Bakın bu sefer neye ÖTV geldi!..

Bakın bu sefer neye ÖTV geldi!..
Maliye Bakanlığı, daha önce sıfır Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) uygulanan uçak benzini ve jet yakıtlarına ÖTV ekledi.
Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Genel Tebliği ResmiGazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
 
Buna göre, daha önce litrede sıfır lira olarak belirlenen 2710.11.31.00.00 G.T.İ.P. numaralı uçak benzini, 2710.11.70.00.00 G.T.İ.P. numaralı benzin tipi jet yakıtı ve 2710.19.21.00.00 G.T.İ.P. numaralı jet yakıtının (kerosen) ÖTV tutarları 2,5000 TL/Litre olarak belirlendi.
 
Petrol dağıtıcıları, rafinericilerden satın aldıkları hava yakıtlarının teslimlerine ilişkin, "Rafinericiden Satın Alınan Hava Yakıtlarının Teslimine İlişkin Bildirim Formu"nu Gelir İdaresi Başkanlığının "www.gib.gov.tr" web adresinde hizmet veren İnternet Vergi Dairesi/Kurumlar-Gelir Vergi Dairesine gönderecekler. Bu bildirim formu, her ayın ilk ve ikinci 15 günlük dönemlerini kapsayacak şekilde yapılan teslimler için düzenlenecek ve bu dönemleri takip eden 10'uncu günün akşamına kadar gönderilecek.
 
Bu amaçla, bildirim formuna konu hava yakıtlarını teslim eden dağıtıcılar, vergi dairelerinden kullanıcı kodu ve kişisel şifre alacaklar.
 
İnternet ortamında düzenlenen bildirimler, onaylanmak ve vergi dairelerinden temin edilen kişisel şifre ve kullanıcı kodu kullanılmak suretiyle Başkanlığın internet vergi dairesine gönderilecek. Gelir İdaresi Başkanlığınca gerekli görülmesi halinde bu bildirim formunun içeriğinde değişiklikler yapılabilecek.
 
Bu bildirim formlarını süresinde göndermeyenler hakkında 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanacak. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com