Balbay'a Avrupa'dan destek

Balbay'a Avrupa'dan destek
Avrupa Gazeteciler Federasyonu, Ergenekon tutuklusu gazeteci ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ı "sahiplenme" kampanyası kapsamına aldı...

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Ergenekon davasından Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay'ı "Türkiye'de hapiste bulunan gazeteciler için destek-sahiplenme kampanyası" kapsamına aldı.
 
Cumhuriyet’in haberine göre, Finlandiya Gazeteciler Birliği, Finlandiya hükümetine “Gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu bulunan Mustafa Balbay ve Türkiye’deki diğer tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmaları için faaliyette bulunması” çağrısında bulundu.
 
Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkanı Arne König’in geçen ay Mustafa Balbay’ı ziyaretinin ardından EFJ Türkiye’de hapiste bulunan gazeteciler için “Adoption” adlı bir destek kampanyası başlattı.
 
Kampanya kapsamında her Avrupa ülkesindeki EFJ üyelerinin Türkiye’deki bir tutuklu gazeteciyi sahiplenmesi, daha yakından ilgilenmesi, sahiplendikleri tutuklu gazetecinin yurt dışında bir sesi olması hedeflendi.
 
Finlandiya EFJ üyeleri de geçen ay Balbay’ı ziyaretlerinin ardından Balbay’ı “Adoption” kampanyası kapsamında sahipleneceğini web sitesinde açıkladı.
 
Finlandiya EFJ’nin web sitesinde yayımlanan haberde “Mart 2009’dan bu yana terörizm suçlamasıyla tutuklu bulunan Türk gazeteci Musatfa Balbay ‘Adoption’ kampanyası çerçevesinde koruma altına alınmıştır” denildi.
 
Finlandiya EFJ’nin sitesindeki açıklamada “Son yıllarda Türkiye’de medyayı dizginlemek için eşi görülmemiş bir kampanya yapılmaktadır. Ülkede İran ya da Çin’den daha fazla gazeteci hapse atılmıştır. Türkiye’de ekim sonu itibariyle 70’den fazla gazeteci terorizm suçlamasıyla gözlatına alındı” ifadelerine yer verildi.
 
“SERBEST BIRAKILSIN”
 
 Finlandiya EFJ’nin açıklamasında “Gazeteciler için ortak bir kampanya kapsamında Gazeteciler Fin Birliği gazeteci Mustafa Balbay’ı benimsemiştir  ve onun serbest bırakılmasını sağlamak için çalışmaktadır” görüşüne yer verildi.
 
Balbay’ın özgeçmişine de yer verilen açıklamada şöyle denildi: “Mustafa Balbay, hükümeti devirmek için gizli bilgilere sahip olmaktan dolayı sözde Ergenekon komplosuna karışmakla suçlanmaktadır. Balbay’ın gazetecilik notları sonradan manipüle edilerek notlardan ‘delil’ üretilmiştir.Biz Finlandiya EFJ gazetecileri olarak, gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu bulunan Mustafa Balbay ve Türkiye’deki diğer tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için Finlandiya hükümetinden faaliyet bulunmaların talep ediyoruz.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com