Bakanlardan 4. Yargı Paketi’ne itiraz

Bakanlardan 4. Yargı Paketi’ne itiraz
Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan 4. Yargı Paketi taslağının bazı maddeleri Bakanlar Kurulu’nda itirazlara neden oldu.

Adalet Bakanlığı’nın, AİHM kararları ışığında hazırladığı 4. Yargı Paketi, Bakanlar Kurulu’nda önemli itirazlarla karşılaştı.
 
Taslak, bakanların çekinceleri doğrultusunda revize edilecek.
 
Vatan gazetesinin haberine göre, bakanların itiraz ettikleri düzenlemeler şöyle:
 
TERÖR SUÇU: Değişiklikle terör suçlarında “şiddet” kriteri getiriliyor ve şiddete bulaşmamış kişilerin örgüt adına faaliyet göstermeleri ile propaganda suçundan cezalandırılmaları yeni şartlara bağlanıyordu. Bazı bakanlar af gibi algılanacağı endişesiyle karşı çıktı.
 
KADININ SOYADI: AİHM’in, Ayten Ünal Tekeli davasında verdiği “Kadınlar evlenince sadece kendi soyadlarını kullanabilir” kararına paralel düzenleme yapılması öngörülüyordu. Ancak bu yöndeki talebin Anayasa Mahkemesi’nce reddedilmesinin ardından bazı bakanların itirazları gündeme geldi. Bazı bakanların karışıklıklara yol açabileceği itirazını yönelttikleri ifade edildi.
 
SORUŞTURMA ZIRHI: AİHM kararlarına göre öldürme ve yaralama suçlarına bilinçli veya taksirli ihmal suretiyle katılan kamu görevlilerinin izin alınmadan soruşturulmasına ilişkin düzenleme de bakanların itirazları doğrultusunda revize edilecek.
 
301. MADDE: Türklüğü ve devlet organlarını alenen aşağılama suçunu düzenleyen ve AİHM’nin düşünce özgürlüğüne aykırı gördüğü TCK’nın 301. maddesine ilişkin düzenleme yapılması da itirazla karşılaştı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com