Balbay'dan mahkeme heyetine tokat gibi cevap!

Balbay'dan mahkeme heyetine tokat gibi cevap!
Mahkeme Heyeti, 67 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi

Ergenekon davası 27 Aralık’a ertelendi. Bütün sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi.

27 Aralık’ta yapılacak olan duruşma birleşen iddianamelerin okunmasıyla devam edecek.

AVUKATLARA SUÇ DUYURUSU

Ayrıca 13 Aralık’ta avukatların söz hakkı almak için verdiği mücadeleden ve salondaki protestolardan dolayı tüm avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

REDDİ HAKİM TALEBİ

Avukatlar, Mahkeme Başkanı ve Üye Hakim hakkında reddi hakim talebinde bulunduktan sonra öğle arasında Silivri Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

Mahkeme Başkanı ve üye hakimlerin duruşma sırasında söylemiş oldukları bazı sözler olduğunu belirten avukat Ersöz. “Bu sözler özellikle avukatların kişisel ve mesleki onurlarını hedef alan sözlerdi.” dedi. Ersöz, “Milletvekili Mustafa Balbay’ın konuşması sırasında gerek Mahkeme Başkanı Özese gerekse Üye Hakim Sedat Sami Haşlıoğlu’nun ‘Siz burada milletvekili sıfatıyla bulunmuyorsunuz, sanık sıfatıyla bulunuyorsunuz ve beyanlarınızı bu şekilde verin’ şeklindeki değerlendirmeleri ve buna benzer avukatları da yine itham edici sözleri onların saygınlığını hedef alan konuşmaları, tarafsızlığını ve objektifliğini kaybettiği noktasındaki algımızı daha da güçlendirdi ve kesinlik derecesine ulaştırdı.” dedi.

Başkan Özese ve hakim Haşıloğlu hakkında reddi hakim talebinde bulunduklarını anlatan Ersöz “Bu reddi hakim talebinde özellikle geçtiğimiz hafta kendilerinin duruşma salonunda sarf ettikleri sözleri ve bugün de yine üye hakimin Mustafa Balbay başta olmak üzere sanıklara ve avukatlara yönelik sözleri etkili oldu.” şeklinde konuştu.

TUNCAY ÖZKAN’DAN 1 DAKİKALIK SAVUNMA

Tutuklu gazeteci Tuncay Özkan’ın 21.21′de başlayan savunması 1 dakika 25 saniye sürdü. Özkan “23 Eylül 2008 tarihinden beri tutukluyum hala suçum söylenmedi” dedi. Mahkeme Başkanı’nın “suçunuz iddianamede yazmaktadır” yanıtı üzerine Özkan, “Örgüt üyeliğimle ilgili somut deil gösterin o zaman” cevabını verdi ve mikrofonu kapatıldı. Mahkeme Başkanı, “mahkemeye soru soramazsınız” dedi.

MAHKEME HEYETİNDEN BALBAY’A TEPKİ

Balbay, “Milletvekili olarak, insanları adalet ararken kendini tutsak hissetmeyeceği bir Türkiye özlemi dilediğini söyleyerek sözlerine başladı. Balbay, “Her türlü suçlamanın serbest olduğu davada zorla koparıp aldığımız konuşma süresinin yeterli olmadığını söylemek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

‘VERECEĞİNİZ HÜKÜM ÇÜRÜMÜŞTÜR’

Balbay’ın bu konuşmasının ardından Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, savunma sınırlarını aşmaması konusunda uyarıda bulundu. Balbay’ın, “Aşacağımı nereden çıkarıyorsunuz?” sorusu üzerine Başkan Özese, “Böyle başlarsanız arkasından ne geleceği belli. Biz burada kimseyi tutsak etmeyiz.” şeklinde konuştu. Balbay’ın, “Burada yaşanan hukuksuzluk…” şeklindeki ifadesi üzerine Özese, “Bakın! işte bunlar amacı aşan sözler. Mahkeme hukuksuzluk yapmaz.” dedi. Birleştirilen tüm davalarla birlikte 600 duruşma yapıldığını söyleyen Balbay, “Türkiye şartlarında 600 duruşma 150 yıla tekabül eder. Bu aşamada vereceğiniz hüküm çürümüştür. Buna da ‘Bad-ı Harabül Dosya’ denilebilir.” şeklinde konuştu.

‘SİZ GÜNLÜKLERDEN BAHSEDİN’

Balbay’ın, bu sözlerinin ardından üye hakim Sedat Sami Haşıloğlu, “Milletvekilliği teklif edilirse bile kabul etmeyeceğinizi söylediniz zamanında. Ancak ilerleyen süreçte vekil seçildiniz. Artık hem sanık hem de milletvekilisiniz. Ancak şunu da unutmamalısınız ki mahkeme kürsüsü, bu iki faaliyeti de bir arada yapabileceğiniz bir mecra değildir. Mahkeme heyetini görmezden geliyorsunuz. İddianamede darbe günlükleri olarak nitelendirilen belgelerle darbeye teşebbüs ettiğiniz öne sürülüyor. Hukuki durumunuzu etkileyecek savunma yapabilirsiniz. Siz günlüklerden bahsedin. Yani konuşacak çok şeyiniz var.” dedi.

“MAHKEME BOKS TORBASI DEĞİLDİR”

Balbay’ın, konuşma yapacağı kürsüyü farklı mecralarda kullandığını yineleyen Haşıloğlu, “Mahkeme boks torbası değildir. Mahkeme sizin kişiliklerinizi zedeleyecek ifadeler kullanmazken sizler de savunma kapsamında konuşmalısınız.” diye konuştu.

TARAF TERTİP İÇİN KURULDU

Bu tertibi yapanlar Cumhuriyet mahkemelerinde yargılanacaktır” diyen Emekli Albay Hasan Ataman Yıldırım şöyle konuştu: “Burada bir tertip var. Taraf bu tertip için kuruldu. Tertibin arkasında ABD var. Türk halkı tertibi bozmuştur. Bir hukuk devletinde savcı sucu ispatlamakla yükümlüdür.

“BU DAVA KAZANILMIŞ BİR DAVADIR”

Deniz Yıldırım,Bize gazeteci değil terörist diyenler dünyaya rezil oldular.” diye konuştu. Yıldırım, “155 tanıktan 1 kişi bile bunu söyleyemedi. Bizim için bu dava kazanılmış bir davadır. Bu davanın temeli tanıklar ve gizli tanıklardır. Bu tanıkların bir tanesi ‘Burada örgüt var, delili sudur, yöneticisi budur’ diyememiştir.” dedi.

O KADAR SOYSUZ DEĞİLİM’

Boğaç Kağan Murathan, ‘Bir gazeteye fikirlerinden dolayı molotof attıracak kadar soysuz değilim. Hangi soysuzların Cumhuriyet Gazetesi’ne molotof attırdığını da öğrenmek istiyorum” dedi.

“MİLLETİN İRADESİNİ TEMSİL EDİYORUZ”

Mahkeme tarafından ‘Biz burada Türk milleti adına yargılama yapıyoruz.’ denildiğini belirten CHP Milletvekili Mehmet Haberal, “Ben ve sayın Balbay da millet iradesini temsil ediyoruz. Siz Balbay’a tutukluyken seçildiniz dediniz ama geriye doğru baktığınızda merhum Osman Bölükbaşı örneğini görüyoruz. Sabahat Tuncel’de tutukluyken seçildi ve tahliye edildi. O zamandan bu yana Anayasa ve yasalar değişmedi. Değişen ne oldu da biz binlerce insanın oyuyla seçilmemize rağmen hala içerdeyiz?” diye sordu.

“ADALETİN OLMADIĞI YERDE ANARŞİ OLUR”

“Hakimlerin ve hekimlerin görevi bir an önce insanı topluma kazandırmaktır. Acaba hanginiz cezaevi koşullarını gördünüz. Bu insanı duygularımla ve insanlıkla bağdaşan bir ortam değildir. Ben bunu kendime işkence olarak görüyorum.” ifadesini kullanan Haberal sözlerini, “Adalete sahip çıkmak zorundayız. Adaletin olmadığı yerde anarşi olur.” cümleleri ile tamamladı.

“SUÇSUZ OLDUĞUMUZU KANITLAMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ”

Hurşit Tolon “Bizi, nasıl suçsuz olduğumuzu kanıtlamakla yükümlü hale getirdiniz.” sözleri ile mahkeme heyetini eleştirdi. Kendisine yönelik aramalarda 183 sayfa belge ele geçirildiğini, ancak iddianamede 477 sayfa belge yazıldığını belirten Tolon, “Fazla olan 294 sayfa belge nereden geldi? Bunun araştırılmasını istiyorum.” diye konuştu.

“BUNLAR NORMAL FAALİYETLER”

Mehmet Eröz ise Genelkurmay Başkanlığı’ndaki bilgisayarlarla ilgili hazırlanan ön raporla alakalı bilgiler verdi. Eröz raporda, bilgisayarlarda 3 milyondan fazla belgenin olduğunun belirtildiğini anlattı. Eröz, bu 3 milyon belgenin 600 tanesinin özel şifre nedeniyle açılamadığını söyledi. Bu belgeler arasında kendi Harekat Başkanlığı’na ait 8 tane belge olduğunu da anlatan Eröz, bunların dairenin normal faaliyetleriyle ilgili olduğunu ifade etti.

CHP’Lİ TEZCAN TAHLİYE İSTEDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, duruşma savcısının Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun raporunun ve eklerini istemesini eleştirdi. Sanıkların tutuklu yargılanmalarının bir temeli olmadığını söyleyen ve Haberal ile Balbay’ın halkın iradesi ile seçildiğini belirten Tezcan, “Mahkemeyi halkın sesine kulak vermeye davet ediyoruz. Bir an evvel hüküm kurulmasa bile tahliyeler konusunda karar verip bu haksızlığa bir nebze olsun son vermelerini bekliyoruz. Çağrımız budur.” dedi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com