Balbay tişörtü yasak İslami çağrı serbest

Balbay tişörtü yasak İslami çağrı serbest
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’la ilgili tişört taşıdığı gerekçesiyle vatandaşların alınmadığı TBMM’de, tüm milletvekillerine İslam Birliği Genel Kongresi’nin 1934 yılında aldığı kararın uygulanmasına yönelik çağrı davetiyesi dağıtıldı.

TBMM Güvenlik Yönetmeliği gerekçesiyle çantasında Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan gazetemiz yazarı ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’la ilgili “Milli irade tutuklu” yazan ve Balbay’ın fotoğrafının bulunduğu tişörtü taşıyan bir vatandaş Meclis yerleşkesi içine alınmazken, vatandaşın yanında getirdiği bu giysiye de el konulmuştu. Bir gazetecinin de Emeğin Partisi logolu bir kitapla TBMM’ye girmesine izin verilmemişti.
 
Cumhuriyet’in haberine göre, buna karşın TBMM’de 15 farklı derneğin bir araya gelerek oluşturduğu Ankara Sosyal Gelişim Derneği’ne ait İslami birlik çağrısı yaptığı davetiye ise bütün milletvekillerine dağıtıldı.
 
“Sağduyulu ittifak çağrısı” başlığı taşıyan davetiyede, “Körüklenmekte olan mezhep gerginliğini engellemenin yollarından biri de İslam Birliği Genel Kongresi’nde alınan kararların günümüze uyarlanmasından geçmektedir” ifadeleri yer aldı.
 
Davetiyede hicri takvime göre kongrenin yapıldığı tarih ve kongreden bir fotoğraf da yer aldı. TBMM’de tüm milletvekillerine dağıtılan davetiyede, şunlar belirtildi:
 
“Haksız işgallerle Ortadoğu’da başlayan iç karışıklıklar, Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan devrimler, son olarak Suriye, Yemen ve Bahreyn üzerinden körüklenen mezhep ayrımcılığı zemini, Müslümanların uyanık olmasını gerektiriyor.”
 
Davetiyede 1931’de gerçekleştirilen İslam Birliği Genel Kongresi’nde alınan kararlar ve hedefler arasında şunlar sıralandı:
 
* Müslümanlar arasındaki işbirliğini ve genel İslam kardeşliğini geliştirmek.
 
* Müslümanların menfaatlerini savunmak.
 
* Müslümanlar arasındaki Hıristiyan misyonerlerin çabalarına ve kampanyalarına karşı savaşmak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com