Bakanlığın projesinde yeni skandal

Bakanlığın projesinde yeni skandal
Denizli’de “Okul Sütü Projesi” kapsamında okullara süt dağıtan bir firmanın “Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği”ne uymadığı tespit edildi.

Denizli’de “Okul Sütü Projesi” kapsamında okullara süt dağıtan bir firmanın “Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği”ne uymadığı tespit edildi

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü Okul Sütü Projesi’nde yeterli denetimler yapılmadan başlandığı bir kez daha ortaya çıktı. Daha önce Sivas'ta Bakraç Süt firması sütlerin steril şartlarda hazırlanmamış olması nedeniyle dağıtım zincirinden çıkarılmıştı. Denizli’de faaliyet gösteren ve açılışını Başbakan’ın yaptığı Aynes Gıda firmasından alınan sütlerin üzerinde yapılan inceleme sonucunda sütlerin “Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği”ne uygun olmadığı tespit edildi.

Zehirlenmeler abartı değil gerçek
Olayın duyulmasının ardından açıklama yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) yönetim kurulu yaşanan zehirlenmelerin hükümetin aksine abartı olmadığının ortaya çıktığı belirtildi.

Eğitim Sen açıklamasında, “Açılışını Başbakan’ın yaptığı firmanın süt dağıtımının durdurulması kararının verilmiş olması önemlidir. Ancak bu kararı, okullar tatil olduktan sonra alanların, insan sağlığı ile oynayanların yaptıkları yanlarına kar kalmamalıdır" denildi.

Kimsenin çocukların sağlığı ile oynamaya hakkı olmadığını vurguluyan eğitim emekçileri, sorumluların derhal ortaya çıkarılarak, hakkında gereken işlemlerin yapılmasını istedi.

2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren süt dağıtımı konusu daha hassas olunması gerektiği söylenen açıklamada, numuneleri sağlıklı çıkmayan firmalardan hiçbir şekilde süt alımının ve dağıtımının yapılmaması istendi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com