"Bakanlık, çalışanlarıyla barışmayı düşünüyor mu?"

"Bakanlık, çalışanlarıyla barışmayı düşünüyor mu?"
Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş Gelir İdaresi Başkanlığı'nda boş kadrolara atama yapılmadığı için çalışanların çalışma koşullarının ağırlaştığını ifade ederek vergi haftasında çalışanların da barış istediğini kaydetti.

Yokuş bu yıl 23’üncüsü kutlanan Vergi Haftası nedeniyle yayımladığı yazılı açıklamada, Maliye ve Gelir İdaresi çalışanlarının hangi şartlarda görev yaptıklarını ve sorunlarını gündeme getirdi. 2005 yılında Maliye Bakanlığı'nın yapılanmaya gittiğini hatırlatan Yokuş, bu yeni yapılanmanın eskiye nazaran bir gerilemeye sebep olduğunu söyledi. Gelir İdaresi Başkanlığı Maliye Bakanlığından ayrıldıktan sonra yapılan yasa ve yönetmeliklerdeki değişikliklerle kurumun yapısında telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açıldığını ve personelin moral motivasyonunun ciddi anlamda zedelendiğini kaydeden Yokuş şu iddialarda bulundu:

"Gelir İdaresi Başkanlığı kadrolarının yüzde 45’i boştur. Bu da 33 bin 900 kişiye tekabül etmektedir. Dolayısı ile her bir çalışan iki kişilik iş yapmak zorundadır. Kurumda boş kadrolara atama yapılmadığı için çalışanların çalışma koşulları oldukça ağır hale gelmiştir. Mesai kavramı unutulmuş, yoğun çalışma temposundan dolayı sosyal yaşantısı olmayan çalışanların, kişisel ve ailevi sorunları gittikçe artmıştır. Kanunları uygulayan, verginin tahakkuk ve tahsilatını gerçekleştiren yani, devlet bütçesinin her kademesinde katkı sağlayan, bu işin asıl yükünü çeken çalışanların sorunları çözüme kavuşmadığı gibi, gün geçtikçe sorunlar yumak halini almıştır. Çalışanlar mutsuz, moral ve motivasyonları yok denecek kadar azalmış ve çalışma barışı bozulmuştur."

Çalışanlar da barış istiyor

Maliye Bakanlığı'nın sürekli olarak, vatandaşlar için vergi ve varlık barışı politikaları uyguladığının da altını çizen Yokuş açıklamasında "Bakanlıktan kendi çalışanlarıyla da bir an önce barışmasını beklemekteyiz" ifadelerine yer verdi. Yokuş açıklamasını şöyle sürdürdü:

"666 sayılı KHK ile Hükümet ek ücret ve göstergelerde yaptığı değişikliklerle üst bürokratların maaşına yüzde 30’lara varan zamlar yaparken Maliye çalışanlarına göstermelik artışlar yapmış İstanbul, Ankara, İzmir gibi Büyükşehirlerdeki memurlara hiç artış yapılmamıştır. Hangi işin hangi işe eşit olduğu belirlenmeden (iş tanımı yapılmadan ) çıkarılan 666 sayılı KHK ile aynı işi yapanlar arasında önemli ölçüde ücret farklılıkları ortaya çıkmıştır. Hükümet bu uygulamasıyla dereceleri ve unvanları aynı olanların ücretlerini eşitleme yoluna giderek kolaycılığı seçmiştir. Kurumda aynı işi yapanlar arasında ücret adaletsizliği ve fırsat eşitsizliği devam etmektedir. Aradan geçen yedi yıllık bir süreye rağmen bu sorun çözülemediği gibi daha da adaletsiz bir hale gelmiştir. Maliye Bakanlığına, bir kez daha sesleniyoruz:

-Ek ödemelerin emekli keseneğine dahil edilerek emekliliğe yansıtılmasını,
-Aynı yerde aynı işi yapan çalışanlar arasında ücret adaletsizliğinin mutlaka giderilmesini,
-Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların genel idare hizmetleri sınıfına geçişi ile ilgili görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının ivedilikle açılmasını,
-Merkez ve taşra uzmanlığı ayrımına son verilmesini,
-Gelir ve gider uzmanlıklarında uygulanan kriterlerde birlik sağlanmasını,
-Lise ve ön lisans mezunlarına da uzmanlığa girme hakkının verilmesini,
-Uzmanlık sınavlarında süre sınırlamasının kaldırılarak sürekli hale getirilmesini,
-Özel hizmet tazminat oranlarının yeniden düzenlenmesini,
-Genel İdare Hizmetleri sınıfında çalışan tüm unvanlara (şoför, güvenlikçi) VHKİ kadrolarının verilmesini ve görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının bir an önce açılmasını, çalışanlar adına vergi haftasında talep ediyoruz."(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com