Bakanlardan felaket savunması

Bakanlardan felaket savunması
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 9 kişinin ölümüne neden olan sel felaketinin ardından açıklama yaptı.
Samsun Canik ilçesinde incelemeler yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 5 kişinin hayatını kaybettiği TOKİ konutlarında incelemeler yaptı. Bakan Kılıç, bölgenin yarım yüzyıldır gece kondu olarak kullanıldığı belirterek, "Bölge eski gece kondu yerleşim yeri, ilkel yapılar vardı. Eğer kentsel dönüşüm olmasaydı yaşanacak kaybın hesabını yapmak mümkün olmayacaktı. Eleştirilere bu yönüyle bakmakta fayda var" dedi.
 
Canik ilçesinde yoğun sağnak yağışı nedeniyle taşan Mert ırmağının sularında hayatını kaybeden 9 kişinin öldüğü yerlerde incelemeler yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, insanlarla konuşarak başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Bakan Kılıç, 9 kişinin öldüğünü bir kişinin de kayıp olduğunu söyledi. Ardından yaşanan sel olayını değerlendiren Bakan Kılıç, " Elim ve üzücü bir hadise yaşadık. Henüz bulunamayan bir vatandaşımız var. Arama çalışmalar devam ediyor. 9 can kaybımız var. Hadisenin ceyran ettiği ilk andan itibaren valilik, belediye ve tüm kurumlarımız alınabilecek tüm tedbirleri aldılar. Ancak 3 ayrı dere bölgesinde meydana gelen taşkınla birlikte 9 can kayıp oluyor. Bir yandan tedbirler alınıyor. Bir yandan yaralar sarılmaya çalışılıyor. Gerekli değerlendirmeler yapılıyor. TOKİ ve DSİ ile gerekli temasları sağladık. Ankara'dan uzman bir ekip geliyor. Bu bölge Samsunu bilenler biliyor. Bu bölge eski gece kondu bölgesi. Adeta teneke kent olan bir bölge idi. Kentsel dönüşümle birlikte yeniden yapılandırıldı. Temennimiz bir daha böyle acılar hiç yaşanmasın. 9 can kaybımız var. Bunu hiç bir şeyle tesilli edemeyiz. Ancak kentsel dönüşüm gelmeseydi. Tabiki bununla tesilli bulacak değiliyiz. Kentsel dönüşümün ne kadar farklı bir proje olduğu bir kera daha ortaya çktı. Kentsel dönüşüm projesine herkesin destek ermesi gerektiği bir kez daha otaya çıktı" dedi.
 
Dere kenarına yapılan konutlarla ilgili eleştirilere yanıt veren Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "TOKİ gerekli açıklamaya yapacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı gereken açıklamayı yaptı. Bu bölge eski gece kondu yerleşimi. İlkel yapılar vardı. Eğer kentsel dönüşüm olmasaydı, yaşanacak kaybın hesabını yapmak mümkün olmayacaktı. Eleştirilere bu yönüyle bakmakta fayda var" diye konuştu. Bölgenin yarım yüzyıldır gece kondu bölgesi olduğunu belirten Bakan Kılıç, konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Tüm tedbirleri almamız lazım. İskan ruhsatı verilmeyen bölgelere yerleşmemeliyiz.Bu türr konularda herkesin gerekli tedbiri alması gerekir. Bu kadar can kaybı var. Can kabı olduğu içinde başka bir şey aramaya gerek yok.Tesilli aramaya gerek yok. İlgili tüm kurumlar gerekli adımları atıyor. Aklınıza katılan tüm sorular ihmal, kusur, yanlış yapılanma bunun ilgili tüm değerlendirmeler yapılıyor. Olayın yargı boyutu varsa oda değerlendirilecektir. Can kaybınını olduğu yerde tesilli aramak mümkün değil. Yüreğimizde yangın var matem var. Yangının olduğu yerde de tesilli arayamayız"
 
Gençli ve Spor Bakanı Suat Kılıç, daha sonra selden zarar gören diğer yerleri gezerek bilgi aldı.
 
BAKAN BAYRAKTAR: SAMSUN’DAKİ YER SEÇİMİNİN YANLIŞ OLDUĞUNU ZANNETMİYORUM
 
ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Samsun'da TOKİ konutlarında can alan sel baskınlarıyla ilgili olarak Bursa'da yaptığı açıklamada, "Olayı tam olarak bilmiyorum. Ben de gazeteden okudum. Gerekli tetkikler yapılacak. Orada farklı şeyler olabilir. Önüne bent konmuş olabilir. Çok değişik şeyler olabilir. Bugün bunu tetkik edeceğiz. Yer seçimi ve yapılaşma konusunda, yanlış olduğunu zannetmiyorum" dedi.
 
Afet Riski altındaki alanların dönüştürülmesi ile ilgili toplantıya katılmak üzere Bursa’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Vali Şahabettin Harput ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Parti’li Recep Altepe’yi makamında ziyaret etti. 
 
Gazetecilerin Samsun'un Canik ilçesinde Mert Irmağı'nın taşması sonucu 8 kişiye mezar olan Kuzey Yıldızı TOKİ Konutlarıyla ilgili soruları üzerine açıklama yapan Bakan Bayraktar, olayı tam olarak bilmediğini ve bu sabah gazeteden öğrendiğini belirterek, “Yanlış bir şey söylemek istemiyorum. Yanlış değerlendirme yapmak istemiyorum. Olayı iyice tetkik etmek lazım. Neden kaynaklandığını iyi belirlemek lazım. Çok değişik şeyler olabilir. Önüne bent konulmuş olabilir. Bugün bunu tetkik edeceğiz. Yer seçimi ve yapılaşma konusunda yanlış olduğunu zannetmiyorum” dedi. 
 
”SEFERBERLİK RUHU İLE BU İŞE SARILMAK GEREKİR”
 
Yeni yasa konusunda da değerlendirmeler yapan Bakan Bayraktar, kentsel dönüşümün sosyal odaklı ve insanların can güvenliğini ön plana alan bir yasa olduğunu söyledi. Partiler ve siyaset üstü bir anlayışla seferberlik ruhu ile bu işe sarılmak gerektiğini kaydeden Bakan Bayraktar şöyle devam etti: 
 
”İstanbul, İzmir Bursa, en önemli şehirlerimiz. Biz kanun kapsamında İstanbul’da, İzmir ve Bursa’da özel ofisler kuracağız. Genel Müdürlüğe bağlı olarak valilik ve belediyelerle ortaklaşa çalışacak. Yerindelik özelliğini ön plana çıkararak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yaptığı çalışmalar var. Bunları bugün yerinde göreceğiz. 
 
Yasanın içeriğini anlatmaya çalışacağız yanlış yapılaşma nedir? Risk alanı, rezerv alanı nedir? Vatandaşımızın katılımını sağlamak için ne gibi çalışmalar yapabiliriz bu yasayı diğer yasalardan ayıran en önemli özellik vatandaşı biraz daha çok işin içine çekmek. Dönüşümden daha çok pay almasını sağlamak, dönüşümü vatandaşın bizzat kendisinin yapmasını öne çıkarmak. Vatandaş evinin riskli olduğunu düşünüyorsa riskli olduğunu resmen tespit etmesi ve dönüşümü bizzat kendisinin yapmasını istiyoruz. Yapsın satsın, kat karşılığı ihaleye versin. Bu doğrultuda biz devlet olarak, belediyeler olarak azami derecede yardımcı olalım. Biz bunları uygularken de yine gönüllük esasına göre çalışacağız. Kim gönüllü bu işe rıza gösteriyorsa oradan başlayacağız istemeyen insanları biraz daha sonra kavga yapmadan, kimseyi kırmadan gerçekleştireceğiz. İnsanlarımız yapılanı görecekler.” 
 
Bayraktar, Bursa’nın birinci derece deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak, “Yoğunlaşma olan bölgelerde deprem yönetmeliği bakımından uygun olmayan binaları tespit edeceğiz. Zaten burada bir tespit yapılmış. Burada meclis üyeleri ilgili kuruluşlarla toplanıp neler yapılması gerektiğini konuşacağız” dedi. 
 
Yasada basit çözümler yer aldığını ve yasayı özümsemek suretiyle yeni bir atılımın eşiğinde olduklarını ifade eden Bayraktar,”Çok büyük depremler yaşadık. Artık insanlarımız deprem olduğu zaman yıkılacak binalarımızda yakalanmasın. En azından yıkılmış veya içi boş olsun. Bizim esas gayemiz yapmaktan çok yıkılma tehlikesi olan binaları elimine etmek” dedi. 
 
Türkiye’de 6,5 milyon riskli bina bulunduğunu ve bunları 20 yıl içinde dönüştürmek istediklerini de ifade eden Bayraktar, Türkiye’de binaları daha konforlu, yeşil alanları bol, tarihi dokuyu koruyan hale getirmek istediklerini sözlerine ekledi.
 
BAYRAKTAR: PROJEMİZDE BİR HATA YOK
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bursa Valiliği’nde düzenlenen kentsel dönüşüm toplantısı öncesi Samsun’da meydana gelen sel felaketi ile ilgili açıklama yaptı. Konuyla ilgili olarak şu anda Samsun Büyükşehir ve Canik Belediyelerinin olay yerlerinde çalıştığını belirten Bayraktar, "Bizim binalarda gerek afet, gerek imar ve proje yönünden hata yok. Diğer durumlar burada belli. Üzüntümüz sonsuz. Cenabı Allah oradaki kayıplara gani gani rahmet eylesin. Binalar TOKİ'ye ait. Binaların dereden çekme mesafesinde yapılan dizaynda projenin ruhsatında, iskanında problem yok” dedi. Bakan Bayraktar daha sonra TOKİ’den gönderilen yazılı açıklamayı gazetecilere dağıttı. 
 
Söz konusu alanın TOKİ uygulamaları çerçevesinde ilgili belediyelerce onaylı imar planına göre yerleşime açık imarlı konut alanı olduğu bildirilen açıklamada, uygulamalar öncesinde de burada yaklaşık 2 bin 500 konut bulunduğu belirtildi. 
 
TOKİ AÇIKLAMASI
 
Eski halindeki konutların fen kuralları ve teknik açısından tamamen yanlış yapılaşmış bir durumda iken yapılan kentsel dönüşüm projesi ile birlikte bu yapılar, proje kapsamında hak sahipleri ile uzlaşma esaslı muvafakat görüşmeleri gerçekleştirilerek yapıldığı kaydedilen açıklamada şöyle denildi:
 
”Yıkımlar sonrasında plan kullanımları korunarak birinci etap 960 konut, ihalesi idaremizce gerçekleştirilerek, uygulaması tamamlanmış ve hak sahiplerine konut teslimleri gerçekleşmiştir.
 
KAPICI DAİRELERİ BELEDİYE YÖNETMELİĞİ İLE OLUŞTURULDU
 
Bu bağlamda yapılan konutların tamamında ilgili çekme mesafelerine uyularak vaziyet planları oluşturulmuş ve can kayıplarının yaşandığı kapıcı dairelerinde ise Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin imar yönetmeliğinin 67'nci maddesi hükümleri uyarınca kapıcı daireleri oluşturulmuştur. Dolayısıyla proje, yürürlükteki plan ve yönetmeliklere tam olarak uygun icra edilmiştir,.
 
Ancak yerel yönetimler ile yapılan görüşmemiz ve yerinde dairemizce yapılan tespitler sonucu, 4 Temmuz’da Samsun’da yaklaşık 3,5 saat süren sağanak yağış sebebiyle önce DSİ tarafından ıslah edilmiş olmasına ve taşkın kotlarına göre oluşturulmuş olan tahkimat duvarları yapılmış olmasına rağmen, yağan bu yağışın sonucu Yılanlıdere’de debisi tahmin edilenden yüksek bir akış olduğu ve bu akışın etkisiyle sürüklenen toprak , taş, moloz ve ağaç parçalarını etkisiyle Mert ırmağı ile birleştiği noktada bulunan köprüyü tıkadığı ve bir taşkın meydana geldiği, bu taşkın kotlarının oluşturulan tahkimat duvarlarının kotunun aştığı ve sonuç olarak bu bölgede daha önce idaremizce inşa edilen 960 konutun bulunduğu alanı etkilediği görüldü. Yaşanan sel afeti, sadece TOKİ bölgesini değil, Yılanlıdere'nin güzergahındaki tüm alanları etkiledi. Dikkat edilmelidir ki söz konusu alanda idaremiz eliyle uygulanan kentsel dönüşüm projesi sayesinde söz konusu taşkına yapısal olarak dahi dayanması mümkün olmayan eski yapıların yerine fen ve sanat kurallarına uygun sağlam ve dayanıklı konutlar inşa edilmesiyle facianın önüne geçilmiştir. İdaremiz 2'nci etapta bin 344 konut yapımına yönelik ihale gerçekleştirmiş olup yapım süreci devam ediyor. Böylece uyulama öncesindeki 2 bin 500 hak sahibinin konutlarının dönüşümü yapılmış olacak"
 
 
AÇGÖZLÜLERE, FIRSATÇILARA, RANT SAĞLAMAK İSTEYENLERE İZİN VERMEYECEĞİZ”
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bursa’da Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi ile ilgili toplantıya katıldı. Çarşamba Valilik binasında yapılan ve belediye başkanları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kentsel dönüşümde yer alacak birimlerin yetkililerinin katıldığı toplantıda konuşan Bakan Bayraktar, yasayla ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Vatandaşın katılımının önemini vurgulayan Bayraktar, “Bakanlık eline makine alıp yıkacak diye bir şey yok. Biz vatandaş yapsın istiyoruz. Yüzde 100 yıkım riski olan yerleri belediyeler tespit ediyorsa bunun yıkılması lazım. Belediye vatandaşa tebliğ edecek 60 günlük süre verilecek. Vatandaş yıkmazsa devreye valilik ve diğer kurumlar girecek gerekirse kolluk kuvvetleri kullanacak” dedi.
 
Kentsel dönüşüm komisyonlarında 4 bilim adamı ve bakanlık yetkililerinin yer alacağını belirten Bayraktar şöyle devam etti:
 
“ Müteahhit hizmetleri zaten ileri bir durumda ama kentsel dönüşüm yasasıyla bu daha da artacak. Türkiye’nin inşaat sektöründeki başarıları zaten biliniyor. Türk müteahhitleri dünyada en çok projeler alanlar arasında. Yasada müteahhitlere bir çok kolaylık da sağlanacak. Yasada eksiklikler zamanla çıkacaktır. Bu eksiklikler ancak uygulama da görülebilir. Halk bunu görecek hissedecektir.”
 
Bayraktar, depremde yaşanacak kayıpların Türkiye’nin ilerlemesini durduracağını ve gerilemesine neden olacağına dikkati çekerek, “Biz bunun yaşanmasını istemiyoruz. Yasa sinirli bir değnek değil. Bu iş sabır gayret ve finansman gerektiriyor. Olağanüstü bir gayret göstermemiz gerekiyor. İlk iki yılda bunu başarmalıyız. Özellikle ilk iki yıl çok önemli daha sonra 5 , 8, 10, 15 ve 20 yıllık süreçlerimiz var. Bu yasada gönüllülük önemli. kayalarla savaşmanın ilk başta bir anlamı yok. Belediyeler vatandaşı ikna edecek. Aç gözlülere, fırsatçılara, rant sağlamak isteyenlere, yasayı eleştirmek için fırsat kollayanlara izin vermeyeceğiz. Dönüşümler yapılırken ciddi denetlerimiz olacak. Eleştiriye açık ve şeffaf olacağız. Bu işte siyaset yapmayacağız. CHP’li belediye başladıysa onunla devam edeceğiz. Bu dönüşüm belli bir zaman sonra kendini döndürecek” dedi. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com