Bakara-Makara'ya İlk Suç Duyurusu

Bakara-Makara'ya İlk Suç Duyurusu
CHP'li Mahmut Tanal, Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile gazeteci Metehan Demir arasında geçen ses kaydını gerekçe göstererek, Bağış hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mahmut Tanal başvurusunda  şu ifadelere yer verdi. 

İSLAM DİNİNİ AŞAĞILADILAR

"Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile gazeteci Metehan Demir arasında geçen ses kaydında Kuran-ı Kerim ile dalga geçilerek, İslam dini açıkça aşağılanmış ve halkın bir kesiminin inancıyla alay edilmiştir. 

AYETLERLER DALGA GEÇTİLER

Kuran-ı Kerim’deki ayetlerle dalga geçen şüpheliler Türk Ceza Kanunu 216. Maddesine göre açıkça suç işlemişlerdir. Kuran-ı Kerim’de yer alan ayetlerle dalga geçmek, milletin değerleriyle alay etmekle eşdeğerdir.
 
HALKIN İNANÇLARINI AŞAĞILAMAK ANAYASAYA GÖRE SUÇTUR

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Anayasa’nın 2. maddesinde belirttiği gibi laik bir devlet olup, aynı zamanda din ve vicdan hürriyetini anayasal güvence altına almış bir Devlettir. Ancak bu hürriyete karşı dini kullanarak halkın bir kesiminin inancıyla alay etmek, bu inancı aşağılamak ifade hürriyetini aşmakta ve suç sayılmaktadır. Anayasa’nın 24. maddesinin 5. fıkrasına göre; Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasî veya kişisel çıkar yahut nüfus sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz.

İHBAR ETME ZORUNLULUĞUM VAR

Basından öğrenmiş olduğum bu suçu 24. Dönem İstanbul Milletvekili olup bir kamu görevlisi olmam nedeniyle TCK 278. maddesi uyarınca ihbar etme zorunluluğum doğmuştur.  

Yukarıda arz ve izah edilen, ayrıca re’sen tespit edilecek  nedenlerle, ihbar edilenler hakkında soruşturma yapılarak, kovuşturma açılmasını, Türk Ceza Kanununu ihlal edenlerin cezalandırılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ederim." (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com