"Balbay PKK teröristi olsaydı..."

"Balbay PKK teröristi olsaydı..."
Turgut: "Keşke Balbay ve Küçük de PKK teröristi olsalardı. Öyle olsalardı şimdi..."

"Keşke Balbay ve Küçük de PKK teröristi olsalardı. Öyle olsalardı şimdi en azından özgürlüğe doğru yürüme umutları olabilecekti."

"Başka isimler de var ancak ben ikisini tanıdığım için onlarda sembolleştiriyorum diyeceklerimi. Hayatın bir acımasızlığı olsa gerek, ben Silivri'ye çok yakın olan bir üniversitede ders veriyorum.

Ders günleri, üniversite önünde servisi beklerken çok yakında olduğumdan mıdır, yoksa ikisinin hücrelerinden aynı gökyüzünü gördüklerinden midir nedir içimi olağanüstü hüzün kaplıyor."

Bu satırları bugün köşesinde yazan Habertürk yazarı Serdar Turgut. Turgut, "tanıyorum" dediği iki isim için, Ergenekon davasının tutuklu sanıkları Mustafa Balbay ve Yalçın Küçük için, "Keşke Balbay ve Küçük de PKK teröristi olsalardı. Öyle olsalardı şimdi en azından özgürlüğe doğru yürüme umutları olabilecekti." dedi.

İşte Turgut'un köşe yazısından çarpıcı bir bölüm:

Hava kapalı olsa bu hava benim de içimi kaplıyor, "Şimdi kim bilir arkadaşların durumu ne haldedir" diyorum. Güneşli olsa, "Şimdi güzel havaya bakıp 'Keşke dışarıda olsaydık' diye hüzünleniyorlardır" diyerek ben hüzünleniyorum.

Fazla anlamlı mı bunlar, rasyonel mi, tabii ki değil, ancak elimde de değil. Ülkenin iki kıymetli evladını canlı canlı gömme girişimine içim isyan ediyor, hüznümü kalbimden kovamıyorum, isyanım ise beynime tüm ağırlığıyla çökmüş. Çaresizim.

Yazıma "Sizi bilmem ama..." diyerek başladım. Gerçekten de bilmem ama sizi bilmiş olmayı çok isterdim. Bu acıyı sizin de taşımamanızı, bunu paylaşmamamızı gerçekten anlayamıyorum ve bu duyarsızlığa şaşırıyorum.

"Ama onlar suçlular" diyecekler olacaktır. Ben, "Öyle mi, neyle suçlular?" diye sorsam cevap alamayacağıma da eminim. Suç tanımı yapsalar yine ikna olmayacağım. Çünkü biliyorsunuz, suç kavramı tarihsel ve konjonktüreldir. Bunu bilmiyorsanız eğer etrafınıza bakın. Ülkemiz bir süreçten geçiyor. Suçun tarihsel ve konjonktürel olduğunu gösteren bir süreçteyiz.

Kısa süre önce görüldükleri yerde vurulacak, bombalanacak insanlar şimdi bir yeni hayata doğru gidiyorlar ve çoğu da kısa süre sonra siyasetçi olarak Ankara'ya da gidecekler. Bütün bunları destekliyorum ve doğru yolun bu olduğuna da inanıyorum. Ama aynı zamanda bu olan bitenler, suç ve suçlu kavramlarının ne kadar tarihi ve konjonktürel olduğunu da gösteriyor. Bu da böyle olmalı, doğrusu budur.

Toplumlar adalet dağıtırken aynı zamanda toplum vicdanına da seslenmelidirler. Mustafa Balbay ve Yalçın Küçük'ün özgür olmaları yolunda toplumsal vicdanda güçlü bir duygu var ve onların canlı canlı gömülme girişimine karşı çıkan önemli sayıda insan da mevcut.

Onların da benim gibi, "Keşke Balbay ve Küçük de PKK teröristi olsalardı" diye düşündüklerini biliyorum. Öyle olsalardı şimdi en azından özgürlüğe doğru yürüme umutları olabilecekti.

Duygusal yazılar böyledir, sonuçta fazla önemli bir şey söyleyemeden içinizi döker gibi, dökülür gibi yazarsınız. Yüreğiniz sel olur, yazıyı neredeyse kendi başına yazıp bitiriverir. Aslında bu yüzden duygusal yazıları hiç sevmem, ama bugün kendimi tutamadım, içim çok doluydu. Bir de kendi gündemimize takılıp bu arkadaşları unutmak hatasına düşmeyelim istiyordum.
(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com