Bakanlık Niçin Sustu?!.

Bakanlık Niçin Sustu?!.
Akis Gazetesi'nin daha önce gündeme taşıdığı "Çinigaz'ın Gediz abonelerine uyguladığı 320 TL abonman bedeline karşı çıkan Gediz Mahalle Muhtarlarına birer kombi hediyesi ve her bir yeni abone için 10 TL'lik komisyon ödemesi yaptığı" konusunu Mec

Akis Gazetesi'nin daha önce gündeme taşıdığı 'Çinigaz'ın Gediz abonelerine uyguladığı 320 TL abonman bedeline karşı çıkan Gediz Mahalle Muhtarlarına birer kombi hediyesi ve her bir yeni abone için 10 TL'lik komisyon ödemesi yaptığı' konusunu Meclise'e soru önergesi ile taşıdığını ve bu soru önergesine cevap verilemdiğini belirten Kütahya Milletvekili Alim Işık, İçişleri Bakanlığı'nın bu konudaki önergeye neden cevap vermediğini tekrar soru önergesi ile sordu.
'ÇİNİGAZ'IN FARKLI UYGULAMSINA BAKANLIK CEVAP VERMEDİ'

Kütahya Milletvekili Alim Işık tarafından, Kütahya ve İlçelerinin doğalgaz dönüşüm ve iletim işlerini yürüten Kütahya Çinigaz Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin, yaptığı işler karşılığında ilçelerde farklı fiyat tarifeleri uyguladığı yönündeki iddialarla ilgili olarak daha önce verdiği 7/15274 Esas Nolu soru önergesine, Kütahya Valiliğinin yazısı esas alınarak İçişleri Bakanlığı tarafından verilen cevapta; anılan şirketin “Gediz abonelerine uyguladığı 320 TL abonman bedeline karşı çıkan Gediz Mahalle Muhtarlarına birer kombi hediyesi ve her bir yeni abone için 10 TL'lik komisyon ödemesi yaptığı” iddialarıyla ilgili olarak her hangi bir cevap verilmediği Alim Işık tarafından açıklandı. Bu konuya Bakanlık tarafından olumlu veya olumsuz bir cevap verilmediğini söyleyen Işık, bu konun aydınlığa kavuşması için bu konu ile ilgili Meclis'e yeniden soru önergesi sunduğunu söyledi.

'IŞIK, KONUYU YENİDEN MECLİS'E TAŞIDI'

Bu konu ve söz konusu şirket tarafından “Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğine” istinaden abonelerden tahsil edilen sayaç değişim bedeli ile ilgili neden farklı uygulamaların yapıldığını sorgulayan Işık, İçişleri Bakanlığı tarafından cevaplandırılmak yeniden Meclis'e soru önergesi verdi.
Işık, verdiği soru önergesinde şu sorulara yazılı cevap istedi.
'1.Anılan şirketin“Gediz abonelerine uyguladığı 320 TL abonman bedeline karşı çıkan Gediz Mahalle Muhtarlarına birer kombi hediyesi ve yeni her abone için de 10 TL komisyon ödeme koşullu yeni bir uygulamaya yöneldiği iddiaları doğru mudur? 2.Söz konusu iddialar doğrultusunda Bakanlığınız ya da Kütahya Valiliği tarafından herhangi bir inceleme ya da soruşturma yapılmış mıdır? 3.Yapıldı ise inceleme ya da soruşturmanın sonuçları nasıldır? 4.Çinigaz Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından mevcut mekanik sayacın ön ödemeli sayaç ile değiştirilmesi durumunda değişim bedeli olarak doğalgaz abonelerinden her hangi bir ücret alınmış mıdır? Alındı ise anılan şirket tarafından bu kalemde yapılan toplam tahsilât ne kadardır? 5. “Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 40 maddesinde (Ek fıkra: 06/08/2004 - 25545 S.R.G. Yön/9.mad) yer alan “Mevcut mekanik sayacın ön ödemeli sayaç ile değiştirilmesi durumunda dağıtım şirketi ilave bir bedel alamaz” hükmüne rağmen, söz konusu sayaç bedeli tahsilâtının yasal dayanağı nedir? 6.Bu konuda Bakanlığınıza ya da Kütahya Valiliğine intikal eden her hangi bir şikâyet var mıdır? Var ise bu şikayetle ilgili nasıl bir işlem yapılmıştır? 7.Anılan Yönetmeliğinin 40 maddesinde yer alan “Sayaçlar, dağıtım şirketinin mülkiyetinde olup abone bağlantı bedeli dışında hiçbir bedel alınmadan dağıtım şirketince temin edilerek sisteme dâhil edilir” hükmü gereğince bu uygulamaya neden son verilmemiştir? 8.Abonelerden tahsil edilen sayaç bedellerinin ilgili abonelere iadesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?' şeklindeki soruları İçişleri Bakanlığı'na sordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com