Bal üretim ormanı tesis edildi

Bal üretim ormanı tesis edildi
KÜTAHYA - Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü'nün, Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğü sahasındaki Merkez Yeniköy'de 102 hektar alanda bal üretim ormanı tesis ettiği bildirildi.

KÜTAHYA - Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü'nün, Tavşanlı Orman İşletme Müdürlüğü sahasındaki Merkez Yeniköy'de 102 hektar alanda bal üretim ormanı tesis ettiği bildirildi.
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, çalışmalarına geçen yıl aralık ayında başlanıp bu yıl nisan ayında bitirilen ormanın, Tunçbilek Orman İşletme Şefliği sahasındaki 383 ve 385 numaralı bölmeleri kapsadığı belirtildi.
Tavşanlı- Harmancık karayolunda, Merkez Yeniköy'ün kuzeyinde bozuk karaçam ve meşe baltalığının yanı sıra kömür ocağı pasalarından oluşan ve ortasında 6 hektar büyüklüğünde birikme gölü ve 96 hektarlık üretim alanı ile birlikte 102 hektar alana sahip bal üretim sahasının çevresinde otlatmaya karşı önlem alındığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Sahanın 80 hektarında dozerle toprak işlemesi ve yol pasa şevlerine teras yapmak suretiyle 60 bin karaçam, 10 bin sedir, 4 bin 200 ceviz, 13 bin mahlep, 2 bin 800 iğde, 20 bin akasya, 2 bin 500 ıhlamur, 2 bin sarı salkım ve 2 bin badem olmak üzere 116 bin 500 fidan dikilmiştir. 40 kilogram yonca, 10 kilogram ayçiçeği, 10 kilogram trifollum, 150 kilogram korunga, 150 kilogram fiğ, 70 kilogram bakla ve 15 kilogram arı otu olmak üzere toplam 445 kilogram otsu türler ekilmiştir. Ayrıca sahada doğal olarak mevcut türlere de bakım yapılmıştır. Bal üretim ormanı, 5 bin arı kovanına hizmet edebilecek kapasitede olup, yıllık beklenen bal üretimi 50 tondur. Bunun da köylüye sağlayacağı maddi katkı 750 bin lira civarındadır. Uygun yapraklı türlere aşı yapılarak hem arıların daha fazla faydalanması sağlanacak hem de ek gelir elde edilebilecektir.''
Açıklamada, bal üretim ormanı için 88 bin lira harcandığı duyuruldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com