Balbay ve Haberal'a yine tahliye yok

Balbay ve Haberal'a yine tahliye yok
''Ergenekon'' davasında, mahkeme heyeti, eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ ile CHP'li vekiller Prof. Dr. Haberal ve gazeteci Balbay'ın tahliye taleplerinin reddine karar verdi.
Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ında aralarında bulunduğu 68 tutuklu sanığın “Denetimli serbestlik uygulanarak serbest bırakılma" taleplerini değerlendirdi. 
 
3. Yargı Paketi ile ilgili sanıkların tahliye talaplerine ilişkin kararınını 22 gün sonra açıklayan mahkeme Heyeti 58 sayfalık kararında 65 sanığın tahliye talebini ise reddetti. Kararda tahliye taleplerinin reddine ilişkin şu gerekçelere yer verildi: “Sanığın atılı şuçları işlediğine dair kuvvetli şuç şüplesinin bulunduğu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi uygulamalarında, tutukluluk için makul suç şüphesinin yeterli görüldüğünün mahkeme içtihatlarında da belirtildiği, bu nedenle atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüplesi bulunduğu, sanık hakkında daha hafif koruma tedbiri olan Adli Kontrol Tedbiri uygulamasının yetersiz kalacağı anlaşıldığından isnat edilen suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunması nedeniyle tahliye taleplerinin reddine tutukluluğunun devamına oybirliğiyle karar verildi." 
 
3 SANIK TAHLİYE EDİLDİ
 
Mahkeme Heyeti, Ergenekon Davası'nda Bora Ballı, Hayretttin Ertekin ve Muzaffer Şenocak 3. Yargı Paketi kapsamında tahliyesine karar verildi. 
 
TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLEN SANIKLAR
 
Tahliye talepleri reddedilen sanık arasında yer alan isimler şunlar: "Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, emekli Orgeneraller Hasan Iğsız, Hurşit Tolon, Şener Eruygur, emekli Albay Dursun Çiçek, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Gazeteci Tuncay Özkan, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İbrahim Şahin, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Sedat Peker, Fatih Hilmioğlu, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu." 
 
Öte yandan duruşma salonunda davayı izleyenler "Dağ başını duman almış" şeklinde başlayan 'Gençlik Marşı'nı söyledi. Bu nedenle kararları açıklamayı durduran mahkeme heyeti, davaya bir süre ara verdi.
 
ERGENEKON DAVASINI İZLEYEN CHP MİLLETVEKİLERİNDEN AÇIKLAMA
 
Ergenekon Davası'na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ında aralarında bulunduğu 68 tutuklu sanığın "Denetimli serbestlik uygulanarak serbest bırakılma" taleplerini değerlendirdi. 3. Yargı Paketi ile ilgili sanıkların tahliye talaplerine ilişkin kararınını 22 gün sonra açıklayan mahkeme Heyeti 58 sayfalık kararında 65 sanığın tahliye talebini reddetti. 3 sanığın ise tahliyesine karar verildi. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Erdal Aksünger, Ali Özgündüz, Hasan Ören, Ali İhsan Köktürk, Birgül Ayman Güler, Mahmut Tanal ve Kadir Öğüt ile eski MHP milletvekili Deniz Bölükbaşı da izledi. Duruşmayı izleyen CHP Milletvekilleri adına konuşma yapan Birgül Ayman Güler, kararı beğenmediklerini dile getirerek, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 
 
"KARŞIMIZDA GÖRDÜĞÜMÜZ ŞEY BİR MAHKEME HEYETİ DEĞİLDİ"
 
Karar cümlelerini büyük bir dikkatle dinlediklerini söyleyen Güler, "Duyduğumuz şey delile dayalı gerekçeler değildi. Bunun yerine duyduğumuz şey genel kurala dayalı kanaatlerdi. Karşımızda gördüğümüz şey bir mahkeme heyeti değildi. Orası bir mahkeme salonu da değildi. Açıklanan kanaatlerle sözde 3. yargı paketini hiç umursamayanlar gerçek anlamda bir mahkeme heyeti olamazlar. 3. yargı paketinin ardından katiller serbest kaldı. Hizbullahçılar serbest kaldı. 1970 yılların faşistleri serbest kaldı. Bizim arkadaşlarımız içeride." dedi. Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Mehmet Haberal'ın 3 yargı paketi sonrasında da içeride tutulduklarını söyleyen Güler, "Eli kanlı katiller dışardadır. İçerde yaşanan şey bir yargılama değildir. Yargı hukuk dışı bir infaz dünyasına dönüşmüş durumdadır. İçeride yargılama değil infaz vardır. Bütün dünyanın gözlerini sizlerin aracılığıyla Türkiye'ye ve Silivri'ye çevirmelerini umut ediyoruz. Türkiye'nin gözünü Silivri'ye dikmesini umut ediyoruz. Buradaki bu soytarılığı görmek için elimizden gelini yapmaya ant içtik. bundan sonra buralarda daha kalabalığız." dedi. 
 
"BİZ YAKLAŞAN RAMAZAN BAYRAMI'NDA ARKADAŞLARIMIZI İSTİYORUZ."
 
Güler sözlerine şöyle devam etti; "İçeride dinlediğimiz sözde hüküm cümleleri içinde her bir sanık için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) uygulamaları sözünü duyduk. 2009 yılından bu yana 440'ın üzerinde mahkumiyet kararı almış olan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin bizleri yargılamaya hakkı yoktur. Yaptığı sözde yargılamayı da AİHM'nin içtihadına dayandırmaya hiç hakkı yoktur. AİHM'e ve yargıçlarına sesleniyorum; Silivri'ye gelin ve burada olup biteni kendi gözlerinizle görün. Biz yaklaşan Ramazan Bayramı'nda arkadaşlarımızı istiyoruz. Bu bayramın özgürlük ve adalet bayramı olmasını istiyoruz. Bu sesi, AKP vicdansızlığının duymayacağını biliyoruz. Bu sesi bizim gibi adalet ve hukuk arayanlar duysun diye yükseltiyoruz. Özgür ve adil bayramlar istiyoruz. o bayramlara ereceğiz. CHP milletvekilleri olarak buradayız. Hep geldik. Hep buradaydık. Hep burada olacağız. Sonuç alıncaya kadar. Türkiye'yi hukuğa, hukuk devletine ve adalete kavuşturuncaya kadar."
 
Birgül Ayman Güler'in konuşması sırasında mahkemeyi izlemeye gelenler tarafından "Balbay, Haberal Onurumuzdur" sloganları atıldı. Karar sonrası mahkeme salonundan çıkan bazı izleyicilerin ve sanık yakınlarının gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com