Bakanlığın projesi fiyasko oldu

Bakanlığın projesi fiyasko oldu
Mehdi Eker sütten zehirlenme vakalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, dün okul sütünden rahatsızlanan öğrencilere ilişkin olarak, sağlık kuruluşlarından aldıkları bilgilere göre, dünkü şikayetlerinin çoğunun süte olan hassasiyetle ilgili olduğunu söyledi.

Dün 75 ilde süt dağıtımının yapıldığını belirten Eker, bazı vilayetlerde çocukların şikayetler sebebiyle hastanelere başvurduğunu anlattı.

Bakan Eker, son durum itibarıyla Diyarbakır'da, gözlem altında olan 7 öğrencinin, Sivas'ta da bir kaç öğrecinin bulunduğunu, diğer öğrencilerin de dün ayakta tedavi edilerek  evlerine gönderildiğini söyledi. Bu öğrencilerin de genel durumlarının iyi olduğunu anlatan Eker, ''Ben geçmiş olsun dileklerimi bütün çocuklarımıza sunmak istiyorum'' dedi.

Şikayet olan illerle ilgili teknik ve idari  inceleme başlattıklarını bildiren Eker, bazı illerden süt numunelerinin alındığını ve bunların analizlerinin yapıldığını ifade etti.

Analizlerin bir iki gün içerisinde sonuçlarının alınacağını belirten Eker, şunları kaydetti: ''Her ihtimale karşı da bazı illerdeki sütler onların o serileri piyasadan çekildi, laboratuvar sonucu kesinleşinceye kadar, kesinleşince eğer bir şey yoksa zaten devam eder, ama biz teknik olarak sağlığa aykırı bir durum tespit edersek, onlarla ilgili gerekli işlem yapılacak. Sadece o sütler çekildi, o seri o parti çekildi, onlar yeni sütlerle değiştiriliyor, uygulama sürüyor.''

"ZEHİRLENME DEĞİL, SÜTE HASSASİYET"

Okul sütü projesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Eker, böyle önemli bir projenin titizlikle izlenmesi takip edilmesi gerektiğini kendilerinin de olabildiğince bütün tedbirleri aldıklarını söyledi.

Sağlık kuruluşlarından aldıkları bilgilere göre dünkü şikayetlerinin çoğunun süte hassasiyetle alakalı olduğunu belirten Eker, şöyle devam etti:

''Vakaların çok azında bir gıda zehirlenmesi belirtileri var, onların dışındakilerin çoğunun süte karşı hassasiyetle alakalı olduğunu sağlık kuruluşları söylüyor. Dolayısıyla bunun belki biraz daha bilgilendirilmesinin daha iyi yapılması gerekiyor. Zaten gerekli eğitim verildi, ailelere form dağıtıldı. Çocuklardan süte hassasiyeti olanlara, süte alerjisi olanlara zaten verilmedi. Hatta kanaat bildirmeyenlerle ilgili olarak da sütün dağıtılmadığı yönünde biz bilgi aldık. Bu konuda belki biraz daha iyi bilgilendirme yapılması lazım özellikle uygulanmasıyla ilgili, sütün dağıtılmasıyla ilgili. Bazen çocuklarımız  aç karnına gelebiliyor kahvaltı yapmadan gelebiliyor, bu konularla ilgili bilgilendirme yapılması lazım.''

Bakan Eker, yaşanan vakaların gıda zehirlenmesi olması halinde daha ağır sonuçların ortaya çıkması gerektiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com