Baklavacılar yüksek fıstık fiyatlarına çözüm için Ankara'ya gitti

Baklavacılar yüksek fıstık fiyatlarına çözüm için Ankaraya gitti
Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği, yükselen Antep fıstığı fiyatlarına çözüm bulunması isteğiyle Maliye ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları ve TOBB'u ziyaret etti

İSTANBUL (AA) - Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) üyelerinin, yükselen Antep fıstığı fiyatlarına çözüm bulunması talebiyle Maliye ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) yetkililerle görüştüğü bildirildi.

Dernek açıklamasına göre, Antep fıstığındaki fiyat artışları dolayısıyla sıkıntı yaşayan baklavacılar, sorunun çözümü noktasında Ankara'da bir dizi temaslarda bulundu. BAKTAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım başkanlığındaki Dernek Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet, önce Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını ziyaret etti. Bakanlıkta, Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ve Müsteşar Nihat Pakdil ile görüştüğü belirtilen heyet, sorun yetkililere bilgi aktardı.

Açıklamada, Bakan Yardımcısı Arzu ve Müsteşar Nihat Pakdil'in, fiyat artışına ilişkin denetimler yapılacağını, bunun dışında da çalışmalara başlayacaklarını söyledikleri kaydedildi.

BAKTAD heyeti daha sonra TOBB'a gitti ve Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi. Hisarcıklıoğlu'nun da baklavacıların sorunlarını dinleyerek, ilgili bakanlarla görüşeceğini ve sorunları ileteceğini söylediği belirtildi.

Ankara’da son olarak Maliye Bakanlığını da ziyaret ettiği ifade edilen BAKTAD üyelerinin, Bakan Mehmet Şimşek’e fıstık fiyatlarındaki fiyat artışı ve yurda kaçak getirilen fıstıklar nedeniyle yaşadıkları maddi zarara ilişkin bilgi verdiği dile getirildi.

 

- "Stok yapmaya devam eden spekülatörler belimiz büküyor"

 

Açıklamaya göre, BAKTAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, görüşmede şunları kaydetti:

"Gerek iç piyasada spekülatörlere, gerekse kaçak yollardan gelen ve denetimsiz fıstıklara izin verilmemesini istiyoruz. Yükselen fiyatlar sektör olarak belimizi büktü. Sektörümüz, baklavanın en önemli hammaddesi olmasının yanında maliyet açısından da yüksek değeri olan Antep fıstığındaki rekor fiyat artışları ile daha çok sıkıntı çekiyor. Geçtiğimiz yıl ortalama 30-35 lira olan iç Antep fıstığı fiyatı bugün itibari ile 90 lirayı geçti.

Antep fıstığında son 1 yıldır iç piyasa fiyatlarındaki aşırı ve spekülatif artış, bizleri olduğu gibi çikolata, helva, dondurma ve benzeri diğer gıda sektörlerini de etkiliyor. Bu fiyat artışları ayrıca tüm kuruyemiş piyasasında spekülatif artışların da yaşanmasına neden oluyor. Antep fıstığında bu oranlarda fiyat artışını gerektirecek hiçbir faktörün mevcut olmamasına karşın ithalat yasağını fırsat bilerek, stoklarında hala geçen senenin ürünleri bulunmasına rağmen stok yapmaya devam eden ve suni fiyat artışına neden olan spekülatörler sadece bizlere değil ülke ekonomisine de zarar veriyor."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com