Bakın ne için ayrılmış?

Bakın ne için ayrılmış?
Ayakkabı kutularında 6 milyon dolar çıkan Halkbank eski Genel Müdürü Aslan, Ziraat Bankası’ndaki yeni görevinden sürpriz şekilde ayrıldı.

Başbakan’ın isteğiyle 39 gün önce Ziraat’e atanan Aslan’ın, mesai akadaşlarının ‘dışlaması’ sonucu istifa ettiği belirtildi

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonun simge ismi hâline gelen ve ayakkabı kutusunda 6 milyon dolar sakladığı tespit edilen Türkiye Halk Bankası’nın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, 31 Mart’ta atandığı Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliğinden sürpriz bir şekilde istifa etti. Yönetim kurulu üyeliğini sadece 39 gün sürdüren Aslan’ın, istifa etmesinde “banka içinde kendisine yöneltilen psikolojik baskının” etkili olduğu belirtildi.
 
Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberine göre; kamuoyunda, “kutucu müdür” olarak bilinen Halkbank’ın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın, Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliğine atanması sancılı oldu. Kamu bankalarından sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Aslan’ın bankalar dışında bir yere atanması için uzun süre kulis yürüttü. Ancak bu konuda Başbakan Erdoğan ikna edilemedi. Ve Aslan, 31 Mart itibariyle, Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliğine atandı. Ziraat Bankası yönetimi ise, Aslan’ın atanmasın yaklaşık bir hafta 10 gün sonra duyurdu. Babacan ve Aydın, yaptıkları açıklamalarda, Aslan’ın atanmasında Başbakan’ın etkili olduğuna işaret ettiler.
 
ASLAN “YALNIZ” KALDI
Tüm tepkilere rağmen Süleyman Aslan, Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliği görevine başladı. Ziraat Bankası, Aslan’a İstanbul’da bir makam odası ve makam arabası verdi. Ancak, yönetim kurulu üyeleri ve banka yönetimi, Aslan’dan uzak durmayı tercih etti. Hatta banka içinde, Aslan’a “selam bile verilmediği” dedikoduları yapılmaya başlandı. Aslan’ın ise, bu durumdan rahatsız olduğu ve banka içinde çok az kişiyle iletişim kurduğu belirtildi. Bu gelişmeler üzerine, Aslan’ın banka yönetimini rahatlatmak için görevinden istifa etmeyi kararlaştırdığı kaydedildi. Ve Aslan, dün sürpriz bir şekilde istifasını bankanın yönetim birimine sundu. İstifadan son dakika haberi olan banka yönetimi de, “Hayırlısı olsun” diyerek dilekçeyi işleme koydu. Ve jet hızıyla, Aslan’ın istifası kamuoyuna açıklandı. Hatta, “tarih hatası” yapıldığı için, açıklama ikinci kez kamuoyuna duyurulmak zorunda kalındı. Bu durum banka içinde, “Aslan’ın istifası banka yönetimini de rahatlattı” şeklinde yorumlandı. İstifanın geri çekilmemesi için de dilekçenin jet hızıyla açıklandığı kaydedildi. Ziraat Bankası ve Halk Bankası kaynakları, Aslan’ın bankacılık dışında bir işle uğraşacağını bildirdiler.
 
57 GÜN CEZAEVİNDE KALDI
Aslan, Halk Bankası Genel Müdürü iken 17 Aralık soruşturması kapsamında evindeki ayakkabı kutularında 4.5 milyon dolar nakit bulunduğu iddiasıyla göz altına alınıp tutuklanmış ve 57 gün boyunca cezaevinde kalmıştı. Aslan, cezaevinden çıktıktan sonra 8 Nisan’da yapılan Ziraat Bankası’nın olağan genel kurulu toplantısında üç yıl için oy birliği ile Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmişti.
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Aslan, 1992 yılında Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’nda ilk görevini üstlenmiş ve 2005 yılına kadar bankada çeşitli pozisyonlarda çalışmıştı. Haziran 2005-Temmuz 2011 tarihleri arasında Halkbank Hazine Yönetimi ve Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Aslan, Temmuz 2011’den itibaren Halkbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak görevlendirilmişti. Ancak 17 Aralık soruşturması kapsamında Aslan’ın Halkbank’taki görevi de sona ermişti. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com