Balayınız kabusa dönmesin

Balayınız kabusa dönmesin
Düğün sezonunun yaşandığı yaz mevsiminde özellikle yeni evli çiftlerde sıkça görülen balayı sistitinden korunma ve tedavi yöntemlerinin en başında uzmanlar kişisel temizlik ve bol su içilmesi gerektiğini açıkladılar.Tıbbi alanda üriner sistem enfeksiyon

Düğün sezonunun yaşandığı yaz mevsiminde özellikle yeni evli çiftlerde sıkça görülen balayı sistitinden korunma ve tedavi yöntemlerinin en başında uzmanlar kişisel temizlik ve bol su içilmesi gerektiğini açıkladılar.
Tıbbi alanda üriner sistem enfeksiyonu olarak bilinen balayı sistitinin en çok 'E.Coli' denen bir bakteri ile meydana geldiğini ifade eden uzmalar, rahatsızlığın balayında yaşayan bayanlarda uzayan cinsel ilişki süreleri ile birlikte vajinada tahriş olmasına neden olduğunu belirtti. Uzmanlar, 'Özellikle yeni evli bayanlarda balayı sistitine rastlamak mümkün. Balayında çiftlerin cinsel temasları oldukça sıklaştığı için kadınlarda yoğun temas halinde iken tahriş olmaya sebep olabiliyor ve cinsel birleşmenin önüne geçebiliyor' dedi.
Uzmanlar 'Cinsel ilişki sırasında, cinsel organlarda mevcut olan bakteriler idrar kanalına doğru yol alır.Cinsel ilişki ile zaten tahriş olmuş olan idrar kanalı da bakterilerin kolayca yerleşip üreyebilecekleri uygun ortamı hazırlar. İdrar kanalı içinde yerleşip üreyen bakteriler, 1-2 gün içinde hastalık semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur. Balayı sistinin belirtilerinin en başında idrar yaparken yanma ve acıma hissi, sık ve ani idrara çıkma ihtiyacı, bulanık ve bazen pembemsi idrar rengi, karın alt bölgesinde ağrı hissi olarak tanımlanabilir' diye konuştu.
'TEMİZLİK VE BOL SU ŞART'
Balayı Sistiti tedavisinde özellikle bayanların olabildiğinden daha fazla su tüketmesi gerektiğini hatırlatan Arslan su ile atık enfeksiyonların idrar yolu ile atılmasına yardımcı olduğunu söyledi. Özellikle deniz kıyılarında tatilde olan çiftlerin denize ya da havuza girdikten sonra mayolarını ivedilikle değiştirmeleri ve sık sık duş alarak tahriş olan bölgeye özel vajinal losyonları kullanmalıdırlar. Tedavide uygun antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılabileceğini ifade eden Arslan önlem açısından ise şu bilgileri verdi: Yeni evli bayan cinsel ilişki öncesi ve sonrasında idrar yapmaya çalışmalı ve varsa idrar kanalında bulunan bakterilerin dışarıya atılmasına yardımcı olmalıdır. Ayrıca bayanların bu riskli dönemde bol su ve sıvı almaları da önleyici bir tedbirdir.Cinsel ilişki sonrası da temizlik ihmal edilmemelidir. Tedavi için uygun antibiyotik verilmelidir.Yapılacak idrar kültürü ve antibiyogram sonucuna göre üreyen bakteri ve bunu tedavi edecek antibiyotik belirlenmektedir'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com