Balıkçılık turizmi çalıştayı yapılacak

Balıkçılık turizmi çalıştayı yapılacak
Uşak Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği (USOBDER) Başkanı İsmail Atalay, ildeki 23 göletin sportif olta balıkçılığı turizmine açılması için çalıştay yapacaklarını söyledi.

Uşak Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği (USOBDER) Başkanı İsmail Atalay, ildeki 23 göletin sportif olta balıkçılığı turizmine açılması için çalıştay yapacaklarını söyledi.
USOBDER Başkanı İsmail Atalay düzenlediği basın toplantısında dernek faaliyetleri hakkın bilgi vererek Uşak'ın su kaynaklarının değerlendirilebilmesi için valilik bünyesinde bir komisyon kurulması gerektiğini dile getirdi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün ekipman olarak yetersiz olduğunu bu durumun Eşme YİBO'dan kaybolan Umut Balık olayında gün yüzüne çıktığını iddia eden Atalay, Gediz ve Menderes havzalarını kirleten unsurların ortadan kaldırılması gerektiğini de bildirdi.
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün acilen bulunduğu hizmet binasından daha güvenli bir binaya taşınması gerektiğini belirten USOBDER Başkanı İsmail Atalay, “İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün şuan bulunduğu hizmet binası güvenli değil. Deprem ve doğal afetlerde insanlara acil yardım yapması gereken bu kurum olası bir depremde kendisi yardıma muhtaç duyabilecek konumda. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün şehir dışında daha güvenli ve rahat çalışma ortamı olan bir hizmet binasına ihtiyacı var. Bunun dışında ekipman eksikliği olduğu da Umut Balık olayında ortaya çıktı. Göletlerde arama yapabilecek dalgıç, tekne yada bot, teknik cihazlar gibi donanımlar yok. İlimizde çok sayıda gölet olduğu düşünüldüğünde bu eksikliklerin giderilmesi şarttır”dedi.
GÖLETLER SPORTİF AMAÇLI OLTA BALIKÇILIĞINA AÇILSIN
Uşak'ta 23 adet sulama göleti olduğunu ve bu göletlerin sportif amaçlı olta balıkçılığı turizmine açılması gerektiğini de ifade eden USOBDER Başkanı İsmail Atalay, bu konuda çalıştay yapmak için çalışmalara başladıklarını ifade etti. USOBDER olarak derneğin adını Türkiye Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği olarak onaylattıklarını da anlatan İsmail Atalay, “ 2009 yılında bu konuda bir müracaatımız olmuştu. Bu başvurumuz onaylandı. Dernek olarak bugüne kadar sosyal içerikli önemli projelere imza attık. Eşme Üçpınarlar ve Karaağaç göletlerinde stok tespit çalışmaları yaptık. Bu çalışmaları İl Özel İdaresi'nin desteği ile gerçekleştirdik. İlimizin su stoklarının korunması kirlilik unsurlarından uzak tutulması için çalışmalarımız devam edecek. İlimizdeki 23 göletin sportif amaçlı olta balıkçılığı turizmine açılmasını istiyoruz. Bu konuda bir çalıştay yapmak için çalışmalara başladık. Çalıştaya yurt içinden ve yurt dışından 50'ye yakın üst düzey katılımcının katılacağını umut ediyoruz. Bunun yanı sıra Gediz ve Menderes havzalarını kirleten unsurları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Valilik bünyesinde su stoklarımızın korunması amacıyla bir komisyon kurulmasını istiyoruz. İlimizdeki göletlerde 20 çeşit endemik balık türü vardı. Kirlilik nedeniyle 10 adet endemik türü artık nehirlerimizde yaşamıyor. Kirlilik yüzünden özellikle yılan balığı ve kızıl kanat türleri nehirlerimizde yok. Kalan endemik türlerin de kaybolmasına izin vermememiz gerekiyor. Bu türleri korumak için kirlilik unsurlarını ortadan kaldırmak zorundayız. Sanayi ve evsel atıkların denetlenmesi, arıtmaların doğru çalıştırılması büyük önem taşıyor”diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com