Balıkesir'de Emekliler Derneği Başkanını Seçecek

Balıkesir'de Emekliler Derneği Başkanını Seçecek
Türkiye Emekliler Derneği Balıkesir Şube Başkanlığına Kemal Büyükışık aday oldu.

Türkiye Emekliler Derneği Balıkesir Şube Başkanlığına Kemal Büyükışık aday oldu. Adaylığını düzenlediği basın toplantısında açıklayan Büyükışık, mevcut derneğin kömür dağıtmaktan öte geçmediğini ve üye sayısının azaldığını söyledi.

"KÖMÜRCÜ DERNEĞİ OLMAYACAĞIZ"
Kemal Büyükışık Türkiye Emekliler Derneğinin hafta sonu yapılacak kongresinde aday olduğunu açıkladı. Kömür ihyacı biten dernekteki üyelerin bu ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra istifa edip gittiklerini söyleyen Büyükışık, "Balıkesir’de üyelerimiz arasında kömürcü dernek olarak adımız geçiyor. Biz buna son vereceğiz” dedi. Basın açıklamasında aday yönetim kurulu listesinde yer alan Osman Cengiz Kanal, Mehmet Tezger, Nursel Bolak ve Sami Varol da hazır bulundu. Kemal Büyükışık, projeleri arasında Emekliler Evi projesini hayata geçirip emeklilere kazandırmanın bulunduğunu söyledi. Kemal Büyükşık, "Türkiye'nin yaşlı nüfusuyla ve 206 bin emeklisiyle Emekli cenneti olan Balıkesirimizde emeklinin sesi olmak istiyoruz. Derneğimiz 42 yıllık geçmişinde nadiren seçimlerde ikinci bir aday çıkarmıştır. Derneğimiz bugüne kadar yaşamını işçi emeklisi üyelerine kömür yazarak sürdürmüştür. Balıkesir'de 10 bin olan üye sayımız son zamanlarda 5 bin 275'e kadar gerilemiştir. Kömür ihtiyacı biten üyelerimiz dernekten istifa ederek üyeliklerine son verdiler. Balıkesir'de derneğimizin adı kömürcü dernek olarak bilinmektedir. Biz bu durumdan kurtulmak için yeni bir anlayışla yönetimde olmak istiyoruz” diye konuştu.
Derneklerin amacının üyelerinin yaşam alanlarını genişleterek, aralarındaki dayanışmayı sağlamak olduğunu dile getiren Büyükışık, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Avrupa emeklisi devletten ve yerel yönetimlerden çok büyük destekler almakta ve ikinci yaşam yani yaşlılık dönemini mutlu ve saygın bir şekilde geçirmektedir. Örneğin Norveç Belediyeler Birliği dünyanın çeşitli yerlerinde emekliler için kentler kurmakta ve projeler hazırlamaktadır. Bu projelerden bir tanesi ODTÜ'ye yönlendirilmiş ve Kuşadası bölgesinde yaşlı emeklilerin bakımlarını sağlayacak bir yaşam alanı projesi başlatılmıştır. Yakın çevre belediyelerimiz emeklileri için Emekli Evleri kurarak onların gündüz bakımlarını sağlayacak doktor, bayan kuaförü, erkek berberi ve psikolog görevlendirerek gönüllerini almış ve yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlamıştır."

Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com