Bakanlıkta küfürlü tutanak kavgası

Bakanlıkta küfürlü tutanak kavgası
Gümrük kapısına PKK bayrağı asıldığına ilişkin tutanağı değiştirmek için bakanlık katında bürokratlar arasında küfürler havada uçuştu.
Esendere Gümrük Sınır Kapısı’nda Türk bayrağı indirilerek yerine PKK bayrağı asılması olayını tutanağa bağlatarak Ankara’ya ileten dönemin Hakkâri Gümrük Başmüdürü Şükrü Ünlüoğlu’nun, Gümrük Bakanlığı makamında “tutanak sorgusundan” geçirildiği ve tutanağı değiştirmesi için “küfürlü saldırıya” uğradığı ortaya çıktı. Bayrağın indirilmesine ilişkin tutanağı değiştirmeyen Ünlüoğlu daha sonra başmüdürlükten alınarak müşavir olarak kızak göreve çekildi.
 
Cumhuriyet’in gündeme getirdiği Esendere Gümrük Sınır Kapısı’ndaki Türk bayrağının indirilerek yerine PKK bayrağı asılmasıyla ilgili olayın Gümrük Bakanlığı koridorlarında küfürlü kavgaya dönüştüğü anlaşıldı.
 
Esendere Gümrük Müdürlüğü’nde 1 Ağustos 2011 tarihinde sınır kapısında yaşananlar bir tutanakla Gümrük Bakanlığı’na bildirilmişti. Bayrak indirme olayının kamuoyuna yansıması üzerine bu tutanakta imzası bulunan bürokratlar 1.5 yıl sonra Gümrük Bakanlığı’na çağrılarak “...Türk bayrağının indirildiğini görmedim, duymadım, ben orada yoktum...” beyanlarıyla yeniden tutanak düzenlenmek istendi. Ancak bu tutanağa dönemin Hakkâri Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Şükrü Ünlüoğlu karşı çıktı ve imza atmadı.
 
Sen misin olayı bildiren
 
Olayın hemen ardından yaşananları tutanağa bağlatarak bakanlığa ulaştırılmasını sağlayan Ünlüoğlu, Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı’nın yazılı talimatı üzerine müfettişlerce soruşturuldu. Soruşturma sonunda Şükrü Ünlüoğlu’na “kınama” cezası verildi. Ünlüoğlu da hakkındaki cezasının “hukuksuz, mesnetsiz, eksik inceleme ve değerlendirme yapılarak” verildiği gerekçesiyle idare mahkemesine başvurarak cezanın yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istedi. Ünlüoğlu’nun mahkemeye verdiği dilekçede, çarpıcı ayrıntılar ve kavgalar yer aldı.
 
Ünlüoğlu, olaya ilişkin tutanakta imzası bulunanların tamamının bakanlıkta 1.5 yıl sonra ifadesinde değişiklik yapıldığını aktarırken, “tutanakta ismi bulananların tamamı ağız birliği etmişçesine aradan uzun zaman geçtiğini, hatırlayamadıklarını” belirttiklerini söyledi. Ünlüoğlu, gelen telefon mesajıyla Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın kendisiyle görüşeceğinin belirtilmesi üzerine bakanlığa gittiğini aktardı. Ünlüoğlu, bakana durumu bildiği gibi anlattığını, diğer görevlilerin ise olayı ağız birliğiyle hatırlamadıklarını söyledikleri bilgisine dilekçesinde yer verdi.
 
'Akkoç üzerime yürüdü' 
 
Bakanla görüşmenin ardından müsteşar yardımcısı Neşet Akkoç’un makam odasında yeniden toplantı yapıldığını aktaran Ünlüoğlu, makam odasında yaşananlara ilişkin şunları anlattı:
 
“Mehmet Akıllı, Neşet Akkoç’un masasında bulunan bilgisayara geçerek bir şeyler yazmaya başladı... Orhan Usta’ya verdi. O da yüksek sesle okumaya başladı. Özetle, tutanakta belirtilen bayrağın indirilmediğini, ifadesi alınan Feyyaz Ulusoy isimli şahsın bayrağı alarak sakladığı, daha sonra da teslim ettiği, okuduğu tutanakta belirtiliyordu. Bu tutanağı da Mehmet Akıllı olaydan 1.5 yıl geçtikten sonra 10.12.2012 Pazartesi günü Neşet Akkoç’un odasındaki bilgisayardan bizzat yazarak şahsım da dahil tutanakta ismi bulananlara imzalatmaya çalışmışlar, şahsımın imzalamaması üzerine daha sonra diğerlerine imzalatmışlardır. Böyle bir tutanağı imzalamayacağımı belirtmem üzerine, Neşet Akkoç hışımla oturduğu yerden kalkarak üzerime yürümüş, müfettiş raporlarında ismimin geçtiğini, derin devletin adamı olduğumu, ‘s...r git’ diyerek bağırarak üzerime yürümüştür. Yukarıda ismi geçen, odada bulunanların yanında gerçekleşmiştir. Kamuoyunun gözü önünde cereyan edip gerçekleşen olayı sanki benim planlayıp organize edip uygulamış gibi ifadelerde bulunmuştur. Bakan adına görev yapan birisinin izzetinefsiyle oynayamayacağını belirterek odasından ayrıldım.” (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com