Balık Yemekten Korkmayın!

Balık Yemekten Korkmayın!
Uzmanlar, beyin gelişimini artıran, kalp-damar ve şeker hastalığına karşı da koruyan balığın haftada iki kez tüketilmesini öneriyor. Ancak saklama ya da satın alma koşullarına uyulması şartıyla...

Sağlık Bakanlığı, kalp-damar hastalığına karşı savaştan, beyin gelişimine ve çocuklarda kemik yapısının güçlenmesine kadar birçok olumlu etkisi olan balığın tüketiminde dikkatli olunması uyarısında bulundu. Protein içeriği bakımından oldukça zengin olan balığın, yumurta, et ve süt gibi iyi kaliteli protein kaynaklarından olduğunu vurgulayan yetkililer, vücudun bu proteinlerden faydalanma oranının yüksek olduğunu ifade etti.

KIŞ MEVSİMİNDE D VİTAMİNİ KAYNAĞI

Balık eti, A, D, K ve B grubu vitaminler (B1, B2, B6, B12) açısından oldukça zengin. Ayrıca, iyot, selenyum, fosfor, magnezyum ve çinko mineralleri bakımından da iyi bir kaynak. Balık tüketiminin vücuda olumlu etkilerinin sağlanabilmesi için, haftada en az 2 kez (300 gr) balık tüketilmesi öneriliyor. Özellikle soğuk kış günlerinde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri dolayısı ile bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek oluyor. Kış mevsiminde güneşten fazla yararlanılamadığı için, kemik ve diş sağlığında önemli olan D vitaminin karşılanmasında yine balık tüketimi önem kazanıyor.

SÜT ÜRÜNLERİ İLE BİRLİKTE TÜKETİLEBİLİR

Halk arasında balık ile süt ürünleri (yoğurt, ayran gibi) ile bir arada tüketiminin zehirlenmeye neden olacağına dair inanışın 'yanlış' olduğu vurgulanıyor. Balık ve yoğurdun her ikisinin de taze olması durumunda bir arada tüketilmesi, herhangi bir sağlık problemine neden olmuyor.

Balık pişirmede de en uygun ve sağlıklı yöntemler, buğulama, haşlama veya yağsız tavada pişirme olarak öneriliyor. Kızartma yönteminin ise balığın besin değerinin azalmasına ve zararlı maddelerin oluşumuna neden olduğuna dikkat çekiliyor.

Oda sıcaklığında bekletmeyin

• Balık satın alırken, gözlerinin parlak ve lekesiz, solungaçlarının kırmızı-pembe, pulları ve yüzgeçlerinin diri, derisinin gergin olması ve sert etli kısmına parmak ile basıldığında parmağın bıraktığı izin hemen düzelmesi gerekiyor.

• Her balığın bol bulunduğu mevsimde satın alın.

• Konserve balık satın alırken, mutlaka etiket bilgisini okuyun, son kullanma tarihi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından üretim/ithalat izni bulunmasına, kutuda delik, hasar veya bombeleşme olmamasına dikkat edin.

• Taze balıkları, satın alındıktan sonra iki saatten fazla oda sıcaklığında bekletmeyin. Pişirinceye kadar pulları ve içini hemen temizlendikten, yıkanarak iyice kurulandıktan sonra uygun bir kapta buzdolabı ısısında muhafaza edin.

• Balıkları, buzdolabı ısında 1-2 gün, derin dondurucuda ise 3-6 aydan fazla saklamayın
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com