Bakanlık mahkemeyi takmıyor

Bakanlık mahkemeyi takmıyor
Sağlık Bakanlığı bürokratları, Anayasa Mahkemesi'nin kararını nasıl çiğnedi? İşte o belge:
Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği, illere gönderdiği genelgede, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği bir kanun hükmüne uyulmaması gerektiğini ifade etti. Bakanlık,"İptal edilen hüküm, yeni torba yasada çıkacaktır. Bu yüzden siz kanun uygulamadaymış gibi faaliyetenize devam edin''talimatını verdi. 
 
Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği, 4 Temmuz günü İl Sağlık Müdürlükleri'ne yönelik bir rehber yayınladı. "İl İnsan Kaynakları Planlama Rehberi'' adlı genelgede"hastaların verilerinin toplanması''na devam edilmesi istendi. Bakanlık, "Buna ilişkin genelge Anayasa Mahkemesi'nce daha önce iptal edilmişti. Ancak bu genelge TBMM'deki yeni torba yasa ile tekrar çıkarılacaktır. Bu yüzden çalışmalarınıza devam edebilirsiniz'' denildi. 
 
www.gercekgundem.com 'a Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği'nin gönderdiği genelgeyi değerlendiren Türk Tabipler Birliıği Genel Sekreteri Dr. Bayazıt İlhan şöyle konuştu: 
 
"Söz konusu genelge, özel hayatın gizliliğini ihlal eden, hastaların verilerinin toplanmasını öngören bir genelgeydi. AYM bunu iptal etmişti. Şimdi görülüyor ki; bakanlık iptal edilen genelgeye rağmen, aynı çalışmayı sürdürüyor.'' 
 
Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği'nin İl Sağlık Müdürlükleri'ne yolladığı yeni genelgeye göre, Anayasa Mahkemesi'nin 16 Şubat'ta iptal ettiği uygulamaya aynen devam edilecek. Hastaların rızası olmadan bütün kişisel verileri toplanacak, işlenecek ve paylaşılacak. Hasta Hakları böylece ihlal edilecek. 
 
Türk Tabipler Birliği, Bakanlık bürokratlarının ''yasa ve hukuk tanımaz'' tavrını www.gercekgundem.com 'a şu sözlerle yorumladı: 
 
"Sağlık Bakanlığı bürokratları çok rahat. Tasarı daha TBMM Genel Kuruluna gelip kabul etmeden, Cumhurbaşkanı uygun bulmadan, büyük bir özgüven içinde, yetki gaspını da dert etmeden "iptal edilen bu madde bir torba kanun ile aynen çıkarılacaktır"denilerek, genelge ekinde rehberleri bütün teşkilata gönderebiliyor. Anayasanın ihlal edilmesi TBMM’nin, Cumhurbaşkanının küçük düşürülmesi de sanıyorum onlar için sorun değil.
 
Biz Türk Tabipleri Birliği olarak şimdi öğrenmek istiyoruz: TBMM çatısı altında Milletin sorumluluğunu taşıyan bütün Milletvekilleri yetki gaspını dert edecek mi? Bürokratların uygulamak için Yasalaşmasını bile beklemeye zahmet etmedikleri maddelere ilişkin gerçekten bir “Yasama Faaliyeti” yürütecekler mi?''
 
* * * *
 
ADI GEÇEN KANUN: 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nun 3. Maddesi ile 663 sayılı KHK’nin 3, 8 ve 47. maddesi...

Gercekgundem.com

(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com