Bakanlık o firmayı çok sevdi!

Bakanlık o firmayı çok sevdi!
Su alan Zeugma Mozaik Müzesi’nin inşaat firmasına 2 ihale daha verildi.

“İnşaatı sırasında gerekli izolasyon çalışması yapılmadığı” için zemini su alan ve tavanı akan Zeugma Mozaik Müzesi’nin restorasyon işini üstlenen ACE İnşaat AŞ’nin, Zeugma’dan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan iki restorasyon ihalesi daha aldığı ortaya çıktı.

Bakanlık tarafından ihaleye açılan Çanakkale Kilitbahir Kalesi ve Namazgâh Tabyası batı bölgesi restorasyonu ve çevre düzenlemesi işini ACE’nin ortağı olduğu AKE İnşaat AŞ üstlenirken, Muğla Fethiye Telmessos Amfitiyatro restorasyon işini de ACE kazandı.

Cumhuriyet, Zeugma Mozaik Müzesi’nin zemininin su aldığı ve tavanının aktığını duyurmuştu. Söz konusu haber üzerine de Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, durumdan müzenin inşaat işini üstlenen ACE’nin sorumlu olduğunu belirtmiş ve ACE İnşaat’tan gerekeni yapmalarını isteyeceklerini açıklamıştı. ACE İnşaat bakanlıktan iki ihale daha aldı.

Çanakkale Kilitbahir Kalesi ve Namazgâh Tabyası batı bölgesi restorasyonu ve çevre düzenlemesi işini ACE’nin ortağı olduğu AKE İnşaat AŞ, Muğla Fethiye Telmessos Amfitiyatro restorasyon işini de ACE kazandı. Öte yandan ACE İnşaat AŞ’nin, Zeugma Antik Müzesi inşaatı sırasında alt yüklenici firmalar, Sofito, Art Restorasyon ve Sistem Elektrik Makine İnşaat Tic. Ltd. Şti’ye 2011 yılından bu yana borçlu olduğu da öğrenildi. Ayrıca ACE’nin Sofito firması ile mahkemelik olduğu da belirtildi.

‘İFLAS BAYRAĞINI ÇEKTIM’

Sistem Elektrik Makine İnşaat Ltd. Şti’nin sahibi Hüseyin Ulusoy, konuyu bakanlığa, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, Gaziantep Belediye Başkanlığı’na, Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ve Gaziantep Valiliği’ne bildirdiğini belirterek “Zeugma’da iki kısımlık iş üstlendim. Birinci kısmı belediyeye, ikinci kısmı ise bakanlığa aitti. Benim belediyeye yapmış olduğum işten ACE’nin 400 bin TL borcu var. İkinci kısımlık işten de 1 milyon TL’nin üzerinde. Bunların hepsi belgelerle sabittir. Fakat bugüne kadar kerelerce gittim geldim, borcumu tahsil edemedim. Çok sıkıntılı bir duruma düştüm. Şu anda her şeyim, evim, mal varlığım icralık. Türkiye’nin sayılı elektrik firmalarından biri olmama karşın iflas bayrağını çektim. ACE’yi de icraya vereceğim, lakin veremiyorum, çünkü bir sürü harç bedeli istiyorlar. Bunun yanı sıra bakanlık benim dilekçeme sessiz kaldı, yanıt dahi vermedi” dedi.

‘NEDEN YARGIYA GITMIYORLAR?’

ACE İnşaat AŞ ortaklarından Ahmet Cengiz ise “ACE 28 yıllık bir firmadır. Bugüne değin 150 iş gerçekleştiren saygın bir firmadır. Bizim bir iki firmaya borcumuz olduğu doğrudur. Ticaret adamıyız, borcumuzun olmasından daha doğal bir şey yoktur” dedi. Art Restorasyon’a ciddi borçlarının olduğunu kabul eden Cengiz, bunun nedenini de kendilerine atfedilen “iş bedel miktarının ödenmemesine” bağladı. “Bu bedel tarafımıza ödenir ödenmez, biz de borçlarımızı kapatacağız” diyen Cengiz, “Alacağı olanlar neden bugüne değin yargıya gitmemişler” diye sordu. Sofito firmasıyla mahkemelik olma durumunu da “Sofito afaki bir bedel istedi” sözleriyle açıklayan Cengiz, Zeugma’nın su almadığını da iddia etti. Cengiz şöyle konuştu:

“Haberiniz yayımlandıktan sonra, Ankara’da, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve belediyenin üst düzey yetkililerinin katıldığı bir toplantı yaptık. Biz o toplantıda, binanın izolasyon sorunu olmadığını projelerle, daha önce çektiğimiz fotoğraflarla makama sunduk. Binanın su alıyor denilen yerlerinde, orta alana giden suların toplandığı bir çukur vardır. Bu çukurun tahliye pompalarıyla tahliye edilmesi gerekir. Tahliye pompası, proje kapsamında yapılmış olmasına rağmen, gücünün yeterli olmamasından kaynaklı çukurda su olduğu tespit edilmiştir.” (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com