Balbay Yemin Etti!

Balbay Yemin Etti!
Cumhuriyet gazetesi yazarı ve CHP İzmir Milletvekili Musatafa Balbay tutuklu olarak yargılandığı ikinci Ergenekon davasının duruşmasında savunmasını verirken milletvekili yemini etti...

CHP'nin tutuklu milletvekili Mustafa Balbay, milletvekili yeminini mahkemede savunmasını verirken etti. Balbay, yeminin ardından mahkeme heyetine: "Bu davayı siyasi hale siz çeviriyorsunuz. Ben gazeteciyim. Gazeteci çağının tanığıdır. Ama siz beni çağın sanığı yaptınız" dedi.

Balbay'ın savunması sürüyor.

İkinci Ergenekon davasının 130. duruşması başladı. Tutuklu sanıklardan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve İbrahim Özcan ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, Oda tv'ye yönelik operasyonun ardından Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük ile tutuksuz 5 sanık da hazır bulundu.

Duruşmayı izlemek için gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP Grup Başkanvekilleri Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan ile Mersin Milletvekili İsa Gök'ün de aralarında bulunduğu 20 CHP milletvekili, mahkeme heyetince avukatların oturduğu bölüme alındı.

Bugün doğum günü olan tutuklu sanık Tuncay Özkan'a, duruşmaya girdiği sırada salondaki izleyiciler tarafından alkışlar eşliğinde ''İyi ki doğdun Tuncay'' tezahüratı yapıldı.
Tuncay Özkan da izleyicilere yönelik, ''Dostlar, doğmak bir şey değil, asıl olan yaşamak ve yaşarken neye katlandığınızdır. Benimle aynı gün doğan eşim arka sırada. Yargıçlar, savcılar, bazı sanıklar mahkeme sürecinde devamsızlık yaptılar ama o hep buradaydı. İyi ki doğdun yarim. Hem acıyı, hem sevinci paylaşıyoruz. O zaman hepimizin doğum günü kutlu olsun'' dedi.

Duruşmada söz isteyen sanık Yalçın Küçük, bir milletvekilinin tahliye olması için mahkeme kararına ihtiyaç olmadığını söyleyerek, ''Bir milletvekilini hapiste tutma yetkiniz yoktur. Eğer tutuyorsanız parlamenter devletin köklerini yıkmış olursunuz'' şeklinde konuştu.

Mustafa Balbay'a ''Beni dinliyor musun? Senden bahsediyorum'' diye seslenen Küçük, ''Mahkemenin bu kararı yok hükmündedir'' dedi.
Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin ''Bu sizin yorumunuzdur. Mahkemenin nasıl davranacağı konusunda görüş bildirme durumunda değilsiniz'' demesi üzerine Küçük, ''Bu benim savunmamdır. Yargılamanın üç ayağından biriyim. İsterseniz sözümü kesebilirsiniz'' diye konuştu.

Milletvekili seçilmesi için bir yığın isim verdiğini belirten Yalçın Küçük, ''Odatv soruşturmasında Kemal Kılıçdaroğlu'na lütuf olsun diye tutukladılar beni. İçeri girmeseydim Tuncay'ı milletvekili yapacaktım. Balbay için de çalıştım. Bir gün Sinan geldi. Milletvekili olacağını söyledi. 'Kemal'e gitme, ona güvenilmez' dedim. Başka iki isim verdim'' dedi.

Duruşmaya katılan CHP'li milletvekillerini de eleştiren Küçük, ''Ben bunları söylerken hiçbiri sesini yükseltmedi. Yükselen yıldız 'Ergenekon'. Gelirler tabii... Hiçbir zaman seslerini yükseltmediler'' diye konuştu.

Salondaki bazı izleyicilerin Küçük'ün bu sözünü alkışlaması üzerine Başkan Özese, alkışlayanları uyardı.

Bu arada ''Tuncay Özkan'a Özgürlük Platformu'' üyesi bir grup da davanın görüldüğü duruşma salonunun dış kapısına ''Tuncay Özkan serbest bırakılsın'' yazılı pankart astı.
Duruşmaya, sanık ve avukatların taleplerinin alınmasıyla devam ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com