Balıkların kutsal yolculuğu

Balıkların kutsal yolculuğu
Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde tatlı sulara göç eden inci kefalinin kutsal yolculuğu başladı

VAN (AA) - ALİ DAĞER - Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde tatlı sulara göç eden inci kefalinin kutsal yolculuğu başladı.

Türkiye'nin en büyük gölünde yaşayan tek balık türü olan ve üreme dönemi olduğu için 15 Nisan-15 Temmuz'te avlanması yasaklanan inci kefalinin tatlı sulara başlattığı göç, renkli görüntülere sahne oluyor.

Özellikle Erciş ilçesindeki Deliçay mevkisi ile Bend-i Mahi Çayı'nda oluşturulan alana akın eden çok sayıda kişi, binlerce inci kefalinin kutsal yolculuğuna tanıklık ediyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, AA muhabirine, inci kefalinin Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda üreme imkanı bulamadığı için tatlı sulara göç ettiğini anımsatarak, üreme döneminde balığın avlanmaması, tüketilmemesi gerektiğini belirtti. 

Erciş ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Deli Çay'da balıkların göçünü izleyerek inceleme yapan Sarı, "İnci kefali sadece Van Gölü havzasında yaşayan endemik bir balık. Yaşamını Van Gölü'nün sodalı tuzlu sularında geçiren balık ilkbahar ayları geldiğinde büyük sürüler halinde akarsulara göç ediyor" dedi.

Balıkların akarsularda karşılarına çıkan engelleri aşmak için adeta uçtuğunu, bunun da suda inanılmaz bir görüntü oluşturduğunu dile getiren Sarı, bu sezonda tatlı su kenarlarında yaşayan kaplumbağa, yılan, martı gibi canlıların da hasretle balıkların göçünü beklediğini ifade etti.

Balıkların göç yolunda kaçak avcıların da harekete geçtiğini anımsatan Sarı şöyle konuştu:

"Van Gölü'nün çevresinde yaşayan insanlarımıza sesleniyorum. İnci kefali derelere üreme için geldi. Her türün her canlının üreme hakkına saygı göstermememiz gerekiyor. Nasıl ki insanların üreme hakkına saygı gösteriyorsak, koyunun, ineğin, keçinin, tavuğun, kazın üremesine saygı gösteriyorsak, inci kefalinin de üremesine saygı göstermemiz gerekiyor. İnci kefali eğer bu derelere geldikten sonra yumurtlayamazsa sonraki yıllarda balığı görme şansımız yok. Göl çevresinde 14 bin insan geçimini sağlıyor. Eğer bu balıkları korursak, üreme çabasına saygı gösterirsek inci kefalinde geçimini sağlayan insanların sayısı belki 30 bin, belki 100 bine ulaşacak. Onun için bu gölün çevresinde yaşayan insanlardan rica ediyorum. Ne olursunuz 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında inci kefali avlamayın, almayın, satmayın, yemeyin."

Her yıl düzenledikleri İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali'ni bu yıl 30 Mayıs- 01 Haziran tarihleri arasında gerçekleştireceklerini dile getiren Sarı, dünyanın her yerinden tüm insanları kutsal yolculuğu izlemeye davet etti. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com