Bakanlıktan "az tuz tüketin" uyarısı

Bakanlıktan az tuz tüketin uyarısı
Sağlık Bakanlığı, aşırı miktarda tüketilen tuzun, kan basıncında artış ile kalp, damar, böbrek, pankreas hastalıklarına neden olduğunu ve kemik sağlığını bozduğunu bildirdi

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanlığı, aşırı miktarda tüketilen tuzun, kan basıncında artış ile kalp, damar, böbrek, pankreas hastalıklarına neden olduğunu ve kemik sağlığını bozduğunu bildirdi.

Bakanlıktan 10-16 Mart "Dünya Tuza Dikkat Haftası" dolayısıyla yazılı açıklama yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını muhafaza etmek amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram (bir çay kaşığı) olarak belirttiği ifade edilen açıklamada, bu miktarın yemeklere tuz eklenmeden doğal günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle de sağlanabildiği vurgulandı.

Türkiye Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneğinin 2008'de yaptığı ve ülke genelini yansıtan "Türk Toplumunda Tuz Tüketimi Çalışması"na göre, Türkiye'de tuz tüketiminin günde 18 gram olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"2012'de tekrarlanan çalışmada tuz tüketimimizin biraz azalmakla beraber halen sağlığımızı olumsuz etkileyebilecek düzeyde olduğu saptanmıştır. (15gram) Bu miktar günlük alınması gereken tuzun üç katına karşılık gelmektedir.

Aşırı miktarda tüketilen tuz, kan basıncında artış ile kalp, damar, böbrek, pankreas hastalıklarına neden olmakta, kemik sağlığımızı bozmaktadır. Bu nedenlerle Bakanlığımız 2011'de Kasım ayında 'Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı'nı başlatmıştır. Bu program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması, aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla 'Dünya Tuza Dikkat Haftası' etkinlikleri yapılmaya başlanmıştır. 

Tuzla ilgili çalışmalar yürüten ve Dünya Sağlık Örgütünce de kabul gören World Action on Salt (WASH) kuruluşunca her yıl belirlenen faklı bir tarihte gerçekleştirilen 'Dünya Tuza Dikkat Haftası'nın, bu yıl her yıl martın ikinci perşembesi kutlanan Dünya Böbrek Günü'nü de kapsayarak 10-16 Mart olması kararı alınmıştır. Bu yılki tema ise  gıda etiketlerinin okunması, etiketlerde belirtilen tuz ya da sodyum konusunda farkındalığın toplumda arttırılması belirlenmiştir."

-"Tuzun azaltılmasıyla kronik böbrek hastalığından da korunmak mümkün"

Türkiye genelinde 81 İlde 10-16 Mart'ta "Tuza Dikkat Haftası"nın etkinliklerinin gerçekleştirileceği ifade edilen açıklamada, tuzun azaltılmasıyla kronik böbrek hastalığından da korunmanın mümkün olduğu vurgulandı. 

Açıklamada, kronik böbrek hastalığından korunmak için düzenli egzersiz yapılması, sağlıklı beslenilmesi, vücut ağırlığının korunması, yeterli sıvı alınması, sigara içilmemesi, mümkün olduğunca ağrı kesici kullanılmaması, kan basıncının ve kan şekerinin düzenli ölçtürülmesi ve risk grubunda bulunanların böbreklerini kontrol ettirmesi gerektiği uyarısında bulunuldu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com