Bakanlar Kurulu Toplantısı

Bakanlar Kurulu Toplantısı
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç: (2)

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Mavi Marmara saldırısının ardından mağdurların ailelerine tazminat ödenmesine yönelik İsrail ile yürütülen görüşmelere ilişkin, "Aramızdaki tazminat görüşmeleri olumlu cereyan etti. Belli bir noktaya kadar geldik ancak henüz imza noktasında değiliz veya 'imza atalım artık' deme noktasında değiliz. Buna da yakın bir zamanda kavuşabileceğimizi ümit ediyorum" dedi.

Arınç, Başbakanlık Yeni Bina'daki Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Cumhurbaşkanlığı adaylığı söz konusu olduğunda yüzde yüz adayımızın Recep Tayyip Erdoğan olduğunu biliyor ve buna inanıyoruz" yönündeki açıklamalarının kaynağının ne olduğunu sorması üzerine Arınç, "İstişare yok. 'İstişare amaçlı sorulan sorulara cevap verilmez' diyor Meclis İçtüzüğü. Konuşmam çok açıktı, 1,5 saat sürdü. AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısında yaptım ve tam istediğim gibi televizyonlarınız olduğu gibi bu konuşmayı verdi. Bu, benim konuşmamdır, bana göre doğru ve yerindedir" diye konuştu.

Adalet Bakanlığının çocuk cinayetleri ve istismarlarına ilişkin düzenlemesinde hücre cezasının söz konusu olup olmayacağı yönündeki bir soruya Arınç, şu cevabı verdi:

"Hücre cezası dediğimiz konu, esasen İnfaz Kanunu içerisinde bulunan ve geçmişe dayanan bir konudur. Ben, size bazı suçları işleyenlerin ağırlaştırılmış müebbet hapis veya müebbet hapis cezası alanların infazı nasılsa, cinsel suçlar ve cinsel sebeplerle öldürmeler neticesinde verilen kararların da adeta onlarla aynı şekilde uygulanacağını söyledim. Yani ağırlaştırılmış müebbet olursa infazı 39 sene olacaktır ve müebbet hapis olursa 33 yıl olacaktır. Şüphesiz bu infazın içerinde tek başına bir hücrede, belli bir süreyi geçirmesi şartı da vardır. Yani İnfaz Kanununda bu cezalardan mahkum olanlar, nasıl bir infaz hukukuna tabiyse bizim yaptığımız düzenlemede de böyle olacaktır. Hücre, tecrit veya başka şey yani kanundaki tabiri sizler daha kolay bulabilirsiniz."

Arınç, tıbbı müdahaleden hadımlaştırmayı kastetmediklerini belirterek, "Suçun faili, bu konularda psikolojik olarak tedavi noktasında ya da biyolojik olarak tedavi noktasında olabilir. Çünkü bu tür suçları işleyenlerin belki bünyesel, belki de psikolojik olarak bazı rahatsızlıklarının bulunduğu da tespit edilmiş olabilir. Bu suçu işledikten sonra başka suçları işlememesi, nadim olması ve cezanın caydırıcı olma noktasında etkisini göstermesi için ilk tedavi kendisine öngörülebilir ama kısırlaştırma, hadım olma vesaire bunlar, bu yasa tasarısı içerisinde düşünülmedi" dedi.

Dizi filmlerle ilgili yaptığı eleştirilerin anımsatılması ve bu alanda düzenlemenin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Arınç, yasa tasarısına konu olan suçların kendiliğinden ortaya çıkmadığını, söz konusu suçlarda artış görüldüğünü ve bu suçların toplumsal ve sosyal sebepleri ile eğitimle ilgili kısmının incelenmesi gerektiğini söyledi.

Gençlerin ve bazı insanların bu suçlarla karşı karşıya gelebilmesini hazırlayan bir zemin varsa bunun bilinip, mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Arınç, şöyle devam etti:

"Yoksa cezaları ne kadar artırırsanız artırınız, bazıları bütün bunları bilerek ve isteyerek suç işlemeye devam edeceklerdir. Önce zemini bataklık olmaktan çıkartmamız lazım. Şüphesiz onu bekleyelim de ondan sonra bu cezalara karşılık verelim anlayışı değil, elbette bu suçların işlenmesinde bir takım toplumsal, sosyolojik, psikolojik sebepler de varsa bunlar üzerinde de ayrıca durmamız gerekir. Ben şüphesiz bir yasaklayıcı zihniyete sahip değilim. Dizilerin çok büyük bir kesimi etkisi altına aldığını, bazen çok örnek dizilerle toplumda güzelliklerin yeşerdiğini biliyorum. Bazılarında da insanları maalesef suça iten, insanların aile, nikah, birliktelik veya bu tür cinselliklere karşı erken uyarılmaları sebebiyle yanlışlar yapabileceğini de düşünüyorum. Bu, benim şahsi görüşümdür. Esasen Anayasanın bize hükümet olarak yüklediği görevlerden birisi gençliğin korunması, birisi de ailenin korunmasıdır. Gençler eğer alkol, uyuşturucu ve zararlı her şeyden korunacaksa, bu Anayasanın bir emriyse bizim buna uygun birtakım çabaları da göstermemiz gerekir, nitekim de gösteriyoruz. O yüzden bizim dizilerle ilgili olarak yeniden bir yaptırım kararı almamız, bir ceza getirmemiz şüphesiz söz konusu değil. Ben uyarıcı noktada bir gayret gösteriyorum, ikincisi de esasen radyo ve televizyon yayıncılığında bizim yayın ilklerimize aykırı hareketler varsa bunların karşılığı RTÜK'ün vereceği veya koyacağı müeyyidelerdir. Bunların dışında sadece tavsiye edici, sadece dikkat çekici bazı söylemlerde bulunmamızı tabi karşılamak gerekir."

Bir başka gazetecinin, İsrail ile "Mavi Marmara saldırısında yaşamını yitirenlerin ailelerine ödenecek tazminat konusunda İsrail ile anlaşmaya varıldığı ve açıklamanın yapılması için İsrail'in onayının beklendiği ve bununla bağlantılı olarak normalleşme kapsamında büyükelçilerin atanmasının gündemde olduğu bilgilerinin basına yansıdığı ve Başbakan Erdoğan'ın 2 hafta içinde Gazze'ye ziyareti olacağına" ilişkin görüşlerini sormasına karşılık Arınç, şunları söyledi:

"İsrail ile Mavi Marmara olayından sonra özür dilenmesine takiben yaralılara veya ölenlerin ailelerine zarar tazmin edilmesi konusunda yaptığımız çalışmaları zaman zaman sizlere iletiyorum. Son ilettiğim noktadan henüz bugüne bir gelişme yok. Dolayısıyla gazetelerde çıkan haberleri daha önceki açıklamalarım kapsamında düşünebilirsiniz. Sayın Başbakanımızın yakın bir gelecekte Gazze'ye ziyareti planlanmış değildir. Öyle bir düşünce gerçekleşebilirse onu da sizlerle paylaşırım. Aramızdaki tazminat görüşmeleri olumlu cereyan etti. Belli bir noktaya kadar geldik ancak henüz imza noktasında değiliz veya 'imza atalım' artık noktasında değiliz. Buna da yakın bir kavuşabileceğimizi ümit ediyorum. Biz, o 3 maddelik haritanın bir an önce uygulanmasını bekliyoruz."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com