerinin, kitapların basımının fiilen durdurulduğunu, izin alınamadığı yönündeki açıklamalarını"na ilişkin sorusu üzerine Arınç, şunları kaydetti:

"Hiç konuyu bilmiyorum, bu konuyu söyleyen arkadaşlarımız hukuk karşısında haklarını arasınlar. Yargıya, Bakanlığa başvursunlar neyse konu rahatlıkla söyleyebilirler ama 'İşaretü'l İcaz' kitabının basıldığını, bir nüshasının bende olduğunu biliyorum. Bir de ben kendi alanımla ilgili olarak, Türkçe-Kürtçe lügatın hazırlanması talimatını vermiştim. 10 bin sayıya ilk defa basıldı ve Diyarbakır ziyaretimde de oradaki arkadaşlarımıza takdim etmiştim. Ne söylediysek yapıyoruz ve bu sözlerimiz, hareketlerimiz milletimize o kadar büyük bir güven veriyor ki hamdolsun belediyelerin yüzde 60'ını, oyların da yüzde 50'den fazlasını kazanmış oluyoruz."

(Bitti) 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com