Bakın Andımız neden kaldırılmış...

Bakın Andımız neden kaldırılmış...
Demokratikleşme Paketi'nin en tepki çeken maddesi olan Andımız'ın kaldırılmasını, Başbakan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan tarafından savunuldu.

Yalçın Akdoğan, Andımız'ın faşist bir anlayışla uygulandığını ileri sürdü ve farklı kesimleri rahatsız ettiği için kaldırıldığını belirtti.

NTV ekranlarında gündeme ilişkin soruları cevaplayan Yalçın Akdoğan tepki çekecek ifadelerde bulundu.

İşte Akdoğan'ın Demokratikleşme Paketi'nin içeriğini savunduğu röportajdan ana başlıklar:

Alevi sorunları ile ilgili de konuşan Akdoğan, Alevilerin büyük zülme uğradığını kabul ettiklerini ifade etti. Akdoğan Alevi sorunları sorusuna, "Alevi kesimi ciddi travmalar yaşadı. Büyük zulümler yaşadı. Atılması gereken çok adım var, çalışıyoruz. çalıştaylarda gördük ki Alevi kesimi de homojen değil. Çok farklı şeyler söyleyen gruplar var. Zihniyet değişimi gerekli. Kısa vadede bir beklenti oluşturmayı da çok doğru bulmuyorum." şeklinde cevap verdi.

MUHAFAZAKAR KESİMLER RAHATSIZ OLUYORMUŞ!
 
Andımız’ın kaldırılma nedeni olarak farklı kesimlerin rahatsızlığını vurgulayan Akdoğan, "Tek tip buyurgan kısmen faşist bir anlayış olarak uygulanmış. O metnin içeriğinde çok farklı tabirler var. Muhafazakar kesimler de rahatsız olabiliyor. Metin farklı toplum kesimlerini rahatsız ediyor" dedi.

REFORMUN BÜYÜĞÜ YENİ ANAYASADA
 
Akdoğan, seçim sistemi ve barajın düşürülme talepleri ile ilgili ise, "Biz bu üç teklife de açığız. Dar Bölge Türkiye’yi iki partili yönteme götürüyor. Ak Parti burada tek bir şey dayatıyor gibi görünmemek için farklı öneriler getirdi. Ben ortak bir uzlaşı olarak bir şey yapılabilecek kanaatinde değilim. AK Parti modelleri toplumun önüne koydu. Köklü çözüm anayasa ile olabilir. Demokratik reformun büyüğü yeni anayasada olabilir. Bizim bir şekilde bunu çözmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.
 
ÇÖZÜM SÜRECİ PLANLANDIĞI GİBİ DEVAM EDİYOR
 
Yalçın Akdoğan, kamuoyu ve medya tarafından bitti olarak düşünülen ve lanse edilen çözüm sürecinin planlandığı gibi sürdüğünü söyledi. Akdoğan, "Ciddi bir toplumsal umut, beklenti ve destek var. Burada hiç kimse bu süreci bozma riskine giremez. Buna cesaret edemez. Bu süreci Başörütüsü düzenlemesinin kamuda da onay gördüğünü belirten Akdoğan, AKP'nin yerel seçim adaylarının kısa bir süre sonra açıklanacağı haberini verdi.

(DSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com