Balbay'dan Kılıçdaroğlu soruşturmasına tepki

Balbay'dan Kılıçdaroğlu soruşturmasına tepki
Mustafa Balbay, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek' gerekçesiyle açtığı soruşturmaya ilişkin yorum yaptı.

 

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek' gerekçesiyle açtığı soruşturmaya ilişkin, "Adil yargılamayı etkileme suçunun oluşabilmesi için öncelikle adil yargılamanın olması gerekir" dedi.

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek” gerekçesiyle soruşturma açtığı ve dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM'ye fezleke yazdığı haberi üzerine CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay,avukatlar aracılığıyla 2. Ergenekon davasını izleyen gazetecilere yazılı basın açıklaması gönderdi.
 

Açıklamasında “Adil yargılamayı etkileme suçunun oluşabilmesi için öncelikle adil yargılamanın olması gerekir” diyen Balbay, “Tüm Türkiye'yi vicdanında bir mahkeme kurmaya ve Silivri yargılamalarının ne ölçüde adil olduğunu sorgulamaya çağırıyorum” dedi.

Balbay açıklamasını şu sorularla sürdürdü: “Geç gelen, daha doğrusu ne zaman geleceği belli olmayan adalet, adalet midir? Masumiyet karinesinin yerini mahkumiyet karinesinin alması, adil yargılama mıdır?

Akademisyenlerin, siyasetçilerin, gazetecilerin, polislerin, askerlerin, avukatların faaliyetlerinden 'terör suçu' üretip kimi yayın organları aracılığıyla 'yargılama sürerken terörist' ilan etmek adil yargılama mıdır?”

Balbay, “Sayın Kılıçdaroğlu ana muhalefet lideri olarak yöneltilen suçlamanın tersine, yargılamanın adil yapılması için çaba harcamıştır, harcamaya devam etmektedir”  diyerek sözlerine şöyle devam etti:“Bir siyasi parti liderinin görev ve sorumluluklarından biri budur. Bundan suç üretmeye girişmek yargının siyasete müdahalesidir.”

Kılıçdaroğlu'nun 7 Ocak cumartesi günü Sarıyer'deki konuşmasında “Türkiye'nin bazıları için açık, bazıları için kapalı cezaevine dönüştüğüne” ilişkin sözlerine gönderme yapan Balbay, “Öyle anlaşılıyor ki tüm Türkiye'nin cezaevine dönüştürülmesi yetmedi; Cezaevinin açık kısmında yer alanların da sesinin tümüyle kısılması isteniyor. Yargının içinde bulunduğu durumu demir parmaklıkların arkasından ve cezaevi sınırları içindeki duruşma salonundan hüzünle izliyorum” dedi.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com