Balkan Savaşlarının 100. Yıldönümü

Balkan Savaşlarının 100. Yıldönümü
Balkan Savaşlarının 100. yıldönümü anma etkinleri Eylül ayında Newyork'ta gerçekleştirilecek. Amerikan Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Aras Konjhodzic ve beraberindeki heyet, Ege bölgesi Sanayi Odası'nı yapılacak zirveye davet etmek ve aradaki d

Balkan Savaşlarının 100. yıldönümü anma etkinleri Eylül ayında Newyork'ta gerçekleştirilecek. Amerikan Balkan Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Aras Konjhodzic ve beraberindeki heyet, Ege bölgesi Sanayi Odası'nı yapılacak zirveye davet etmek ve aradaki dostluğu pekiştirmek için ziyarette bulundu.

Başkan Konjhodzic, Balkan Savaşlarının 100. yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirecekleri zirve için, "Savaşı erkekler başlattı. Kadınlar barışı getirsin istiyoruz. Bu sebeple Newyork'taki zirve kadınların sayısı daha fazla olacak. Angelina Jolie de gelecek" dedi.

Zirveye aynı zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Amerika Başkanı Barack Obama'nın da katılacağını bildiren Aras Konjhodzic, "Amerika'yı eritme kazanı olarak biliyoruz ve bu eritme kazanı bir süredir çalışıyor.Savaştan önce 50 bin nüfustuk. Şu an 500 biniz. Türkiye'de resmi nüfusumuz 250 bin. Gayri resmi 150 bin civarında diyorlar. Amerika'da cami sayısı şu anda 60 civarında. Amerika, Kanada, Florida, NewYork'tan heyetlerimiz var. İnsanlarımız yeni geldi. Yeniden insanlar arasında orta seviyede güçlü bir iş adamı çıktı. Bizim en büyük derdimiz orada var olmak. Orada kültürel aidiyetimizi sağlamak. Amerika hala en büyük piyasa. Green kartı olan birçok iş adamımız var. Onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Türkiye Amerika'ya açılım yapacaksa biz yardımcı olabiliriz" dedi.

"TÜRKİYE GÜÇLÜ OLMAZSA BİZ DE OLAMAYIZ"

92'deki Balkan Savaşlarından sonra Balkan Liderleri zirvesi için Angelina Jolie'yi de çağırdıklarını söyleyen Konjhodzic, "Zirveye kadınları getirmeye çalışıyoruz.Savaşı erkekler başlattı,kadınlar barışı getirecek. Balkan Birliği Formu'na Amerika'da fakat bizim için Türkiye çok önemli onlar olmazsa biz olamayız. Türkiye güçlü olmazsa bizde olamayız. Gençler dil öğrenmeli.Amerika'da gelen Balkan kökenli iş adamları Türkiye'de yaşayacak. İleride Amerika büyük, Türkiye güçlü. İnşallah daha da güçlü olacak" ifadelerini kullandı.

EBSO Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi ise, ziyaretten memnuniyetini dile getirerek şunları konuştu:
"Anavatanınız Bosna'ya olan yakınlığımız var. Benim de anılarımda Bosna ve Türkiye ne kadar kardeş ve önemlidir.Gerçekten ayrı devlet fakat herşeyiyle benzer bir ülkeyiz.Ülkeler arası ilişkilerde onun içine doğal, ruhsal sevgi ve bağı önemli olur. Sizler bunu yapıyorsunuz. Biz sadece kardeş olduğumuzu biliyoruz."

Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com