Baldıran zehri nedir?

Baldıran zehri nedir?
Başbakan Erdoğan'ın 'Gerekirse baldıran zehri içeriz' sözleri merak konusu oldu. Baldıran zehirinin, eski Yunanistan'da bazı ölüm mahkumlarına, büyük bir lütuf olarak, acı çektirmeden öldürmek amacıyla içirildiği biliniyor.

Başbakan Erdoğan partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada Kürt sorununun çözüm sürecine ilişkin "Biz çözüm için her yola başvururuz. Baldıran zehri içmekse, biz o baldıran zehrini de içeriz. Yeter ki bu ülkeye huzur gelsin, refah gelsin" sözleri "Baldıran zehri"nin etkisi ve ölüm süreci konusunda merak uyandırdı.
 
Erdoğan'ın 'baldıran zehrini de içeriz' sözü, barış sürecinin AKP ve Erdoğan için çok güç geçeceğinin ifadesi olarak algılandı. Ancak Baldıran zehiri konusunda ansiklopedik bilgiler oldukça farklı. Çünkü Baldıran zehri acı çektirmeden öldürüyor.
 
ESKİ YUNANDA BÜYÜK BİR LÜTUF
 
Eski Yunanistan'da bazı ölüm mahkumlarına, büyük bir lütuf olarak, insanı acı çektirmeden öldüren baldıran zehri içirildiği biliniyor.
 
SOKRATES DE İÇMİŞTİ
 
Antik Yunan filozofu Sokrates (MÖ 469- MÖ 399) Atina'nın tanrılarına inanmamak onların yerine başka tanrılar koymak ve gençliği zehirlemekle suçlanır. Sokrates savunmasında hayatının geri kalan kısmını felsefeden yoksun veya sürgünde geçirmektense; başlangıçta kimsenin idam etmeyi düşünmediği, sadece susturulması ve af dilemesi hedeflenmesine rağmen prensiplerine ters düşmeyerek ölümü tercih eder. Yandaşlarının kaçırma tekliflerine karşı çıkar. Sokrates, inandıklarını savunmak için baldıran zehirini kendi içer.
 
Dekart, "Düşünüyorum, öyleyse varım" dediğinde Sokrates içinde baldıran otu olan kupası kaldırmış ve "İçiyorum, öyleyse yokum" demiştir.
 
EN ETKİLİ 6. ZEHİR
 
Baldıran zehri bilimadamları tarafından en etkili 10 zehir arasında 6. sıraya konulmuştur.
 
Baldıran, maydanozgiller familyasından olan ve nemli yerlerde yetişen bazı zehirli bitkilerin ve bu bitkilerden elde edilen zehirin ortak adıdır.
 
Bitki olarak baldıran, baldırgan ya da ağı otu; zehir olarak baldıran ise şeytantersi ya da yine baldırgan diye de bilinir. Büyük baldıran, küçük baldıran, su baldıranı ve ak baldıran gibi çeşitli türleri vardır.
 
Tıpta ağrı ve/veya spazm giderici olarak, örneğin siyatik ağrısı, tetanoz, sara (epilepsi), trigeminal nevralji ve kore hastalığı gibi rahatsızlıkların sağaltımında kullanılabilir.
 
Baldıran zehrinin özellikleri:
 
-Su baldıranının en fazla zehir barındıran kısmı köküdür.
 
-Baldıran zehrinin öldürücü olabilmesi için daha koyu kıvamlı bir sıvı haline getirilmesi gerekir.
 
-Bir ısırık almak yetişkin bir insanı öldürebilir.
 
-Su baldıranı kasların istem dışı şiddetli hareket etmesine ve ölüme yol açar.
 
-Etkileri el ve ayaklarda uyuşma, baş dönmesi, çift görme, bilincin kapanması ve solunumun durması. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com