Bakanlara takoz uyarısı

Bakanlara takoz uyarısı
TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu ile CHP Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin ve Haluk Koç, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin'i ziyaret etti.

Keskin, ziyarette gazetecilerin, 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı sohbeti hatırlatması üzerine, Başbakan Erdoğan'a ''BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Şemdinli- Çukurca arasındaki 400 kilometrekarelik bölgenin PKK'nın denetiminde olduğu'' yönündeki açıklamasının doğru olup olmadığını sorduğunu belirtti.

Demirtaş'ın bu konuda iddialı cümleler sarf ettiğini dile getiren Keskin, şöyle devam etti:

''Sayın Başbakan'a Demirtaş'ın çok iddialı olduğunu, iddianın toplumda çok olumsuz bir algının oluşmasına katkı yaptığını, Başbakan olarak bu konuda çok ciddi, geniş bir açıklama yapması gerektiğini vurguladım.

Bana bilgi verdi. Bunun doğru olmadığını, haberin çıkmasının propagandaya, PKK değirmenine su taşımaya yönelik olduğunu vurguladı. Bugün, yarın bir televizyon programına çıkacağını, bu konuda toplumu tatmin edici açıklamalar yapacağını ve önümüzdeki günlerde Doğu ve Güneydoğu'da çok geniş alanı kapsayan geziler yaparak, bu konuda çıkarılan haberlerinin doğru olmadığının yansıtılacağını vurguladı.''
    
''Dokunulmazlıklarla ilgili düzenleme çalışmaları var''
    
Adnan Keskin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, milletvekillerinin dokunulmazlığıyla ilgili bir sınırlamanın yapılması gerektiğine Türkiye'nin ihtiyacı olduğunu belirttiğini söyledi.

Keskin, ''BDP milletvekillerinin, PKK militanlarıyla yolda karşılaşma görüntülerinin Sayın Başbakanı rahatsız ettiği kanaatindeyim. O konuda bir hazırlık yaptıklarını yakında parlamentoya böyle bir düzenlemenin getirileceğini söyledi. Bana bu konudaki düşüncelerimi sormadı. Böyle bir çalışmaları var'' diye konuştu.

Suriyeli mültecilerin kaldığı kampla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ''Yüce Divanlık suç işleniyor'' değerlendirmesi yaptığını hatırlatan gazetecinin, bu konuda girişimde bulunup bulunmayacaklarını sorması üzerine Keskin, şöyle dedi:

''Yüce yargı bizim gitmemizle olacak bir şey değil. Orada biliyorsunuz Türkiye'nin toprakları maalesef keyfi bir yaklaşımla adeta bir başka ülkenin insanlarına tahsis edilmiştir. Parlamentoda bu konuda bir karar alınmamıştır. Herhangi bir yasal düzenleme yapılmamıştır. Sayın Genel Başkanımız bu usulsüz yaklaşıma dünyanın ve Türkiye'nin dikkatini çekmek için böyle bir değerlendirme yapmıştır. Önümüzdeki günlerde her halde partinin atacağı bazı adımları, yetkili kurullarda görüşerek şekillendiririz.''
    
Zafer Bayramı Resepsiyonu
    
Keskin, 30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu'nun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün rahatsızlığı gerekçe gösterilerek iptal edildiğini, Türkiye çok ilginç siyasi uygulamalarla karşı karşıya olduğunu savundu.

Geçen yıl da deprem ve şiddet gerekçe gösterilerek 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliklerinin ''rafa kaldırıldığını'' dile getiren Keskin, ''Bu yıl da ne büyük tesadüftür ki Sayın Cumhurbaşkanımızın kulaklarında ortaya çıkan bir rahatsızlık 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinin kutlanmasının engellenmesine gerekçe olarak gösterildi. Temenni ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanı'nın rahatsızlığı devam etmez. Gelecek yıl da karın ağrısı olarak devam etmez'' dedi.

CHP örgütlerine gönderdikleri genelgeyle resmi törenlerin dışında Zafer Bayramı'nın kutlanılmasını istediklerini belirten Keskin, şunları söyledi:

''Örgütlerimize genelge gönderdik. İktidarın devreye soktuğu yönetmeliği dikkate almadan resmi törenlerin dışında 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına örgüt olarak katılmalarını ve müstakil olarak kendilerinin etkinlik sergilemelerini öngördük. CHP'nin bir yöneticisi olarak arkadaşlarımızın sergilediği bu dirençten dolayı mutluluk duyuyorum. Bu direnç benim heyecanımı artırmıştır.''

CHP Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin ve Haluk Koç, CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, CHP İl Başkanı Ali Engin ve İl Başkanvekili Hüseyin Mutlu Akpınar ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu da ziyaret etti. Keskin, siyasal iktidarın kendi düşüncesi karşısında duran kişi ve kuruluşları etkisizleştirdiğini belirterek, "Hukuk uyuklar hale geldi. Adalet siyasal iktidarın talimatlarını yerine getiren bir kurum haline geldi. Bu olumsuz yaklaşımların en yaygın şekilde uygulandığı kent de İzmir. CHP açısından bir ahlak abidesi olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve mesai arkadaşları için yapılan uygulamalar, açılan davalar siyasal iktidarın bu konudaki dertlerine, amaçlarına ışık tutan yaklaşımlardır. Buradan İzmir halkına seslenmek istiyorum. Altın yere düşmekle pul olmaz" dedi.
 
Yerel seçimlerde İzmir halkının siyasal iktidara en iyi cevabı vereceğine inandığını belirten Keskin, "Bir takım yasal oyunlarla, yargı yöntemleriyle, tuzaklar kurarak CHP'nin övünç kaynağı olan belediye başkanlarının icraatlarıyla ilgili yapılan olumsuzluklar İzmir halkını etkilemeyecektir. İzmir'deki seçmenlerimiz siyasal iktidarın bu noktadaki etkinliklerini kavrayan, en iyi gören, değerlendiren insanlardır. Düne kadar `gavur İzmir' olarak nitelendirilen İzmir halkını, bilgi kirliliğiyle, yanlış haberlerle tutsak ederek kendi amacına ulaşmak isteyen siyasal iktidara inanıyorum ki yapılacak yerel seçimlerde İzmirliler gerekli dersi verecektir" diye konuştu.

İki bakana seslendi
 
İzmir için son derece önemli olan Kentsel Dönüşüm Projesi'nin 18 aydır Bakanlar Kurulu'nda beklediğine değinen Keskin, İzmir milletvekili olan iki bakan Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a seslendi. Keskin, "Sürekli bir şekilde İzmir ile ilgili yürütülen çalışmaları gölgelemeye çalışan siyasal iktidar `gölge yapmasın başka ihsan istemiyoruz.' İzmir için çok önemli olan kentsel dönüşüm projesi 18 aydır iktidar tarafından izin verilmediği için yaşama geçmiyor. İzmir ile ilgili büyük projelerden; 35 projeden bahseden Sayın Bakanlarımız vakit yitirmeden bugünden itibaren bu kararı Bakanlar Kurulundan çıkartarak yapacakları hizmeti yapsınlar. Belediye başkanımızın hizmetlerinin önüne takoz koymaktan vazgeçsinler"dedi. 


Keskin, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde, kadınlarını öne çıkararak kutlamalar yapacaklarını sözlerine ekledi. (EAK)

Kaynak: AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com