Bakanlık en büyük sit alanını yok etmeye hazırlanıyor!..

Bakanlık en büyük sit alanını yok etmeye hazırlanıyor!..
Ayvalık Belediye Başkanı'nın ve kamuoyunun büyük tepkisine rağmen, Türkiye'nin en büyük doğal sit alanı olarak da kabul edilen Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içerisinde Rüzgar Enerjisi üretilmesinin önü açılıyor. Hem de Bakanlık eli ile!..
Ayvalık adalarının büyüleyici parkı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir Tabiat Varlıklarını Koruma Komisyonu tarafından 25 Eylül 2012 tarih ve 19 sayılı kararına göre; Türkiye'nin en büyük doğal sit alanı ilan edilmişti. Şimdi ise bu doğa harikası alan, Bakanlık ve yasaları kullanarak, tabiat parkına santral kurmak isteyen bir firmaya peşkeş çekiliyor.
 
Türkiye'nin en büyük sit alanını yok edecek skandal karara, bölge halkı kadar, Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen de çok tepkili.
 
Türközen, Balıkesirli bir firmanın Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Sınırları içinde Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) kurmak için yaptığı girişimleri her defasında geri çevirdikleri halde, söz konusu firmanın bakanlık ve yasaları kullanarak, tabiat parkına santral kurabilmesinin önünün açıldığını söyledi.
 
Türközen, hükümetin de yasayı değiştirdiğini belirterek, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içinde Rüzgar Enerji santrali (RES) kurulması girişimlerinin yanı sıra 6094 sayılı yasada yapılan değişiklikle doğal sit alanlarında "yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı" tesis kurulmasına olanak verilmesinin yöre halkı tarafından da kabul edilemeyeceğinin altını çizdi.
 
Konuyla ilgili yasal süreç başlatacaklarını söyleyen Başkan, "Düşünebiliyor musunuz söz konusu firma Ayvalık Adaları Tabiat Parkında kuracakları RES'in direkleriyle doğayı bozmakla kalmayacak, burada üretilecek enerjiyi kurulacak nakil hattıyla da Çanakkale-İzmir yolu üzerindeki TEAŞ'a ait depolama merkezine taşıyacaktır. Tabi bu hat kurulurken çevre de çok büyük zarar görecektir" diye konuştu.
 
Bakanlığın yol verdiği talan gerçekleşirse Derviş Tepesi, Alibey Tepesi, Çömtepe, Deveboynu Tepesi ve Aktepe mevkilerinde Balres Şirketi tarafından 13 rüzgâr türbini kurulacak. Bu da, hükümetin değiştirdiği kanunla, ülkemizin en büyük sit alanının sonu olacak. (NSE)
 
Sansursuzhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com